Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Отслабване и спорт Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала

Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала

от 13 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Паралелите, които можем да направим, между хирурзите и елитните лекоатлети са много. Трябва през цялото време да са съсредоточени в това, което правят и винаги да са готови да предприемат прецизно действие. И едните, и другите оглеждат полето за грешки и възможности, като не бива да забавят темпото. И така ден след ден.

Грешните стъпки встрани или изненадващите открития могат да създадат много проблеми или твърде голямо забавяне. А забавянето подлага на нечовешко изпитание мускулите и запасите от енергия. Хирургът контролира тялото си на 100%, въпреки недостатъчната хидратация и нуждата от почивка. Той е на ръба на психическата си стабилност и с цената на собствения си физически комфорт поставя здравето и живота на своя пациент на първо място. Жертвите, които прави обаче, имат своята цена.

Въпреки видимите сходства с някои спортове, гръдните хирурзи все още рядко изричат на глас проблемите, свързани с физическото им натоварване в операционната. Атлетите тренират целенасочено и непрекъснато подобряват своите сила, издръжливост и гъвкавост, за да извършат най-щадящите и същевременно ефикасни движения. Всяко пробождане или оплакване се взема под внимание, а всяка травма започва да се лекува незабавно.

Физическата болка на хирурга по време на работа

Младите хирурзи и стажантите сякаш приемат класическата поза на тялото на опитния си колега за нещо напълно нормално – превития гръб, проточения напред врат. Повечето страдат тихо, макар често да изпитват болка във врата, гърба, раменете и ръцете. С навлизането на минимално инвазивната хирургия се увеличава напрежението в ръката, става по-сложно позиционирането на крайниците, а дискомфортът във врата зачестява заради непривичните завъртания на главата.

Ергономиката за хирурга може да се изрази в три основни направления: позиция на тялото по време на работа, оборудване и подготовка/ възстановяване на тялото извън операционното помещение. Позицията на тялото трябва да е възможно най-неутрална, инструментите и оборудването трябва да са разположени и подредени така, че достъпът до тях да изисква минимално физическо напрягане, а лекарите би трябвало да поддържат телата си в добра форма чрез редовна физическа активност и подходящи стречинг упражнения. Според експертите гореизброените добри практики могат да освободят хирурзите от мускулно-скелетната болка, резултат от престоя им в операционната.

Неутрална позиция на тялото по време на работа

  • Врат: Избягвайте, когато е възможно, завъртане и наклон с повече от 15°.
  • Гръб: Не се прегърбвайте и не изпъвайте твърде много гърба. Прехвърляйте често тежестта на тялото от единия на другия крак.
  • Рамене и ръце: Ограничете протягането на ръцете до не повече от 40-45 см. Когато са свободни, ги дръжте на височина между талията и средата на гръдния кош, а ъгълът в лактите е добре да бъде между 90° и 120°.

Подредба и разположение на инструменти и оборудване

  • Височина на масата: 70-80% от височината от пода до лакътя.
  • Медицински лупи: Възможно най-леки и с опция за наместване под различен ъгъл, за да не се напряга вратът.
  • Челник: Трябва да бъде лек и да осигурява максимална осветеност на полето.
  • Монитори: Обикновено са монтирани твърде високо или твърде далеч. Те трябва да се намират на 80-120 см от хирурга, а нивото им да е по средата между това на очите и на ръцете. Важно е да предлагат висока резолюция, за да се минимизира напрягането на очите и взирането.
  • Осветление: оптимална степен на осветеност.
  • Столчета за повдигане: Тяхната повърхност трябва да е достатъчно голяма, за да се предотврати нарушаване на баланса.
  • Защитни оловни престилки: подходящи размер и кройка.

Упражнения за тонус и разтягане на мускулите

  • Продължителност на упражненията: 12 минути
  • Оборудване: не
  • Правете кръгова тренировка, като редувате стречинг и упражнения за подсилване на мускулатурата. Почивайте 30 секунди между тях. Всеки кръг се повтаря общо три пъти.

Кръг 1: Разтягане

  • Гръдноключичносисовиден мускул – наклонете главата странично към рамото, вдишайте и издишайте 5-10 пъти и повторете на другата страна.
  • Издърпване на главата назад – дръжте раменете и гърба изправени, гледайте напред, като ъгълът, образуван между брадичката и гръдния кош трябва да е прав. Поставете показалеца и средния пръст на брадичката, след което бавно започнете да отдалечавате главата, движейки я назад. Важното е да не я накланяте назад, а само да я придвижвате хоризонтално в обратна на пръстите ви посока. Повторете 5-10 пъти.
  • Разтягане на рамене – поставете противоположната ръка върху рамото, а с другата притискайте леко лакътя. Задръжте, притискайки. Вдишайте и издишайте 5-10 пъти, след което сменете ръката.

Кръг 2: Упражнения за подсилване и тонус на мускулите

Клекове - разкрачът трябва да е с ширината на раменете ви, а пръстите на краката да сочат напред. Бавно клякайте, докато бедрата ви застанат успоредно на пода. Направете 15 повторения, а ако можете, опитайте да не се изправяте веднага.

