Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство

Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство

от 03 апр 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство под натиска на обществото, което очаква от тях да изглеждат добре и да не напълняват.
  • Специалистите смятат, че жените, диагностицирани с хранително разстройство, не са твърде суетни, а по-скоро се опитват да се впишат и да спечелят уважението на околните.
  • Лекарите често пренебрегват симптомите на жените с хранително разстройство, защото погрешно вярват, че то засяга най-вече младите хора.

„Никой не би предположил, че жена на средна възраст може да страда от хранително разстройство. Все пак то засяга тийнейджъри, нали? Е, оказа се, че не е точно така“, споделя 44-годишната Алекса, която е диагностицирана с булимия без прочистване (повръщане).

Тя не е единствената. Проучване от 2023 г. разкрива, че над 9 милиона американски жени над 40-годишна възраст развиват хранително разстройство. Някои от тях са страдали от такова и то се е завърнало години по-късно отново, а при други се отключва за първи път около и след 40-ата година.

Професорът по антропология Ребека Лестър от Вашингтонския университет в Сейнт Луис изучава хранителните разстройства близо три десетилетия. Според нея съвременните клинични методи за лечение могат да навредят на пациентите. По нейни наблюдения жените в зряла възраст, които страдат от хранително разстройство, често остават незабелязани, което сериозно застрашава здравето, а понякога и живота им.

Лестър смята, че лекарите не са запознати с културните и екзистенциалните фактори, които влияят на жените в средна възраст и които могат да се окажат причина за развитие на такъв тип психично разстройство.

жена с бледозелен халат, която се тегли на везна

Липса на адекватна медицинска намеса

Въпреки големия брой жени на средна възраст, които са диагностицирани с хранително разстройство, много малко от тях получават помощ.

Оказва се, че лекарите пропускат очевидните признаци на болестта при жените в зряла възраст. 52-годишната учителка Джанел се бори с анорексията вече четири години. Тъй като е слаба и ниска, на никого не му минава през ум, че може да има здравословен проблем.

„Моят лекар ми каза, че едва ли става въпрос за хранително разстройство, защото съм възрастна за такова. Аз обаче зная, че съм анорексичка, защото бях с анорексия и като тийнейджър и съм наясно със симптомите. Той се опита да ме успокои, че съм късметлийка, тъй като повечето жени на моята възраст напълняват“, разказва Джанел.

Реакцията на нейния лекар доказва колко ниска е информираността относно хранителните разстройства. Въпреки че има методи и инструменти за диагностициране, повечето специалисти, в това число и психиатрите, не са обучени как да ги прилагат в своята практика. Лестър е категорична, че, за да поставят диагноза и да назначават адекватно лечение, лекарите трябва да преминат допълнително и скъпо специализирано обучение.

» Булимия нервоза и как тя влияе на психиката и здравето ни

Отвъд стереотипите

Битува схващането, че хранителните разстройства са характерни за младите жени, които искат да бъдат слаби и привлекателни, най-вече за мъжете. Този стереотип всъщност е естествено продължение на друг, наложил се през 19-и и 20-и век, а именно стереотипа за хистерията, според който младата жена едновременно копнее и се страхува от сексуалния интерес на мъжа.

Предвид възрастовата група, която се смята за засегната от тези стереотипи, е напълно нормално специалистите, а и обществото, да смятат, че жените на средна възраст не могат да развият разстройство, пряко свързано с външния им вид. Погрешното разбиране, че те са „имунизирани“ срещу такъв вид болести, приспива бдителността на лекарите и те често не забелязват характерните симптоми, с което застрашават здравето на пациентките си.

Хранителните разстройства са животозастрашаващи и се дължат на комбинация от генетична предразположеност, психологически фактори, семейна среда, житейски събития и културни ценности. Полът, възрастта, сексуалната ориентация, расовата принадлежност и социално-икономическият статус не играят роля.

Според проф. Лестър, въпреки че пациентите с хранителни разстройства се стремят да изглеждат слаби, основната причина за развитието на болестта е отчаяният им стремеж да се почувстват ценени и важни.

Негативната представа за тялото често отразява много по-сериозни екзистенциални проблеми, които възникват в периоди от живота, когато тялото се променя, например през юношеството. Другият такъв период е средната възраст.

