Есенните плодове и рисковете за здравето ни
Като повечето плодове, които са твърдии съдържат предимно целулоза, те могат да подуят корема ни. Разпъването на стомаха води до неприятни преживявания, болка, газове. Ако някой има гастрит или язва, подобни храни могат само да влошат състоянието му. Отделно самата смяна на сезоните - от лято в есен, може да предизвика обостряне на стомашно-чревните възпаления. Понякога първите симптоми на такова заболяване са именно поява на болки, подуване в областта под лъжичката след консумация на привидно безвредни продукти, каквито са плодовете. Не е зле да се консултирате с личния си лекар, ако това се случи. Обикновено лечението е медицинско, с лекарства.
Прекаляване с количеството им
Дори и най-здравият стомах не може да понесе огромни количества от плодовете. Ябълките, крушите, сливите съдържат много витамини. Много са полезни. Не е лошо обаче една част от тях да се приема под формата на сокове. Има множество диети, които разчитат на драстично сваляне на килограми чрез ограничаване приема на храна до определени плодове. Към тях трябва да се подхожда внимателно. Пектинът, който се съдържа в ябълките, може да е полезен за черния дроб, но ограничаването на храната до тези плодове може да има пагубно въздействие върху целия организъм.
Приемане с кората или семките им
Кората на ябълките и крушите съдържа най-големи количества витамини. В същото време обаче тя е най-трудно смилаема. Състои се основно от целулоза. Тя стимулира перисталтиката и на практика остава до голяма степен необработена от човешкия организъм. Ако страдате от хронични заболявания на червата, като хроничен улцерозен колит, болест на Крон и други болести, които водят до хронично разраняване на лигавицата на червата, нещата могат да придобият сериозни измерения. Големите количества кори, семки и други твърди частици могат допълнително да увеличат риска от кървене през тези язви. Избягвайте приема на круши и ябълки с твърдите им частици.
Стомашно-чревни инфекции
Стомашно-чревните инфекции, хранителни отравяния с вируси, бактерии и бактериални токсини могат да предизвикат сериозен дистрес на организма сами по себе си. Есента не е най-типичният сезон за тях. Обикновено те са характерни за лятото. Като се има предвид обаче колко топла е есента сега, не е изключено да ни прилошее поради подобни гастро-интестинални инфекции. Те протичат с диария, крампи на мускулите и болки. Ябълките и другите есенни плодове могат да обострят тези състояния. Най-важното в такива случаи е да се приема нормална, нежна, неактивираща храна, включително хляб или брашнена каша, и ограничаване от всякакви стимулиращи плодове, зеленчуци, ястия и дори течности.
Гнили плодове
Понякога приемаме плодове със съмнително качество. Ако са гнили, това може да доведе до интоксикация на организма ни. Това важи най-много за по-меките плодове, включително круши, сливи. Друг проблем е щедрото ползване на пестициди и други химически продукти в земеделието. Затова е добре те да се измиват старателно преди ядене.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МИНСЬОР ПЛОСЪК КОРЕМ таблетки * 60
ЕНТЕРОСАН VERUCAECID таблетки 360 мг * 60
ТермолабилниЕНТЕРОСАН P таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниЕНТЕРОСАН ОСНОВЕН ЗА ДЕЦА таблетки 130 мг * 30
ТермолабилниЕНТЕРОКОКЦИНУМ 15 СН
ЕНТЕРОСАН МС ПЛЮС таблетки 360 мг * 60
ТермолабилниЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниЕНТЕРОСАН БЪЛГАРИЯ таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниЕНТЕРОСАН ABB-2000 таблетки * 20
ТермолабилниСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Язва
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- д-р Румен Вълчев Тенев
- д-р Милен Иванов Георгиев
- И билките имат странични ефекти
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- д-р Яна Дончева Колева-Филипова
- Дюля
- Методи за лечение на анорексия
Коментари към Есенните плодове и рисковете за здравето ни