Кръвен тест открива ранни признаци на болест на Алцхаймер при пациенти без симптоми
Експерти от медицинското училище към Вашингтонския университет в Сейнт Луис разработиха нов и много прецизен кръвен тест, който открива ранни признаци на болест на Алцхаймер. За целите на проучването са включени близо 500 пациенти от три континента, което прави резултатите още по-надеждни. Според екипа тестът би могъл да се използва като инструмент за рутинен скрининг и диагностика.
Заключенията им са публикувани в списание „Neurology“.
Професорът по неврология от Центъра за изследвания върху болестта на Алцхаймер „Charles F. and Joanne Knight“ Рандал Бейтман споделя: „Нашето проучване доказва, че кръвният тест открива и измерва точно образувалите се амилоидни плаки в мозъка, още преди човек да е проявил симптоми на когнитивен упадък.“
Той вярва, че откритието на екипа е голям напредък и може да съкрати значително времето и разходите за диагностициране. Изследването ще помогне на специалистите по-лесно да определят кои пациенти биха се повлияли добре от новите медикаменти, които постоянно се разработват, включително онези в ранна фаза на болестта.
Иновативният инструмент установява натрупване на амилоидни плаки в мозъка въз основа на съотношението в количеството на амилоидните бета протеини Aβ42 и Aβ40 в кръвта.
Утвърдени методи за откриване на болест на Алцхаймер
Експертите отдавна търсят нов метод за диагностициране, който да послужи като евтина и широкодостъпна алтернатива на скъпата образна диагностика и инвазивните лумбални пункции.
Използването на PET скенер за проследяване на измененията в мозъка се е наложило като златен стандарт. Той обаче има радиоактивно действие, а заснемането струва скъпо.
Широко се прилага и лумбална пункция, чрез която се изчислява концентрацията на амилоиден и тау протеин в гръбначно-мозъчната течност. Цената й не е толкова висока, колкото на скенерната снимка, но не всеки пациенти би могъл да издържи болезнената процедура.
По данни от проучването скринингът само с помощта на кръвен тест дава окончателни резултати в рамките на не повече от 6 месеца и съкращава с минимум 10 пъти разходите за диагностика. Тест, базиран на резултатите на Бейтман и екипа му, е сертифициран още през 2020 г. Той е пуснат на пазара от стартъп компанията „C2N Diagnostics“ под търговското наименование „Precivity AD“.
Сертификатът позволява на всички лекари, които работят на територията на САЩ, да се възползват от теста. Инструментът може да послужи и при диагностициране и лечение на пациенти с изразени симптоми на когнитивен упадък. В Европа също има издаден сертификат за продажбата на продукта, макар че повечето здравни застраховки все още не покриват разходите за него.
Резултатите от проучването доказват високата прецизност на теста, дори в случаите, когато се следват различни протоколи и той се извършва в различни лаборатории върху хора от три континента.
Все още не е ясно дали разликите при вземане на пробата (на гладно или не например) и типът антикоагулант при нейната обработка се отразяват на резултатите, тъй като те се базират на най-малките промени в нивата на амилоидния бета протеин в кръвта.
Проверка достоверността на данните
За да докажат точността на метода, учените го прилагат върху пациенти, които участват в други изследвания, свързани с болест на Алцхаймер, провеждани в САЩ, Австралия и Швеция. Всяко от тях следва различен протокол при обработка на кръвните проби и заснемане с PET скенер.
Заключението на екипа е, че кръвният тест, изчисляващ съотношение на протеините Aβ42 и Aβ40, е с изключителна прецизност. Лабораторният метод, с който се извършва той е масспектрометрия, а ефективността му е еднакво висока както при пациенти с настъпили вече когнитивни увреждания, така и при такива без външни прояви на болест на Алцхаймер.
Точност на кръвния тест
При комбинацията на нивата на амилоидните протеини в кръвта и друг основен рисков фактор – присъствието на генетичен вариант APOE4, точността на теста при съпоставяне с образната диагностика е 88% и 93% - при съпоставяне с лумбалната пункция.
Бейтман обобщава: „Новият диагностичен инструмент може да бъде полезен за хората, които нямат никакви оплаквания, но са застрашени да развият деменция. Той им дава възможност да се включат в клинични изпитания на съвсем ранен етап, когато шансовете за подобрение са най-високи. Ако пък резултатът от кръвния тест е отрицателен, лекарят ще изключи болестта на Алцхаймер като възможна причина за наблюдаваните увреждания и ще насочи вниманието си към други заболявания, които крият същите рискове.“
- Blood test for Alzheimer’s highly accurate in large, international study: https://www.newswise.com/articles/blood-test-for-alzheimer-s-highly-accurate-in-large-international-study
- Validation of Plasma Amyloid-β 42/40 for Detecting Alzheimer Disease Amyloid Plaques: https://n.neurology.org/content/98/7/e688
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Болестта на Алцхаймер може да бъде прогнозирана до 25 години по-рано
Коментари към Кръвен тест открива ранни признаци на болест на Алцхаймер при пациенти без симптоми