В Европа продължава незаконната търговия на органи
Някои европейци, принудени от бедност, продават бъбреците си, белите дробове, костния мозък или роговица. Разпространението на незаконната търговия в Европа набира скорост, благодарение на интернет, недостига на органи за трансплантация в световен мащаб, а в някои случаи заради безскрупулни търговци, които са готови да осребрят бедността на хората.
„Организирани престъпни групи се възползват от уязвимостта на двете страни при сделката: хората, страдащи от хронична бедност, и отчаяните заможни пациенти, които правят всичко, за да оцелеят", казва Джонатан Рател, специален прокурор на ЕС. Около 20 хиляди бъбреци незаконно се продават годишно в света, според правозащитна организация. Световната здравна организация изчислява, че само се удовлетворяват само 10% от световните потребностите за трансплантация на органи.
Ето каква е ситуацията в Сърбия. Търговията на органи в страната е забранена. На жителите на малкия град Долевац, правителството забрани да създаде агенция за продажби на органи и кръв в чужбина. Виолета Каваците, домакиня, която настоява за създаването на организацията, заявява, че безработицата е 50%. Според нея хората, лишени от правна възможност за продаване на органи, се опитват да ги продават в България и Косово.
„Аз ще продам и бъбреците и черния си дроб, аз ще направя всичко възможно, за да оцелея", казва Павел Мирцов. „Бъбреци за продажба група А. Намирам се в тежка финансова ситуация, загубих работата си, имам нужда от пари да платя училищните такси на моите две деца" - се казва в рекламата. Той казва, че не се страхува от евентуална операция и забрана за продажбата на органи. „Това е моето тяло и мога да правя с него каквото си искам".
Официални представители на сръбското правителство настояват, че Сърбия не е толкова бедна, че нейните жители да са принудени да продават органи. Полицията не е регистрирала нито един случай на трафик на органи през последните 10 години. Експертите казват, че преследванията за това са рядкост, тъй като трансплантациите обикновено се правят в трети страни, което ги прави трудно за откриване.
- Кръвен тест за определяне на биологичната възраст на отделни органи може да предвиди риска от различни заболявания
- Българите са подложени на най-много стрес от цяла Европа
- Много страни в Европа не успяват да спазват екологичните изисквания
- В Европейската седмица за намаляне на отпадъците у нас стартира акция за засаждане на дръвчета
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Външни полови органи
- Разберете кой орган ви боли според това къде е болката в корема
- д-р Димитър Панайотов
- Органите на човешкото тяло, без които можем да живеем
- д-р Кръстинка Василева Кудева
- д-р Петко Стефанов Танев
- Семенник
- д-р Кинка Стефанова Никова
- 18 храни, които приличат и помагат на нашите органи
- д-р Галина Димитрова Хвърчилкова
Коментари към В Европа продължава незаконната търговия на органи