Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала
Паралелите, които можем да направим, между хирурзите и елитните лекоатлети са много. Трябва през цялото време да са съсредоточени в това, което правят и винаги да са готови да предприемат прецизно действие. И едните, и другите оглеждат полето за грешки и възможности, като не бива да забавят темпото. И така ден след ден.
Грешните стъпки встрани или изненадващите открития могат да създадат много проблеми или твърде голямо забавяне. А забавянето подлага на нечовешко изпитание мускулите и запасите от енергия. Хирургът контролира тялото си на 100%, въпреки недостатъчната хидратация и нуждата от почивка. Той е на ръба на психическата си стабилност и с цената на собствения си физически комфорт поставя здравето и живота на своя пациент на първо място. Жертвите, които прави обаче, имат своята цена.
Въпреки видимите сходства с някои спортове, гръдните хирурзи все още рядко изричат на глас проблемите, свързани с физическото им натоварване в операционната. Атлетите тренират целенасочено и непрекъснато подобряват своите сила, издръжливост и гъвкавост, за да извършат най-щадящите и същевременно ефикасни движения. Всяко пробождане или оплакване се взема под внимание, а всяка травма започва да се лекува незабавно.
Физическата болка на хирурга по време на работа
Младите хирурзи и стажантите сякаш приемат класическата поза на тялото на опитния си колега за нещо напълно нормално – превития гръб, проточения напред врат. Повечето страдат тихо, макар често да изпитват болка във врата, гърба, раменете и ръцете. С навлизането на минимално инвазивната хирургия се увеличава напрежението в ръката, става по-сложно позиционирането на крайниците, а дискомфортът във врата зачестява заради непривичните завъртания на главата.
Ергономиката за хирурга може да се изрази в три основни направления: позиция на тялото по време на работа, оборудване и подготовка/ възстановяване на тялото извън операционното помещение. Позицията на тялото трябва да е възможно най-неутрална, инструментите и оборудването трябва да са разположени и подредени така, че достъпът до тях да изисква минимално физическо напрягане, а лекарите би трябвало да поддържат телата си в добра форма чрез редовна физическа активност и подходящи стречинг упражнения. Според експертите гореизброените добри практики могат да освободят хирурзите от мускулно-скелетната болка, резултат от престоя им в операционната.
Неутрална позиция на тялото по време на работа
- Врат: Избягвайте, когато е възможно, завъртане и наклон с повече от 15°.
- Гръб: Не се прегърбвайте и не изпъвайте твърде много гърба. Прехвърляйте често тежестта на тялото от единия на другия крак.
- Рамене и ръце: Ограничете протягането на ръцете до не повече от 40-45 см. Когато са свободни, ги дръжте на височина между талията и средата на гръдния кош, а ъгълът в лактите е добре да бъде между 90° и 120°.
Подредба и разположение на инструменти и оборудване
- Височина на масата: 70-80% от височината от пода до лакътя.
- Медицински лупи: Възможно най-леки и с опция за наместване под различен ъгъл, за да не се напряга вратът.
- Челник: Трябва да бъде лек и да осигурява максимална осветеност на полето.
- Монитори: Обикновено са монтирани твърде високо или твърде далеч. Те трябва да се намират на 80-120 см от хирурга, а нивото им да е по средата между това на очите и на ръцете. Важно е да предлагат висока резолюция, за да се минимизира напрягането на очите и взирането.
- Осветление: оптимална степен на осветеност.
- Столчета за повдигане: Тяхната повърхност трябва да е достатъчно голяма, за да се предотврати нарушаване на баланса.
- Защитни оловни престилки: подходящи размер и кройка.
Упражнения за тонус и разтягане на мускулите
- Продължителност на упражненията: 12 минути
- Оборудване: не
- Правете кръгова тренировка, като редувате стречинг и упражнения за подсилване на мускулатурата. Почивайте 30 секунди между тях. Всеки кръг се повтаря общо три пъти.
