Девет по-малко известни симптома на болест на Паркинсон
За всичко, свързано с болестта на ПАРКИНСОН може да се информирате на Живот с паркинсон - www.parkinson.bg
Може би единственият симптом на болестта на Паркинсон, който ви е бил известен, преди вие или ваш близък да бъде диагностициран с това заболяване, е треперенето (тремор). Паркинсоновата болест обаче се проявява различно при всеки и включва както моторни, така и немоторни симптоми. Вижте списък на симптоми, които може и да са свързани с болест на Паркинсон.
Нарушения на съня
Няколко различни проблема със съня могат да бъдат част от болестта на Паркинсон, включително сънливост през деня и нарушения, свързани с REM фазата на съня (фазата на бързия сън).
Коментар от Ким Ганди:
„В ретроспективен план мисля, че баща ми е бил болен, много преди да му поставят диагнозата. Имаше нарушения на съня, ръкописът му никога не е бил особено добър, но стана още по-лош. При него нямаше силно изразен тремор. Заболя го рамото и след операцията се проявиха всички типични симптоми на Паркинсон. Скоро след това неврологът му постави диагнозата.“
Депресия и тревожност
Депресията е не само естествена реакция на тежка диагноза. Тя често също е и симптом на самото заболяване.
Коментар от Джейн Л. Милър:
„Депресия, ниско кръвно налягане, нарушения в равновесието, а след това и болезнена скованост в рамото, която не минаваше. Тогава стана ясно, че диагнозата е болест на Паркинсон.“
Сила на гласа
Паркинсовата болест може да причини забавяне на речта и отслабване на силата на гласа. Пациенти с Паркинсон, които пеят, може да забележат, че заболяването се отразява също и на музикалните им способности. Логопед може да помогне във връзка с този симптом. Пеенето в хор или самостоятелно също може да засили гласа Ви.
Коментар от Тина Картър:
„Трябваше ми известно време, за да осъзная, че отслабването на силата на гласа на баща ми е свързано с Паркинсон, най-вече защото той сякаш не го забелязваше.“
Загуба на обоняние
Мнозинството от пациентите с Паркинсон изпитват загуба на обоняние в някаква степен. Въпреки че много хора със смущения в обонянието не развиват болестта на Паркинсон, за много, които заболяват от нея, това сякаш е първият симптом.
Коментар от Ан Юрик:
„Мисля, че загубата на способността за усещане на миризми е основен симптом, който често остава неразпознат. Хората са склонни да отдават загубата на обоняние на други фактори. Тя е „големият хитрец“ в областта на медицината!“
Когнитивни нарушения
Не всеки, който страда от Паркинсонова болест, има симптоми на когнитивни нарушения, но тези нарушения може да включват загуба на памет, трудности при извършването на няколко дейности едновременно или затруднена концентрация. Симптомите може да варират от леки когнитивни смущения до деменция.
Коментар от Джен Смит:
„Деменция при болестта на Паркинсон – за нея трябва да се говори повече и пациентите трябва да знаят за нея от самото начало. Често пациентите и техните семейства са неподготвени при появата на симптомите на деменция. Трябва да се предвиди обучение за пациентите, относно това какви проактивни мерки могат да бъдат предприети във връзка с мозъчното здраве. Важно е да се концентрират както върху неврологичните, така и върху психологическите аспекти на болестта.“
Ортостатичната хипотония е спадане на кръвното налягане при промяна на положението, например изправяне от седнало положение, и също е един от немоторните симптоми на болестта на Паркинсон. Ортостатичната хипотония може да причини причерняване и замайване.
Дистония
Дистонията, която е както симптом на Паркинсон, така и третото най-разпространено двигателно разстройство, се характеризира с болезнени и продължителни мускулни контракции.
Безизразност
Брадикинезията е забавяне и/или загуба на спонтанните и волевите движения. Движенията стават забавени или едната ръка стои близо до тялото при движение. Изражението става по-безизразно и прилича на маска.
Коментар от Джули Гойдър:
„Съпругът ми нямаше никакъв тремор, така че трудно го диагностицираха. Безизразното изражение и фактът, че почти не мигаше, забавените движения – това бяха първите признаци, но тогава не го знаех.“
Коментар от Кели Макклър Фром:
„Промяната в изражението на лицето или фактът, че лицето става по-безизразно. Често хората погрешно смятат, че болният е ядосан или не се усмихва много, което може да се отрази на взаимоотношенията с другите, ако не знаят, че това е един от симптомите.“
Умора и апатия
Много болни от Паркинсон изпитват тези фрустриращи симптоми. Умората може също да се дължи на проблемите със съня, свързани с болестта на Паркинсон.
Коментар от Лиса Бърнет:
„Умора. Нашият невролог го отдаде на децата. Тя е точно като хроничната умора и просто не се разпознава. След това обаче, за разлика от страдащите от хронична умора, освен с нея, трябва да се справяш и с всички останали симптоми на Паркинсон."
Ако имате някакви нови усещания и не сте сигурни дали са свързани с Паркинсон, консултирайте се със своя лекар или със специалист по двигателни нарушения (невролог, който е преминал допълнително специализирано обучение по Паркинсонова болест), който най-добре познава разнообразието от възможните симптоми, придружаващи Паркинсоновата болест.
Забележка: В статията са използвани коментари и мнения на пациенти и близките им.
- Звукови сигнали могат да помогнат при есенциален тремор
- Кристали, синтезирани на базата на органично съединение, правят възможно лечението на Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения
- Ново проучване сочи, че специфични чревни бактерии могат да намалят тежестта на болестта на Паркинсон
- Австралийски учени разработиха хидрогел, подобряващ двигателната функция при пациенти с Паркинсон
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниКОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
НЕВЕРОЯТНИЯ МОЗЪК - НОРМАН ДОЙДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Болест на Паркинсон
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Д-р Иван Георгиев Лисичков
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Д-р Валентин Добрев Василев
- Д-р Петя Бенева Петрова
- Неврологичен статус
- Д-р Бехидже Баязидова Садарзанска-Терзиева, д.м.
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
Коментари към Девет по-малко известни симптома на болест на Паркинсон