Болките в гърба - причини, видове, диагноза, лечение и профилактика
Първата мисъл, която през минава почти всеки, получил болки в гърба е, че вероятно вече се обажда дископатията или остеопорозата. Но причина могат да са болести на вътрешните органи - стенокардия, инфаркт, възпалителни и онкологични заболявания, бъбречни заболявания, болести на задстомашната жлеза, язва и т.н.
Защо се появяват болките в гърба?
При всяка отделна причина болката е в различна част на гърба, но само лекар специалист може да установи с точност за какво става дума. Ако човек се самолекува има голяма опасност да сбърка и да навреди, вместо да си помогне. Има случаи, например онкоболни жени с процес в гърдите да се оплакват от болки в гърба и да се лекуват по свое усмотрение от дископатия, докато не се стигне до метастази в цялото тяло. Много силни болки в областта на гръбнака може да се предизвикат от карцином на белия дроб с метастази в прешлените, които се установяват чрез скенер на белия дроб или радиоизотопно изследване (сцинтиграфия) на костите. Възпалителен процес на белия дроб (пневмония) по съседство може да предизвика също болка в гръбначния стълб в гръдния му отдел. При язвен кръвоизлив може да се постави погрешно диагноза остеохондроза, защото симптомите са почти еднакви. Болките в гърба не представляват обособено заболяване, а са симптом на множество различни заболявания, като в много от случаите точната етиология остава неизвестна. Възникват във всяка част на гърба (шийния, гръдния или лумбосакралния сегмент), но най-често се локализират в кръста. Болките в кръста са много чест симптом, с болестност около 30-60% годишно. Болките в шията се срещат по-рядко, с болестност от 40%. Постоянната болка никога не трябва да се пренебрегва.
Болки в гърба може да се появят без видима причина, защото са следствие при падане в младите години, на която не е обърнато внимание. Възможно е, разбира се, болките в гърба да са от радикулит или остеохондроза. В групата на дегенеративните заболявания на гръбначния стълб влизат и болестите на костно-мускулната система и съединителната тъкан. Те имат болестни синдроми в областта на туловището и крайниците, които не са свързани с патология на вътрешните органи.
Основните причини за болките в гърба са дископатия, която протича в три стадия (остеохондроза, спондилопатия, дискова херния); патологични заболявания на гръбначния стълб и мускулатура от травми или напреднала остеопороза. Има обаче и други болки - според ортопедите дори незначителна разлика в дължината на краката се отразява на преразпределението на натоварването в мускулите и това води до болки в гърба.
Къде могат да бъдат концентрирани болките?
- Да започнем с болките в шията. Те не са най-неприятното, с което могат да се сблъскат хората, прекарали дълго време без движение. Нерядко проблемите в този отдел на гръбначния стълб може да станат причина за световъртеж, нарушения в зрението, слуха, че и обонянието. През шийния отдел минават не само важни нерви, а и кръвоносни съдове. Ако се промени положението на гръбначния стълб, се нарушава кръвотокът, което води до намалено хранене на клетките на главния мозък. И за болките в рамото причината също може да бъде дългото седене на едно място.
- Болките в гръдната област са много коварни. Типична ситуация е, когато човек усети болка в гърдите, да реши, че е в прединфарктно състояние и да хукне на кардиолог. Специалистът прави изследване, но не открива никаква патология. А пациентът продължава да се тревожи, защото не може да си обясни болката. И даже не се досеща, че причината може да е в гръбначния стълб. Тези болки трудно се премахват, защото обичайните методи са неефективни. Налага се комплексно лечение. Помагат и хомеопатичните препарати.
- Проблемите с поясната област са половината от случаите, с които се сблъскват специалистите. Тук са и най-честите проблеми с гръбначния стълб. Нерядко болката преминава и в краката. Причината поясната област да е слабото място е, че ако човек се наведе и повдигне 10 кг, върху кръста му в този момент натоварването е 400 кг. В рисковата група попадат представители на абсолютно всички професии.
- Спортът също може невинаги да е здравословен. Конният спорт е едни от най-опасните за гръбначния стълб. Първо, заради повишения риск от травми и второ, заради силното натоварване на гръбначния стълб. Затова голямо значение има квалифицираният инструктор. Футболът, хокеят, волейболът, баскетболът и ските също сериозно провокират гръбначния стълб. С тренажорите също трябва да се внимава. Степерите например разрушават коленните стави. Степ аеробиката също е вредна за гръбначния стълб, особено ако човек не е готов за токова физическо натоварване. На хората с проблеми в гръбнака не се препоръчват и бягащите пътеки. Въобще имате ли болки в гърба, избягвайте спортовете, свързани с бягане. Ако все пак ви се налага, вдигайте високо коленете.
За успешното лечение трябва съвсем точно да се определи причината за болките в гърба. Даже и профилактиката трябва да се провежда след консултация с лекар, за да не причиним повече вреда, отколкото полза.
Болките в гърба по продължителност и етиология
Според продължителността си болките в гърба се класифицират като остри, подостри, хронични и рекурентни. Острите болки са свързани с ясна тъканна увреда и продължават 4 до 6 седмици от началото си. Подострата болка се характеризира с продължителност над 6 седмици, но не повече от 3 месеца. Хроничната болка нарушава активността на пациентите за повече от 3 месеца. Рекурентната болка е остра, явява се при пациент, който е имал предишни епизоди от болка със сходна локализация, последвана от асимптомен период.
