Кръвен тест за определяне на биологичната възраст на отделни органи може да предвиди риска от различни заболявания
С кръвен тест за определяне на биологичната възраст на отделни органи може да се предвиди риска от състояния като болестта на Алцхаймер, предполагат изследователи от Съединените щати. Проучването, ръководено от учени от Станфордския университет, установява, че сред хората, при които се наблюдава по-бързо стареене на отделен орган, има по-голяма вероятност от развитие на заболявания, засягащи конкретната чат от тялото, в рамките на 15 години.
„Можем да оценим биологичната възраст на даден орган при привидно здрави хора, което от своя страна предсказва риска от заболявания, свързани с него.“, коментира Тони Уис-Корай, професор по неврология в Станфордския университет и главен автор на изследването.
Проучването
Проучването се фокусира върху 11 органа, органни системи или тъкани, включително мозък, сърце, бели дробове, бъбреци, черен дроб, панкреас и черва, както и имунна система, мускули, мазнини и васкулатура.
Изследователският екип използва машинно обучение (дял от науката за изкуствения интелект, който се занимава със създаването, изследването и развитието на приложни математически алгоритми), за да оцени нивата на протеини в човешката кръв.
За да обучат алгоритъма, учените проверяват нивата на почти 5000 протеина в кръвта на 1398 здрави хора на възраст от 20 до 90 години. В процеса на работа изследователите откриват 858 специфични протеина, с помощта на които може да се отгатне възрастта на човек.
Констатациите
По време на проучването екипът тества алгоритъма върху 5676 пациенти в пет кохорти. Изследването, публикувано в Nature, разкрива, че почти 20% от участниците показват ускорено стареене в един орган, докато 1,7% – в множество органи. Според изследователите наблюдаваните промени водят до 20-50% по-висок риск от ранна смърт.
Хората с ускорено стареене на сърцето са с 250% по-склонни да развият сърдечна недостатъчност, докато усиленият биологичен процес при мозъка и кръвоносните съдове може да предскаже вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер по-добре от най-точния настоящ кръвен биомаркер.
>>> Кръвен тест открива ранни признаци на болест на Алцхаймер при пациенти без симптоми
„Ако можем да възпроизведем откритието при 50 000 или 100 000 души, това ще означава, че чрез наблюдение на здравето на отделните органи при привидно здрави хора, сме способни да лекуваме, преди да са се проявили първите признаци на болестта.“, коментира Уис-Корай.
Жизненоважно откритие
Коментирайки проучването, д-р Лия Мурсалийн споделя: „Процесите, които причиняват болестта на Алцхаймер, могат да започнат в мозъка десетилетия, преди да се появят симптомите“.
Доказано е, че новите лечения действат само в ранните стадии на болестта на Алцхаймер, поради което трябва да се намерят прости методи за точно идентифициране на хората, които са изложени на най-голям риск от развитие на болестта.
„Настоящото проучване предполага, че изследването на кръвта ни, може да осигури жизненоважен „прозорец“, през който да погледнем какво се случва по-дълбоко в тялото ни – включително на ниво отделни органи като мозъка.“, коментира Мурсалийн.
Д-р Мурсалийн споделя, че кръвните маркери могат да измерват стареенето на мозъка и кръвоносните съдове и потенциално да се използват за прогнозирането на болестта на Алцхаймер и нейното прогресиране.
Разработването на още по-точни и по-малко инвазивни методи за откриване на признаци на болести, свързани с възрастта, доближава научната общност до тяхното излекуване. Необходими са обаче допълнителни проучвания в тази област, за да се разработят и валидират инструменти, които да помогнат на лекарите да бъдат една крачка пред заболяванията.
Blood test to determine organ age could help predict disease risk: https://www.theguardian.com/science/2023/dec/07/blood-test-organ-age-predict-disease-risk
Коментари към Кръвен тест за определяне на биологичната възраст на отделни органи може да предвиди риска от различни заболявания