Дори ниската концентрация на олово в питейната вода е вредна за хората с бъбречни заболявания
Нивата на олово в питейната вода, допустими от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ, имат вредни последици за здравето при лица с бъбречни заболявания, според проучване на американски изследователи. Констатациите от изследването са публикувани в списание „JASN“.
Въпреки напредъка в намаляването на количеството олово в питейната вода, ниските нива на замърсяване са често срещани в много региони на Съединените щати. Това обаче може да бъде особено опасно за 30-40 милиона американци, живеещи с хронично бъбречно заболяване, които са податливи на токсичните ефекти на метала.
Проучването
За да изследват ефектите на ниските нива на замърсяване с олово върху хората с напреднало бъбречно заболяване, изследователите анализират здравна информация за 597 968 пациенти, започнали диализно лечение в периода между 2005 и 2017 г. Екипът също оценява концентрациите на метала във водните системи в САЩ пет години преди стартиране на диализата. Данните са взети от Информационната система за безопасност на питейната вода на Агенцията за опазване на околната среда.
Изследователите се съсредоточават върху потенциалните ефекти на оловото върху нивата на хемоглобин – протеина, пренасящ кислород чрез червените кръвни клетки, за които е известно, че са най-засегнати при натравяне с олово.
Ниски стойности на хемоглобин сред хората, консумиращи вода с ниска концентрация на олово
Хората, живеещи в градове, в чиито водни системи има откриваеми нива на олово, имат значително по-ниски стойности на хемоглобин преди започване на диализа и през първия месец от диализната терапия. Също така те приемат по-високи дози медикаменти за лечение на анемия, която е резултат от понижен брой на червени кръвни клетки или по-ниски от нормалните нива хемоглобин.
Тези асоциации са наблюдавани при нива на олово в питейната вода под допустимия праг, определен от Агенцията за опазване на околната среда – 0,015 mg / L.
Няма безопасно количество олово за хората с намалена бъбречна функция
Констатациите показват, че за пациентите с намалена бъбречна функция няма безопасно количество олово в питейната вода*. „Въпреки че питейната вода може да изглежда еднакво полезна, ниските нива на замърсяване с олово, установено в повечето водни системи в САЩ, могат да имат токсични ефекти за хората с хронично бъбречно заболяване.“, казва водещият автор Джон Данцигер, доктор в „Beth Israel Deaconess Medical Center”. “Може да са необходими по-строги мерки за подобряване на инфраструктурата на водната система, за да се защитят хората с бъбречни заболявания.“
Проучването разкрива също, че водата в регионите с предимно афроамериканско население е с по-висока концентрация на олово в сравнение с тази в останалите райони на страната. „В комбинация с повишената податливост на бъбречни заболявания сред афроамериканците, това представлява важна екологична несправедливост“, споделя д-р Данцигер.
*Danzinger John et al. Associations of Community Water Lead Concentrations with Hemoglobin Concentrations and Erythropoietin-Stimulating Agent Use among Patients with Advanced CKD. JASN. 2021.
For people with kidney disease, there is no safe amount of lead in drinking water: https://medicalxpress.com/news/2021-07-people-kidney-disease-safe-amount.html
- Честата консумация на напитки от керамични чаши може да доведе до натрупване на олово и кадмий в тялото
- Излагането на олово чрез питейната вода в детска възраст повишава риска от престъпна дейност през юношеството
- Високото количество олово в кръвта на детето е показател за нисък коефициент на интелигентност
- Мечото грозде е една от най-ефективните билки срещу бъбречни болести
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Диета №7 - при остър нефрит
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение при пиелонефрит
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Трънка
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
Коментари към Дори ниската концентрация на олово в питейната вода е вредна за хората с бъбречни заболявания