Кръг 1: Разтягане
- Гръдноключичносисовиден мускул – наклонете главата странично към рамото, вдишайте и издишайте 5-10 пъти и повторете на другата страна.
- Издърпване на главата назад – дръжте раменете и гърба изправени, гледайте напред, като ъгълът, образуван между брадичката и гръдния кош трябва да е прав. Поставете показалеца и средния пръст на брадичката, след което бавно започнете да отдалечавате главата, движейки я назад. Важното е да не я накланяте назад, а само да я придвижвате хоризонтално в обратна на пръстите ви посока. Повторете 5-10 пъти.
- Разтягане на рамене – поставете противоположната ръка върху рамото, а с другата притискайте леко лакътя. Задръжте, притискайки. Вдишайте и издишайте 5-10 пъти, след което сменете ръката.
Кръг 2: Упражнения за подсилване и тонус на мускулите
Клекове - разкрачът трябва да е с ширината на раменете ви, а пръстите на краката да сочат напред. Бавно клякайте, докато бедрата ви застанат успоредно на пода. Направете 15 повторения, а ако можете, опитайте да не се изправяте веднага.
Планински катерач - застанете в позиция за планк, приберете и стегнете корема. Придвижете коляното към гърдите, като редувате дясното и лявото. Продължете около минута. Ако увеличите скоростта на изпълнение, ще ускорите и сърдечния ритъм.
Глутеус мост – легнете по гръб, свийте колене и дръжте стъпалата прилепнали към пода. Повдигнете таза, докато коленете, тазът и раменете ви не се изравнят в една хоризонтална линия. Направете 15 повторения.
Кръг 3: упражнения за разтягане
Трапецовиден мускул - седнете на стол и с едната ръка хванете седалката. С другата внимателно извийте главата в обратна посока. Задръжте 15 секунди и повторете на другата страна.
Мускул повдигач на лопатката (Levator scapulae stretch) - сгънете едната ръка и поставете дланта върху рамото, така че лакътят да сочи нагоре. След това сложете другата ръка зад главата и леко издърпвайте надолу, колкото можете. Задръжте 15 секунди и повторете с другото рамо.
Котешки гръб - застанете на четири крака, като внимавате гърбът да остане изправен. Вдишвайки, извийте гърба като котка и погледнете нагоре. След това издишайте и отново го извийте, този път не нагоре, а надолу. Повторете 10 пъти и се старайте да дишате бавно и дълбоко.
Като хирурзи вие сте положили много труд, за да стигнете до операционната зала. Обръщайте внимание на нуждите си и сигналите, които ви подава собственото тяло, ако искате да оперирате. Така ще можете да упражнявате професията си дълго, без да жертвате личния си комфорт или отличното си представяне.
newswise.com/articles/ergonomics-in-surgery-the-athlete-in-the-operating-room
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАГРЯВАЩ МАСАЖЕН КРЕМ 100 г ДЕСПИК
НовКЮРА ХИЙТ ПЛАСТИР ПРИ БОЛКИ ВЪВ ВРАТА И РАМЕНЕТЕ * 3
ИЗБАВИ СЕ ОТ БОЛКИТЕ В ГЪРБА - Д-Р ДЖОН САРНО - ИЗТОК - ЗАПАД
КЮРА ХИЙТ ПЛАСТИР ПРИ БОЛКИ В ГЪРБА И РАМЕНЕТЕ * 7
КЮРА ХИЙТ ПЛАСТИР ПРИ БОЛКИ В ГЪРБА МАКСИ * 2
КАНАДЕРМ ТЕРМОЛКА ПЛАСТИР * 3
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- M47 Спондилоза
- M47.2 Други спондилози с радикулопатия
- Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
- 5 пилатес упражнения за начинаещи, които да правите вкъщи
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Болките в гърба - причини, видове, диагноза, лечение и профилактика
Коментари към Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала