Органите на човешкото тяло, без които можем да живеем
Човешкото тяло е невероятно издръжливо. Човек може дори да изгуби част от жизненоважни органи и да продължи да живее. Други пък могат да бъдат отстранени изцяло, без това да окаже влияние върху начина на живот.
Твърдението, че поне половината от всички части на тялото са ненужни е мит, но както при повечето митове, има известна доза истина. Доказано е, че има много органи, които могат безопасно да бъдат отстранени. Ето някои от тях.
Апендикс
Апендиксът представлява извит орган, разположен в началната част на дебелото черво. По неясни причини тази част от чревния тракт понякога се блокира, инфектира или възпалява. Възпалителните процеси, които възникват в него, изискват спешна медицинска помощ за овладяване на процеса, а при невъзможност се прибягва към оперативно премахване на органа с цел недопускане на развитието на животозастрашаващи състояния като перитонит.
Отстраняването на апендикса не води до дългосрочни отрицателни въздействия върху организма, не изисква последващо лечение или присаждане на орган.
Сливици
Сливиците представляват лимфоидни органи, разположени във вътрешната част на устната кухина. Тяхната функция е свързана със защитата на организма – помагат за улавянето на опасни нашественици като бактерии и вируси.
Премахването на сливиците (тонзилектомия) се препоръчва само за хора с повтарящи се бактериални инфекции на гърлото, като например стрептококов фарингит – състояние, което се среща често при децата. Веднъж отстранени, друга лимфоидна тъкан, включително същинските лимфни възли, може да поеме работата на сливиците.
Аденоиди
Аденоидите представляват струпване на тъкан в задната повърхност на носа и при определени условия могат да бъдат причина за проблеми като възпалено гърло, запушен нос, проблеми със съня, хъркане, болка в ушите. При отстраняването на сливиците обикновено се премахват и аденоидите.
Жлъчен мехур
Жлъчният мехур се намира точно под черния дроб в горната дясна част на корема. Той съхранява жлъчката, произведена в черния дроб, и я освобождава в храносмилателния тракт, когато е необходимо, за да помогне за смилането на мазни храни. Отстраняване на жлъчния мехур може да се наложи при възпаление на органа – състояние, наречено холецистит. Най-често това се случва поради инфекция или жлъчни камъни.
Матка
Този репродуктивен орган има една-единствена функция – да поддържа растежа на плода до раждането. Когато е необходимо, матката обикновено може да бъде отстранена (хистеректомия), без да се уврежда здравето на жената. Честите причини за хистеректомия включват болезнена или прекомерна менструация, доброкачествени образувания, наречени фибриоди, и раково заболяване.
Тимусна жлеза
Тази малка жлеза е разположена в горната част на гърдите зад гръдната кост. Тимусът е много важен за развитието и съзряването на имунната система на новороденото, но възрастните хора могат да живеят без него. Отстраняването на тимусната жлеза (тимектомия) се препоръчва при развитието на рак или миастения гравис – автоимунно заболяване, характеризиращо се с мускулна слабост и лесна уморяемост след физическа активност.
>>> Отстраняването на тимусната жлеза повишава риска от рак и преждевременна смърт
Далак
Подобно на аденоидите и сливиците, далакът е изграден от лимфоидна тъкан. Той филтрира кръвта, премахвайки инфекциозни организми, стареещи кръвни клетки и други анормални клетки. Понякога обаче далакът става свръхактивен и започва да отстранява здрави клетки. Например идиопатична тромбоцитопенична пурпура може да се развие, когато тромбоцитите се отстранят от кръвообращението. При малко тромбоцити, останали в кръвния поток, наличието на кървяща рана или натъртване може да се окаже животозастрашаващо. В такива случаи може да се наложи отстраняване на далака (спленектомия).
Хората, които нямат далак, са по-склонни към определени инфекции, така че ако отстраняването не е наложително, се препоръчват редица ваксинации преди прибягването към спленектомия.
Стомах
Стомахът изпълнява четири основни функции – механично храносмилане чрез свиване, химическо храносмилане чрез освобождаване на киселина, абсорбция и секреция. При наличието на рак или травма понякога се налага премахването на коремния орган.
Когато стомахът се отстранява, хирурзите прикрепят хранопровода директно към тънките черва. При успешно възстановяване човек може да се храни нормално.
Дебело черво
Дебелото черво е мускулна тръба с дължина около метър и половина, която се намира в долната част на стомашно-чревния тракт. Наличието на рак или друго заболяване може да доведе до необходимостта от отстраняване на част или цялото черво. Повечето хора се възстановяват добре след подобна операция, въпреки че забелязват промяна в навиците на червата. Първоначално се препоръчва диета с меки храни за подпомагане на лечебния процес.
- 7 organs or glands you may do just fine without: https://www.health.harvard.edu/blog/got-expendable-body-parts-202309182974
- Seven body organs you can live without: https://theconversation.com/seven-body-organs-you-can-live-without-84984
- Кръвен тест за определяне на биологичната възраст на отделни органи може да предвиди риска от различни заболявания
- Народните танци поддържат здравето на определени органи
- Учени поставиха експериментално човешки мини-мозък в гризачи
- Изненадващото събуждане на момиче в кома предизвиква дискусии за донорството на органи
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Външни полови органи
- Разберете кой орган ви боли според това къде е болката в корема
- д-р Димитър Панайотов
- д-р Кръстинка Василева Кудева
- д-р Петко Стефанов Танев
- Семенник
- 18 храни, които приличат и помагат на нашите органи
- д-р Кинка Стефанова Никова
- Системно кръвообращение
- д-р Галина Димитрова Хвърчилкова
Коментари към Органите на човешкото тяло, без които можем да живеем