Отстраняването на тимусната жлеза повишава риска от рак и преждевременна смърт

Скорошно ретроспективно проучване, проведено от учени от Бостън, установява, че хората, на които тимусната жлеза (тимус) е хирургично отстранена, са изложени на повишен риск от рак и смърт поради каквато и да е причина в рамките на пет години след операцията. Констатациите са публикувани в The New England Journal of Medicine.
Изследването е чисто наблюдателно, което означава, че не може да докаже, че отстраняването на органа директно причинява ракови или други фатални заболявания. Въпреки това изследователите са обезпокоени от откритията си и са на мнение, че запазването на тимусната жлеза „трябва да бъде клиничен приоритет“, когато е възможно. „Мащабът на риска беше нещо, което не бяхме очаквали.“, коментира онкологът Дейвид Скадън.
Ролята на тимусната жлеза
Известно е, че в детството тимусът играе критична роля в развитието на имунната система. В случаите, при които жлезата се отстрани още в детска възраст, се наблюдава дългосрочно намаляване на броя на Т-клетките – вид бели кръвни клетки, борещи се с микроби и патогени. Децата без тимус също са склонни да имат нарушен имунен отговор към ваксини.
Докато човек навлезе в пубертета обаче, тимусната жлеза се свива и произвежда много по-малко Т-клетки за тялото. Привидно може да бъде отстранена без непосредствена вреда и тъй като е разположена пред сърцето, често се премахва по време на кардиоторакална операция. Но докато при някои пациенти с рак на тимуса или автоимунни заболявания, като миастения гравис, се налага извършване на тимектомия (хирургично отстраняване на тимусната жлеза), при здравите хора органът невинаги е пречка.
Проучването
За целите на проучването изследователите сравняват здравословното състояние на пациенти, подложени на кардиоторакална операция – над 6000 души (контроли), на които не е отстранен тимусът и 1146 души с премахната жлеза.
Анализът на учените показва, че пациентите, претърпели тимектомия, са почти два пъти по-склонни да умрат в рамките на пет години* в сравнение с контролите, дори след отчитане на пол, възраст, раса и наличие на заболявания като рак на тимуса, миастения гравис и следоперативна инфекция.
Също така пациентите, на които е отстранена тимусната жлеза, са два пъти по-склонни да развият рак в рамките на пет години след операцията. Нещо повече, раковото заболяване след тимектомия като цяло е по-агресивно и често се появява повторно след приложеното лечение.
Към момента не е известна причината за наблюдаваните асоциации, но изследователите подозират, че липсата на тимус по някакъв начин оказва отрицателно въздействие върху функцията на имунната система на възрастните хора. Важно е обаче да се отбележи също, че при пациентите, претърпели тимектомия, се наблюдава по-малко разнообразие на Т-клетъчни рецептори в кръвта, което вероятно може да допринесе за развитието на рак или автоимунни заболявания след операция.
„Заедно тези открития подкрепят ролята на тимусната жлеза, която допринася за производството на нови Т-клетки в зряла възраст, както и за поддържането на здравето на възрастните хора.“, заключават авторите на изследването.
Според изследователите резултатите от проучването подсказват, че тимусът играе важна роля за здравословното състояние на хората – от детството до зряла възраст.
*Scadden David et al. Health Consequences of Thymus Removal in Adults. The New England Journal of Medicine. 2023.
'Useless' Organ That Doctors Often Remove Could Actually Fight Cancer: https://www.sciencealert.com/useless-organ-that-doctors-often-remove-could-actually-fight-cancer
Коментари към Отстраняването на тимусната жлеза повишава риска от рак и преждевременна смърт