Жълъдите действат кръвоспиращо и антитуморно
Плодовете на дъба - жълъдите, заемат достойно място в здравословното меню, защото в тях се съдържат много полезни вещества за тялото.
Жълъдите се характеризират с антитуморен ефект и антибактериално действие. Съдържат протеини, до 5% мастни масла, захар, танин, кверцетин гликозид и 40% нишесте. Също така съдържат антиоксидант флавонол кверцетин, активно вещество, което облекчава подуване, възпаление, спазми и притежава антитуморно действие. Имат диуретични свойства. Ядките са богати на витамини от група В и витамин РР, макронутриентите калций, магнезий, калий, фосфор и микроелементите от желязо, цинк, мед, манган.
Кверцетинът в жълъдите е антиоксидант с различно терапевтично действие. Учените обясняват, че има тонизиращо, сърдечно, антиалергично, имуномодулиращо, противовъзпалително, регенеративно и противораково свойство. Кверцетинът действа като "замразява" бързата репликикация на раковите клетки – прихващайки ги в ранна, непродуктивна фаза на клетъчния размножаващ цикъл и ги довежда директно до клетъчна смърт. Според изследване в Китай, консумирането на храни, богати на кверцетин, понижава риска от образуването на ракови клетки.
Специалистите ги препоръчват за хора с проблемни и кървящи венци. Имат кръвоспиращо действие. Действат успокояващо при обилна менструация и намаляват кървенето. Облекчават спазми и възпаления.
Подходящи са и за заболявания на бъбреците и стомашно-чревния тракт, анемия и метаболитни разстройства, заболявания на централната нервна система и хомоцистеинемия. Хомоцистеинът е съединение, което се синтезира в процеса на метаболизма на тялото и е необходимо за тялото, но излишъкът води до развитието на сериозни заболявания, включително тромбоза на артериите и вените. Витамин В6 се съдържа в жълъдите, нормализира нивата на хомоцистеина, подобрява кръвта, предотвратява развитието на анемия и възстановява липсата на апетит.
Жълъди, поради високото съдържание на фолиева киселина, са полезни и за бременни жени. Те могат да се консумират след консултация с лекар, но не в суров вид, а като добавка към храната под формата на отвари, настойки и други форми.
Препарати на основата на жълъди имат антитуморни свойства, стягащо и бактерицидно действие и много хора ги използват за редица заболявания в продължение на много векове. Тези лечебни свойства са характерни за ядки, които растат по дъбове над 50-годишна възраст.
Препоръчва се консултация с лекар преди използването на жълъди като съпътстващо лечение.
Снимка: Full HD Pictures, Practical Horseman
Коментари към Жълъдите действат кръвоспиращо и антитуморно