Планински катерач - застанете в позиция за планк, приберете и стегнете корема. Придвижете коляното към гърдите, като редувате дясното и лявото. Продължете около минута. Ако увеличите скоростта на изпълнение, ще ускорите и сърдечния ритъм.

Глутеус мост – легнете по гръб, свийте колене и дръжте стъпалата прилепнали към пода. Повдигнете таза, докато коленете, тазът и раменете ви не се изравнят в една хоризонтална линия. Направете 15 повторения.

Кръг 3: упражнения за разтягане

Трапецовиден мускул - седнете на стол и с едната ръка хванете седалката. С другата внимателно извийте главата в обратна посока. Задръжте 15 секунди и повторете на другата страна.

Мускул повдигач на лопатката (Levator scapulae stretch) - сгънете едната ръка и поставете дланта върху рамото, така че лакътят да сочи нагоре. След това сложете другата ръка зад главата и леко издърпвайте надолу, колкото можете. Задръжте 15 секунди и повторете с другото рамо.

Котешки гръб - застанете на четири крака, като внимавате гърбът да остане изправен. Вдишвайки, извийте гърба като котка и погледнете нагоре. След това издишайте и отново го извийте, този път не нагоре, а надолу. Повторете 10 пъти и се старайте да дишате бавно и дълбоко.

Като хирурзи вие сте положили много труд, за да стигнете до операционната зала. Обръщайте внимание на нуждите си и сигналите, които ви подава собственото тяло, ако искате да оперирате. Така ще можете да упражнявате професията си дълго, без да жертвате личния си комфорт или отличното си представяне. 

Източник:

newswise.com/articles/ergonomics-in-surgery-the-athlete-in-the-operating-room
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Болките в гърба - причини, видове, диагноза, лечение и профилактика Болките в гърба - причини, видове, диагноза, лечение и профилактика
  • Мускулните релаксанти не са ефективни при болки в долната част на гърба Мускулните релаксанти не са ефективни при болки в долната част на гърба
  • Намаляването на бръчките се ускорява при съчетаването на ботокс и упражнения за лице Намаляването на бръчките се ускорява при съчетаването на ботокс и упражнения за лице
  • Силовите и аеробни тренировки помагат на болните от хронично бъбречно заболяване Силовите и аеробни тренировки помагат на болните от хронично бъбречно заболяване
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЗЕИН ФАРМА ДОЛОКТАН ФОРТЕ капсули * 40
45.70лв.

ЗЕИН ФАРМА ДОЛОКТАН ФОРТЕ капсули * 40

УРИМИЛ ФОРТЕ НЕВРО пластири * 7 НАТУРФАРМА
30.75лв.

УРИМИЛ ФОРТЕ НЕВРО пластири * 7 НАТУРФАРМА

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА БЪДЕЩИ МАЙКИ - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
15.00лв.

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА БЪДЕЩИ МАЙКИ - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ СЛЕД РАЖДАНЕ - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
15.00лв.

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ СЛЕД РАЖДАНЕ - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
15.00лв.

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА

МОЯТА КНИЖКА С УПРАЖНЕНИЯ - ОРАНЖЕВА - ХЕРМЕС
3.95лв.

МОЯТА КНИЖКА С УПРАЖНЕНИЯ - ОРАНЖЕВА - ХЕРМЕС

Коментари към Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала
    www.framar.bg 
    на 05 July 2022 в 14:53
    Коментирайте "Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Отслабване и спорт
  • 5 упражнения за ходилата, с които да премахнете болките в коленете, тазобедрените стави и гърбa
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
  • M47 Спондилоза
  • Да се справим със схващането на врата за 5 минути
  • 10 лесни упражнения при плоскостъпие
  • Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания
  • Най- добрите 5 упражнения за вътрешна част на бедрата
  • Упражнения за укрепване на ахилесовото сухожилие
  • Лечение при дискова херния

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 88 дни, 17 часа и 12 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 100 дни, 5 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Задкулисен секси поглед към задаващото се виртуално елитно ниво

преди 2 дни, 20 часа и 55 мин.

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 8 дни, 2 часа и 54 мин.

Аспирин Протект и Куркумин

преди 16 дни, 16 часа и 48 мин.

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 28 дни, 8 часа и 49 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Трябва ли в България да се забранят абортите?

Виж резултатите
Още интересни публикации
M47 Спондилоза

M47 Спондилоза

от 23 сеп 2021г. Прочети повече
Лечение при остеопороза

Лечение при остеопороза

от 03 авг 2021г. Прочети повече
Холестеролът и неговите приятели — митове и истини. Проверете какво знаете за ролята на мазнините в нашето ежедневие!

Холестеролът и неговите приятели — митове и истини. Проверете какво знаете за ролята на мазнините в нашето ежедневие!

от 28 окт 2020г. Прочети повече
Total Body Fit - епизод 1 - Диляна Янкова от WNESS TV представя 8 упражнения за добра форма

Total Body Fit - епизод 1 - Диляна Янкова от WNESS TV представя 8 упражнения за добра форма

от 30 дек 2016г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах