Загубата на партньора повишава депресивните симптоми при хора с ниска психологическа устойчивост
Мъжете, на които им липсва психологическа издръжливост, са потенциално по-уязвими по отношение на депресията, след като половинката им почине. Това показва ново проучване на учени от Държавния университет във Флорида.
Загубата на съпруг е преломен момент в живота на всеки човек. Въпреки това различните хора реагират по различни начини, когато се сблъскат със смъртта на близък човек, което непременно се отразява на психическото им здраве. Това е и причината Британи Кинг, Даун Кар и Майлс Тейлър да изследват симптомите на депресия при по-възрастни мъже и жени преди и след преживяна загуба на партньора.
В своето изследване учените използват данни от проучването "Здраве и пенсиониране", в което се наблюдават брачни двойки на възраст над 51 години в периода 2006-2012 г. Специалистите обстойно проследяват промените в депресивните симптоми сред мъжете и жените. Проучването им включва 2877 дами, 335 от които вдовици, и 2749 мъже, от които 136 загубили съпругите си в рамките на 4 години.
Резултатите от проучването показват, че ако мъж загуби съпругата си, но в същото време има висока психологическа издръжливост, при него не се наблюдава увеличение на депресивните симптоми. Въпреки загубата им, нивото на тяхното благосъстояние е почти същото като това на участниците, чиито съпруги са живи. Представителите на силния пол, които имат ниска психическа издръжливост, имат по-висок риск от развитие на депресия. При тях се наблюдава значително увеличение на депресивните симптоми, които изпитват вследствие на загубата си, докато при останалите двойки в проучването не е отчетено такова за период от 4 години.
"Сега хората живеят по-дълго и постигането на успешно стареене е важно за нас. Тези открития добавят към базата от знания допълнително информация, която може да ни помогне да имаме по-стабилно и здраво възрастно население", коментира Кинг. |
Учените констатират, че при жените нещата стоят различно. Според тях дамите, които са със слаба психологическа издръжливост, получават леко увеличение на депресивните симптоми, независимо дали по време на проучването са овдовели. При жените с висока издръжливост също се наблюдава леко повишаване на признаците.
„Овдовелите жени с висок праг на издръжливост не успяват да намалят депресията след загубата на съпрузите си. За разлика от тях мъжете със силни вътрешни ресурси преодоляват всичко това, те се възстановяват много добре в рамките на 4-годишен период и продължават напред. И все пак мъжете с ниска издръжливост имат 3 допълнителни депресивни симптома извън осемте“, обяснява Кинг. |
Специалистите смятат, че едно от обясненията за тази разлика между жените и мъжете могат да бъдат и социалните мрежи. Дамите са по-склонни да имат повече външни ресурси по отношение на социалната подкрепа в лицето на семейството и приятелите. По-възрастните мъже могат да бъдат по-уязвими, след като загубят основния си социален контакт и източник на грижи в семейството.
Изследователите са на мнение, че биха могли да се изследват допълнително различията между половете по отношение на състоянието им след загубата на партньора като по-специално се проучат вътрешните ресурси, които могат да помогнат при отсъствието на социални такива. Също така трябва да се търсят начини как да се укрепва устойчивостта предварително.
„Нашите ранни преживявания изглежда оказват постоянно влияние върху психологическите ни ресурси и в крайна сметка оформят начина, по който се справяме със загубата на половинката дори 50 години по-късно“, допълва Кинг. |
sciencedaily.com, freepik.com
Коментари към Загубата на партньора повишава депресивните симптоми при хора с ниска психологическа устойчивост