Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Експерти развенчават медицински митове за кръводаряването

Експерти развенчават медицински митове за кръводаряването

от 12 юли 2021г., обновено на 07 сеп 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Експерти развенчават медицински митове за кръводаряването - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Според данни от американската организация на „Червен кръст“ кръводаряване от един човек може да спаси други трима. Повече от 100 милиона единици кръв даряват хората по света всяка година.

Една от най-важните особености при кръводаряването е, че кръвта може да се съхранява за точно определен период от време, след което се унищожава. Затова то трябва да се извършва на рутинна база.

СЗО: „Решението да дарите кръв може да спаси човешки живот. Ако бъде разделена на отделни компоненти – еритроцити, тромбоцити и плазма, тя може да помогне на повече от един човек.“

Д-р Джеймс Кени е заместник завеждащ катедра по спешна медицина в университетска болница „Staten Island“ в Ню Йорк. „Много хора се нуждаят от кръв, за да оцелеят – пациенти, претърпели сериозна травма или оперативна намеса, такива, които са подложени на химиотерапия или страдат от заболяване на костния мозък“, пояснява той.

1. Даряването на кръв може да те разболее

Всеки здрав човек ще бъде здрав и след като дари кръв. Препоръките на лекарите за кратка почивка и прием на повече течности не са свързани с каквито и да било рискове за здравословното състояние на кръводарителя.

В рамките на 48 часа след процедурата, количеството кръв в човешкия организъм се възстановява, най-вече благодарение на увеличението на плазмата. 4 до 8 седмици по-късно тялото успява да произведе всички изгубени еритроцити и да възвърне баланса.

Д-р Еманюел Феро, патолог от медицински център „MemorialCare Orange Coast“ и директор на центъра по трансфузионна медицина и донорство, споделя: „Кръводаряването е напълно безопасно. Само 15 минути след попълване на въпросник, рутинен преглед и бърз кръвен анализ, повечето хора могат да дарят близо 500 мл кръв. Странични реакции настъпват изключително рядко.“

Разбира се, при някои дарители такива е възможно да настъпят. Те може да почувстват умора или световъртеж, но симптомите отшумяват бързо. В някои случаи човек изпитва по-силна жажда, затова е добре да носите със себе си вода и лека подкрепителна закуска. Възможно е мястото, от където се взема кръвта, да се подуе или да изглежда като натъртено.

Според здравните специалисти замаяност се наблюдава по-често при младите и хората с ниско тегло. Приемът на течности преди кръводаряване може да предотврати неприятното усещане.

2. Възрастните хора не бива да даряват кръв

Това не е вярно. В САЩ например изискването е дарителите да са над 16 години и да тежат над 50 килограма.

В някои страни критериите са различни. Във Великобритания донори могат да бъдат граждани на възраст 17-66 години. Обикновено обаче всеки човек, който е дарявал кръв през живота си, може да продължи да го прави до 70-та си година.

Също така, ако хората над 70-годишна възраст са дарявали кръв през последните две години, те имат право да го направят пак.

3. Ако човек взема медикаменти, не бива да дарява кръв

Тук има известна истина. Хората, които приемат определени лекарства като антикоагуланти, антитромбоцити или такива за лечение на акне, не бива да даряват кръв.

В повечето случаи обаче медикаментите не са пречка.

Преди самата процедура човек, който е подложен на лечение, трябва да се консултира със специалист дали лекарствата му биха променили качеството на кръвта. Важно е също така да не се преустановява назначено лечение с цел да се дари кръв.

4. Кръводаряването отнема време

Регистрацията и подготовката преди самата манипулация може да отнемат малко време, но самата тя трае не повече от 10 минути. Според американската организация на „Червен кръст“ от началото до края са нужни около 1 час и 15 минути.

5. При даряване на кръв човек може да се зарази с инфекция

Няма риск от инфекция вследствие на кръводаряване, защото целият процес е напълно стерилен. Първо се дезинфекцира мястото, а след това се използват стерилни игли. Почти няма случаи в света на инфекция на мястото, от което се взема кръв. Иглите са нови и се използват само веднъж. Няма никаква опасност от заразяване.

6. Ако на човек му се прелива кръв, той може да се зарази

Макар да не е свързано пряко с кръводаряването, често хората се тревожат, че може да се заразят, когато им се прелива кръв. Д-р Джеймс Кени пояснява: „Ако кръвта е заразена, тогава може да се зарази и самият пациент, който има нужда от нея. Случва се много рядко, тъй като обикновено кръвта преминава през много щателни и задълбочени анализи, които да изключат наличие на вирус или бактерия. Данните показват, че вероятността човек да се зарази с хепатит С след кръвопреливане е 1 на 100 000.