млада жена, с шивашки метър около китките

В търсене на идентичност на средна възраст

На пръв поглед хранителните разстройства в тази възраст не се различават от същите във всяка друга възраст. Различни обаче са тревогите, свързани с външния вид и загубата на идентичност.

С остаряването метаболизмът на жените се забавя, тялото им не функционира както преди, а натрупаният житейски опит оставя отпечатък и върху външния им вид. Много вероятно е да си задават въпроси за смъртта и смисъла на жиивота. В този период често настъпват и промени в семейната динамика. Децата порастват, стават независими и в даден момент напускат дома. Родителите на жените в зряла възраст вече се нуждаят от повече и по-специални грижи.

В същото време обществото очаква от жените да останат привлекателни, стройни и стегнати, въпреки възрастта си. Неслучайно разкрасителни и подмладяващи процедури като поставяне на ботокс и дермални филъри, отслабване с „Оземпик“ и т.н. през последните години станаха толкова популярни.
51-годишната Шели, която страда от анорексия, споделя: „От нас се очаква да останем на 30 завинаги. Знаете, че на средна възраст жената често напълнява. Е, аз няма да допусна това да се случи и с мен.“

» Как да помогнете на човек с хранително разстройство

Стремежът на съвременната жена да получи одобрение

Въпреки подобрената равнопоставеност между половете, жената в модерния западен свят продължава да се оценява по външния вид, сексуалните и репродуктивните й възможности.

Затова не е никак изненадващо, че младежкият вид е толкова важен за жените над 40 години. За да се почувстват ценени в днешния свят, те насочват вниманието си изцяло към храната и храненето, което може да бъде разрушително.

Това в никакъв случай не означава, че те са твърде суетни или повърхностни. По-скоро се опитват да се впишат, да отговорят на очакванията на обществото. Те вярват, че ако са слаби, ще бъдат уважавани и харесвани.

„Западната култура не цени по-възрастните жени, така както е на други места по света. Тук няма уважение към жената, която е натрупала житейски опит и мъдрост. Напротив, тя става невидима“, споделя 47-годишната Кейтлин.

Източник:

Middle age is a time when women are vulnerable to eating disorders: https://theconversation.com/middle-age-is-a-time-when-women-are-vulnerable-to-eating-disorders-247753

Още по темата:
  • 14% от хората по света може да са пристрастени към ултрапреработените храни 14% от хората по света може да са пристрастени към ултрапреработените храни
5.0/5 1 оценка

Коментари към Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство
    www.framar.bg 
    на 16 July 2025 в 11:38
    Коментирайте "Жените на средна възраст също са застрашени от хранително разстройство"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Истински истории: Най-анорексичната жена в света мечтаеше да бъде майка
  • Психично разстройство, свързано с избягване или ограничаване приема на храна
  • Наръчник за разпознаване симптомите на анорексия
  • Катерина Чобанова: Можеш да напуснеш матрицата чрез любов, подкрепа и разбиране!
  • Орторексия: здравословното хранене в неговата крайност
  • Психологът Даниела Червенакова за мълчаливото страдание на хората с хранително разстройство
  • Какво представлява синдромът на нощното хранене и как той влияе на психиката ни
  • Деми Ловато: Не може да угодиш на всички, важното е да останеш вeрeн на себе си
  • Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата
  • Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 208 дни, 11 часа и 55 мин.

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 298 дни, 20 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 5 дни, 1 час и 43 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 7 дни, 1 час и 20 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 23 часа и 39 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 19 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНГЛИШ СОУП КАМПЪНИ ТЕЙК КЕЪР КРЕМ ЗА РЪЦЕ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 75 мл

ГРЕЙС КОЛ ХИДРАТИРАЩ ЛОСИОН ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО С ВАНИЛИЯ И БОЖУР 300 мл

ГРЕЙС КОЛ УСПОКОЯВАЩ ДУШ ГЕЛ С ВАНИЛИЯ И БОЖУР 300 мл

ФЛЕБАВЕН таблетки 1000 мг * 30 KRKA

ГРЕЙС КОЛ ОСВЕЖАВАЩ СПРЕЙ - МИСТ ЗА ТЯЛО С ВАНИЛИЯ И БОЖУР 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АТАКАМСКА ДРЕВНА СОЛ 300 г ЗДРАВНИЦА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 11:00:49

СЕЛЕНОГИН СУПЕР капсули * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 10:39:00

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival