В процеса на стареене прагът на болка при жените намалява

Изследване на експерти от медицинския център към университета Vanderbilt и държавния университет в Охайо сочи, че промените в мозъка, които настъпват в процеса на стареене, водят до различна степен на чувствителност на болка при двата пола. Резултатите показват, че прагът на болка при жените намалява, докато при мъжете се повишава.
Изследователите използват функционален ЯМР, за да проследят реакциите в мозъка на мъже и жени, оценили силата на усещането за болка и дискомфорт след постепенно излагане на все по-силна топлина. От наблюденията им става ясно, че различният праг на болка при двата пола поне до известна степен може би се дължи на невронната мрежа в мозъка. Освен това разликата в чувствителността нараства с напредването на възрастта.
Участниците в проучването са между 30- и 90-годишна възраст
Водещият автор ас. Мишел Фаила от Колежа за медицински сестри към държавния университет в Охайо допълва: „Новото в нашето проучване е, че разглеждаме промените в прага на болка не само в хода на остаряването, но и в зависимост от половата принадлежност на човека*. Засега сме изследвали областите в мозъка, които отговарят на болката, при хора между 18 и 40 години. Целта ни е да обхванем и участници между 30 и 90 години, тъй като тогава най-често се появява за първи път хроничната болка.“
Научният труд е публикуван наскоро в списание The Journal of Pain.
Множество по-стари проучвания разкриват, че жените са по-чувствителни на болка от мъжете, но в нито едно не се посочват мозъчните функции и зони, които са в основата на това различие между половете. Още по-малко се знае за ролята на мозъка, когато човекът е в напреднала възраст, рискът от хронична болка по-висок, а прагът на болка – по-нисък.
Специалистите от американския колеж уточняват, че с помощта на холистичния подход са анализирали половите различия, които не са свързани единствено с принадлежността към биологичния пол, но и със социални фактори, от които зависи чувствителността на болка.
Ролята на DPMS системата в мозъка за потискане на болката
Направените скенерни снимки на мозъка насочват вниманието към DPMS системата в мозъка – съвкупност от няколко области, които комуникират помежду си с цел предаване на сигналите за болка и активиране на опиоидните рецептори. Благодарение на тази система ние имаме способността да намаляваме болката.
В проучването са включени 27 жени и 32 мъже на възраст между 30 и 86 години, чиято задача е да оценяват степента на болка (едва забележима, слаба и умерена) след излагане на топлина. Докато дават своите оценки, екипът извършва ЯМР, за да проследи какво се случва в DPMS системата.
Ас. Фаила пояснява: „Има различни области в мозъка, от които зависи усещането за интензитета на болката и дискомфортът. Затова решихме да изследваме активността в DPMS системата.“
>>> Над 40% от хората, ненавършили 40 години, страдат от хронична болка
DPMS реакцията при жената отслабва с възрастта
Резултатите доказват, че мозъкът на остаряващата жена реагира различно от мозъка на остаряващия мъж. С напредването на възрастта DPMS реакцията при представителите на силния пол става по-интензивна, а при жените – обратно. Учените са на мнение, че слабата реакция в мозъка намалява способността за регулиране на физиологичните функции, които ни помагат да потиснем болката.
Въпреки важната роля, която експертите отреждат на DPMS системата, те все още не са разгадали механизма й на действие и по какво се различава незасегнатата от дисфункционалната DPMS система.
Ас. Фаила отбелязва: „Не знаем какъв е оптималният DPMS отговор – дали се активира, когато изпитваме болка, или тогава тази система вече е в действие, което означава, че болката би могла да бъде и по-силна.“
>>> Хроничната злоупотреба с алкохол повишава чувствителността към болка
Болката при пациенти с деменция и аутизъм
Екипът от Колежа за медицински сестри в Охайо предстои да изследва мозъчната активност при хора, които не могат да опишат с думи колко силна болка изпитват, например пациенти с деменция или аутизъм.
„Колкото повече знаем за връзката между мозъка и усещането за болка, толкова по-големи са шансовете ни да намерим по-ефективни методи за нейното потискане. Тя е лично преживяване, затова е важно да разглеждаме индивидуалните фактори, от които зависи силата й“, смята експертът.
* Michelle D. Failla et al, Gender Differences in Pain Threshold, Unpleasantness, and Descending Pain Modulatory Activation Across the Adult Life Span: A Cross Sectional Study, The Journal of Pain, 2023.
- Brain changes behind pain sensitivity may affect older women more: https://medicalxpress.com/news/2024-01-brain-pain-sensitivity-affect-older.html
- Gender Differences in Pain Threshold, Unpleasantness, and Descending Pain Modulatory Activation Across the Adult Life Span: A Cross Sectional Study: https://www.jpain.org/article/S1526-5900(23)00607-7/fulltext
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕЗ ВЪЗРАСТ - АНДРЮ СТИЙЛ - СИЕЛА
НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл
НовКАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
Безплатна доставка за България!НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл
НовДЕВА ОВЛАЖНЯВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Домашни средства срещу болка в рамото
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Кодеин
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Болки на растежа при деца - какво представляват и как да ги облекчим у дома
- Калциеви антагонисти
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Разберете кой орган ви боли според това къде е болката в корема
Коментари към В процеса на стареене прагът на болка при жените намалява