Екстрактът от див морков предпазва кожата от рак
Маслените екстракти от див морков (Daucus carota) потенциално биха могли да бъдат използвани за лечение на рак на кожата, показва проучване, публикувано в списанието „BMC Complementary and Alternative Medicine“. По-конкретно, изследването разглежда способността на дивия морков да потиска разпространението на тумори и да предпазва от химически индуцирани папиломи.
Кожният карцином е един от най-често срещаните видове рак, съставляващ поне 40% от случаите в световен мащаб. Има три основни типа рак на кожата – меланом, базално-клетъчен карцином (БКК) и плоскоклетъчен карцином (ПКК). Най-често срещаните видове рак при хората са тези, които директно се насочват към кератиноцитите (най-разпространеният клетъчен тип, съставляващ повече от 95% от кожните клетки) и включват БКК и ПКК. За разлика от тях, меланомът е най-рядко срещаният, но и най-агресивният вид рак на кожата, отговорен за по-голямата част от смъртността от този вид заболяване.
Интерес към природни средства, притежаващи противоракови и химиопрофилактични свойства
Концерогенезата – процесът, при който клетъчните промени водят до образуването на рак, е многоетапна и се характеризира с три фази – инициация, промоция и прогресия. Синтетичните или природни агенти, които могат да възпрепятстват, спрат или видоизменят процеса на канцерогенезата в различните фази, биха се считали за ефективен подход в превенцията и лечението на рака.
Съобщава се, че някои лечебни растения инхибират образуването на тумор in vivo, като блокират фазата на започване или забавят етапите на промоция и прогресия на концерогенезата. Конвенционалната химиотерапия често е придружена от неблагоприятни странични ефекти. Следователно има все по-голям интерес към фармакологичната оценка на различни природни продукти, които притежават противоракови и химиопрофилактични свойства с ограничени странични ефекти.
Екстракт от див морков срещу рак на кожата
Екстрактът от див морков се използва за широк спектър състояния като стомашни язви, диабет, мускулни болки и др., има антибактериални, диуретични и противогъбични свойства. С този експеримент изследователите се съсредоточат върху екстракта на маслото от дивия морков, тъй като предишни проучвания потвърждават мощните противоязвени, противовъзпалителни и антиоксидантни качества на растението, както и цитотоксичните ефекти срещу рак на гърдата, на дебелото черво и кръвта. Целта на учените е да проверят дали същите способности на растението работят и срещу рак на кожата.
За целите на проучването специалистите изследват 4 фракции от екстракта от див морков върху човешки HaCaT кератиноцити - клетъчна линия, използвана за in vitro изследвания върху човешката кожа. Използвани са 3 типа клетъчни култури - HaCaT (нетуморогенен), HaCaT-ras A5 (доброкачествен туморогенен) и HaCaT-ras II4 (злокачествен). Учените установяват, че фракцията на основата на пентан на екстракта от масло на див морков намалява популацията на раковите клетки. Освен това той повишава експресията на протеини, които провокират естествената клетъчна смърт (апоптоза), но в същото време намалява изразяването на онези, които потискат апоптозата.
За да изпробват потенциалните ефекти на екстракта, изследователите създават животински модел. Те индуцират папиломи върху гърба на мишки и откриват, че интраперитонеалното инжектиране с пентан спира не само появата на брадавиците, но и броя и развитието на вече оформилите се такива. Така изследователите стигат до заключението, че екстрактът от див морков има антитуморен ефект, особено срещу химически индуциран рак на кожата.
Специалистите препоръчват да се подхожда с голямо внимание, когато се събира билката, тъй като тя много си прилича с бучиниша, който е отровен.
bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com, pixabay.com
Коментари към Екстрактът от див морков предпазва кожата от рак