Според етиологията се разграничават четири типа болка в гърба: локална, радикулерна, отразена и болка от мускулния спазъм, който предпазва увредените области от движение. Четирите вида болка често се проявяват едновременно. Локалната болка се дължи на патологичен процес увреждащ структурите, съдържащи сетивни окончания - периостеума, капсулата на апофизеалните стави, фасциите, лигаментите, мускулите и annulus fibrosus. Радикулерната (коренчева) болка е остра и силна, с дистална ирадиация от гръбнака към крайника по хода на съответния засегнат дерматом. Дължи се на физични и химични механизми, вследствие на компресия и увреда на гръбначно-мозъчно коренче.
Клинично протичане и диагноза на болките в гърба
Клиничното протичане на болките е с остро и с подостро начало. Клиничната изява е различна, в зависимост от подлежащата причина. Най-честа (80% от случаите) причина е острата идиопатична болка, която не е придружена от неврологична симптоматика, при пациенти без данни за структурни костни аномалии в гръбнака. Дисковата херния е причина за остри, хронични и рецидивиращи болки в гърба при 5 - 8% от пациентите. Хроничната идиопатична болка най-често се дължи на неправилно лечение на острата идиопатична болка, неправилна работна поза, слаба мускулатура, хронично претоварване на гръбнака и много други не съвсем изяснени фактори. Спондилозата, остеофитозата и хипертрофията на апофизеалните стави са честа причина за болки в гърба. Спиналната стеноза е най-честа в лумбалната област и засяга около 5 на 1000 души население над 50 годишна възраст. Болката в гръдния отдел поради протрузия на интервертебрален диск е значително по-рядка. Тя се среща само при 0,5% от пациентите с дискова болест.
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата и неврологичното изследване. Невроизобразяващи методи като рентгенография, компютърна томография, магнитно-резонансна томография и миелография не бива да се използват рутинно при болки в гърба. Прилагат се когато е необходимо да се отдиференцира сериозно първично заболяване, което води до болки в гърба. Електромиографското изследване (ЕМГ) е абсолютно индицирано при установяване на отпадна неврологична симптоматика. Изследването дава възможност за локализация на увредата и определяне на нейната тежест. Лабораторните методи за изследване на серум и урина не са необходими при повечето пациенти под 50 годишна възраст и при първи пристъп на болка, тъй като възможността за сериозно заболяване е твърде малка.
Как можем да помогнем
Болките в гърба се лекуват, като се премахват причините за появата им, а не като се използват медикаменти и кремове за мазане за успокояване на болката. Това може само да забави и усложни основното заболяване, предизвикало симптом на болки в гърба. Има хора, които имат непоносимост към някои лекарства, алергични са или пък взимат медикаменти, които не позволяват да се прибавят към тях нови. Затова би трябвало да потърсят друг вариант за лечение.
Въпреки всичко, адекватното обезболяване е най-важната първа стъпка в лечението на болките в гърба. Острата болка има тенденция към спонтанно отзвучаване в рамките на няколко седмици. Лечението включва комбинация от миорелаксанти, аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства. Хроничната болка не може да се очаква да премине след заздравяването на тъканите. Повлиява се добре от физическа активност, физикални средства, регионално обезболяване, хиропрактика, ботулинов токсин, релаксационни техники, краткотрайно приложение (до 10 дни) на миорелаксанти, нестероидни противовъзпалителни средства и аналгетици. Когато болката е свързана с увреждане на нервно коренче (невропатна болка), тя се повлиява най-добре от някои антидепресанти и антиконвулсанти. Медикаменти на втори избор са опиоидните аналгетици.
За профилактика и безлекарствено лечение на болките в гърба много добър ефект имат специалните масажи, практикувани в някои кабинети под наблюдение на лекари специалисти. Чрез добре отработени манипулативни техники в тях се раздвижва цялата костно-ставна система и се освобождават ставните блокажи и прищипаните или засегнати нервни коренчета. В някои случаи се прилага и масаж с натурални етерични масла, които го правят по ефикасен. Целта е да се отпуснат напрегнатите мускули и да заякнат отслабените.
Известно е, че масажите активизират кръвообращението в цялото тяло, стимулират кръво- и лимфотока, подобряват статиката на гръбначния стълб и двигателната активност. Паралелно с масажите е добре да се проведе и подходяща физиотерапия. За доброто лечение допринасят и специално подбрани упражнения, които подпомагат хидратацията на гръбначните дискове и подобряват общия тонус на организма.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИКЛАК МАКС гел 5 % 50 г SANDOZ
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- M47.2 Други спондилози с радикулопатия
- Натурални средства и техники за лечение на болка в гърба
- Болките в гърба и кръста - причини, специфика, изследване и лечение
- Какви могат да бъдат причините за хронична болка в гърба
- Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
- Чрез студени компреси, масаж и корсети ще облекчите болките в гърба
- Защо е толкова важна ергономичността в операционната зала
- Австралийски учени откриха връзка между диабета и болките в гърба и врата
- Имплант ще лекува хроничните болки в гърба
- Мускулните релаксанти не са ефективни при болки в долната част на гърба
Коментари към Болките в гърба - причини, видове, диагноза, лечение и профилактика