Учените разграничаха два типа болест на Паркинсон
Макар че името предполага друго, болестта на Паркинсон всъщност не е една, а две болести. Тя се отключва първо в мозъка или червата. Това обяснява защо пациентите имат различни симптоми, които могат да варират в широк диапазон, както и защо лечението трябва да бъде индивидуално.
До това заключение стигат учени след проведено изследване, което наскоро бе публикувано в списанието за неврология „Brain.“ Екипът включва проф. Пер Боргхамер и Джейкъб Хорсагер от Катедрата по клинична медицина към университетска болница „Aarhus“ в Дания.
Пер Боргхамер пояснява: „С помощта на напредналите сканиращи технологии успяхме да покажем, че болестта на Паркинсон може да се раздели на две отделни заболявания, всяко от което се отключва в различна част на тялото. При някои пациенти болестта засяга първо червата и от там достига до мозъка, посредством невронните връзки. При други първите симптоми се появяват в мозъка и след това в червата, сърцето и други органи. Eкспертът вярва, че откритието може да помогне много за лечението на пациенти с Паркинсон в бъдеще, тъй като позволява то да бъде индивидуализирано спрямо хода на болестта при конкретния човек.
Заболяването се характеризира с бавно влошаване на мозъчната функция, в резултат на натрупания протеин алфа-синуклеин, който уврежда нервните клетки. Това забавя и затруднява движенията, което е често срещан симптом при болните.
Първоначални симптоми на болест на Паркинсон
В проучването са използвани ПЕТ-скенер и ЯМР. Освен вече заболелите, са включени и хората без диагноза, които обаче са застрашени от болестта. Сред тях са и пациенти, диагностицирани с поведенческо разстройство, свързано с REM съня.
Резултатите показват, че при някои пациенти първо се уврежда допаминовата система на мозъка, преди болестта да засегне червата и сърцето. При други скенерът разкрива нарушения в червата и сърцето, преди симптомите да се проявят в мозъка.
Информацията е от съществено значение и хвърля нова светлина върху болестта на Паркинсон и разбиранията за нея досега.
Пер Боргхамер споделя: „До този момент много хора си представяха заболяването по сравнително сходен начин и се ръководеха от класическите му прояви. Въпреки това ние като учени бяхме наистина объркани от разнородните симптоми, с които то се проявяваше при хората. Стъпвайки на откритията, които направихме, вече имаме повече яснота. Нужни са само допълнителни и още по-задълбочени изследвания в тази посока.“
Два сценария при болест на Паркинсон
Експертите определят условно двата подтипа на заболяването като „първо тялото“ или „първо мозъка.“ Ако симптомите се проявят първо в червата и другите органи, би било от голям интерес за тях да изследват бактериите, известни като микробиота.
Алтернативно лечение при болест на Паркинсон, проявила се първо в червата
Според Пер Боргхамер отдавна е известно на научните среди, че микробиомът на пациентите с Паркинсон се различава от този на здравите хора, без да се знае колко важен е този факт всъщност. Сега, когато специалистите могат да разграничат два подтипа на болестта, ще бъде много по-лесно да се оценят рисковите фактори и генетичната предразположеност при единия и при другия. Той смята, че следващата стъпка ще е да се провери дали в случаите, когато първо се появят симптоми в червата, няма да помогне лечение, включващо фекална трансплантация или друг начин за повлияване на микробиома.
Алтернативно лечение при болест на Паркинсон, проявила се първо в мозъка
Ученият е по-скептичен по отношение на заболяването, когато то засяга първо мозъка. Той предполага, че тогава симптомите се появяват по-късно, а когато това стане, нанесените щети вече са огромни. Обикновено се наблюдава забавяне и затруднение при движенията, което обаче означава, че повече от половината от допаминовата система вече е увредена. На такъв етап лечението е трудно и едва ли би могло да донесе особен резултат.
Проучването на екипа е надлъжно, което означава, че участниците в него са проследявани на равни интервали от 3 и 6 години, за да им се извършат нужните прегледи и скенерни изследвания. Според Боргхамер това е най-задълбоченото провеждано проучване досега, което дава нова и важна информация за болестта на Паркинсон и начините, по които би могла да се лекува.
Професорът пояснява: „По-старите изследвания навеждаха на мисълта, че може да има повече от един вид болест на Паркинсон, но нищо повече. Сега имаме нужната информация, за да търсим алтернативни форми на лечение, съобразени с индивидуалните потребности и ход на болестта при пациента.“
Датската асоциация на болните от Паркинсон разкрива, че само в Дания пациентите са 8000, а по света те наброяват близо 8 милиона. Очаква се броят им да нарасне до 15 милиона до 2020 г. в резултат на застаряването сред населението, тъй като болестта застрашава много по-сериозно възрастните хора.
Университет в Аархус, Дания
"Parkinson's disease is not one, but two diseases." ScienceDaily
ScienceDaily, 22 September 2020
Снимка: Pixabay.com
- Генетичният риск има връзка с ранното диагностициране на биполярни разстройства (психози), смятат датски учени
- Каква е връзката между възпалението на червата и болестта на Паркинсон
- Предава ли се по наследство болестта на Паркинсон
- Амилоидозата – един от факторите за развитие на болестите на Алцхаймер и Паркинсон
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЛЪК НАРЪЧНИК ПО ХЮГА - МАЙК ВИКИНГ - ХЕРМЕС
ХЮГА ВАКАНЦИЯ - РОУЗИ БЛЕЙК - ХЕРМЕС
ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниКОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Болест на Паркинсон
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Допаминови агонисти
- Бакла, Черен боб
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Каква е връзката между възпалението на червата и болестта на Паркинсон
- Зърнеш, Степно седефче, Зеркула
Коментари към Учените разграничаха два типа болест на Паркинсон