кръв

7. Кръводаряването е болезнено

Твърдението е донякъде вярно. Естествено, при вкарването на иглата има известен дискомфорт или болка, но тя е слаба и обикновено бързо отминава. По време на вземането на кръв човек няма неприятни усещания.

След приключване на манипулация е възможно човек да изпитва болка на самото място на вземане на кръв. При някои хора може да се получи кръвонасядане, което се дължи на засягане на някоя вена. То също преминава в рамките на броени дни.

8. Кръв може да се дарява веднъж годишно

Лъжа. Възстановяването на кръвта в човешкото тяло отнема около 8 седмици. Това означава, че след това всеки здрав човек може отново да дари. Експерти от американския „Червен кръст“ уверяват гражданите, че могат да го правят на всеки 56 дни.

9. Хората с татуировки или пиърсинг не могат да бъдат кръводарители

Не е вярно. 3 месеца след поставяне на татуировка човек може да дари кръв.

При пиърсинг е важно да се използват еднократни инструменти и консумативи, включително самият пистолет. Ако обаче те са за многократна употреба, е добре да се изчака също 3 месеца.

10. Не може да се дарява кръв, ако човек страда от високо кръвно налягане

Зависи. Ако стойността на систоличното кръвно налягане е 180 mm Hg, а на диастоличното – под 100 mm Hg, не е проблем да се дари кръв.

Макар че по-горе предупредихме как някои медикаменти не позволяват да се дари кръв, тези срещу високо кръвно налягане не са сред тях.

11. Кръводаряването е противопоказно при висок холестерол

Не е истина. Нито високите нива на холестерола, нито лекарствата за тяхното понижаване са опасни при кръводаряване.

12. Вегетарианците и веганите не бива да даряват кръв

Още един мит, който трябва да бъде развенчан. Патологът д-р Феро уточнява: „Те могат да дарят кръв, ако са напълно здрави и направените прегледи и изследвания го доказват. Някои вегетарианци/вегани не приемат достатъчно желязо и е възможно да са анемични или пък да са в преданемично състояние. Тъй като обаче ние изследваме за анемия всеки желаещ да дари кръв, хората с подобно нарушение бързо биват установени и отхвърлени като потенциални дарители.“

13. Достатъчно хора вече са кръводарители

За съжаление, това не е вярно. Тъй като дарената кръв има срок на годност, е необходимо редовно да се осигуряват нови количества.

Еритроцитите в кръвта са годни за използване и преливане до 42 часа. Тромбоцитите до 5 дни. Това налага постоянното им подменяне с нови.

Д-р Еманюел Феро завършва така: „Винаги има нужда от още и още кръводарители. Към момента броят им е много по-малък, отколкото повечето хора смятат. Всеки желаещ да дари кръв се изследва за инфекциозно заболяване или друг здравословен проблем, който може да го направи негоден за даряване.“

Кръводаряването - ползи за здравето

 

 


 

Източник:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-blood-donation#1.-Donating-blood-can-make-you-sick

Още по темата:
  • Кръводаряване – най-важното, което трябва да знаем за процедурата Кръводаряване – най-важното, което трябва да знаем за процедурата
  • Редовното кръводаряване е свързано с полезни генетични промени Редовното кръводаряване е свързано с полезни генетични промени
  • Мъж е дарил кръв 126 пъти в живота си, както и единия си бъбрек Мъж е дарил кръв 126 пъти в живота си, както и единия си бъбрек
5.0/5 1 оценка

Коментари към Експерти развенчават медицински митове за кръводаряването

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Експерти развенчават медицински митове за кръводаряването
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:53
    Коментирайте "Експерти развенчават медицински митове за кръводаряването"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • БОДК изготви нова версия на мобилното си приложение „Дари кръв“
  • Възстановяване след кръводаряване
  • Индиректен тест на Кумбс
  • Кръводаряване – най-важното, което трябва да знаем за процедурата
  • Изследване на кръвни групи
  • България вече има действащ електронен регистър на кръводарителите
  • FDA променя правилата – повече хомо и бисексуални мъже ще могат да даряват кръв
  • Районен център за трансфузионна хематология - Пловдив
  • Описание на Антил на артериите, подходящи за кръвопускане
  • В САЩ проверяват събраната донорска кръв за наличие на вируса Зика
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 408 дни, 1 час и 26 мин.

Търсят се медицински специалисти за Франция

преди 2479 дни, 23 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 58 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 35 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 55 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 21 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival