Мускулните релаксанти не са ефективни при болки в долната част на гърба

Нов анализ на австралийски учени разкрива, че мускулните релаксанти са до голяма степен неефективни при болки в долната част на гърба (поясно-кръстната област), въпреки че лекарите често ги предписват на своите пациенти.
Заключенията на експертите са публикувани в списание „The BMJ“ на 07.07.2021 г.Те гласят, че мускулните релаксанти може да облекчат болката за кратко, но действието им е твърде слабо, за да има клинична стойност. Съществува и повишен риск от странични ефекти.
Към настоящия момент доказателствата не са категорични и предстои да бъдат проведени допълнителни изследвания и изпитания.
Болката в долната част на гърба е проблем от световен мащаб, а мускулните релаксанти са най-често изписваните медикаменти за справяне с нея. Повечето от тях са от клас небензодиазепини, антиспазмолитици и са с антиспастичен ефект.
През 2020 г. например в Англия са издадени 1,3 милиона рецепти с лекарства от този клас, а в САЩ – над 30 милиона. Въпреки широката им популярност сведенията за ползата, която носят, са много противоречиви. Някои експерти ги препоръчват, докато за други те са безполезни.
Клиничният експеримент
Изследователите от Австралия изчисляват ефективността и безопасността на мускулните релаксанти*, както и толерантността на човешкия организъм към тях. След това ги сравняват с резултатите от три контролни групи с доброволци с неустановен тип болка в поясно-кръстната област, които са лекувани с плацебо или други традиционни методи или не са лекувани въобще.
Екипът анализира данни от общо 31 рандомизирани контролирани изпитания, които обхващат повече от 6500 участници. Всяко от тях е от различно естество и с различно качество, но учените успяват да изчислят надеждността на резултатите, прилагайки добре познатия и прецизен подход GRADE.
Те използват скала от 0 до 100 за болката и неспособността за движение, която е разграфена през 10 единици, за да имат резултатите клинична стойност. Подобен метод за изчисление се прилага и при други проучвания, свързани с болката в долната част на гърба.
Ефектът от мускулните релаксанти е слаб и обикновено трае до 2 седмици
Макар и недостатъчни, данните сочат, че небензодиазепините и антиспазмолитичните средства могат да намалят силата на болката за приблизително 2 седмици. При пациенти с остри оплаквания периодът е още по-кратък. Ефектът от лечението с мускулни релаксанти е слаб – 8 точки по скалата от 0 до 100, което означава, че те не достигат дори най-ниските стойности (минимум 10 точки), за да има лечението каквато и да било клинична значимост.
Небензодиазепините и антиспазмолитиците имат едва забележим или дори нулев ефект върху усещането за болка и неспособността за движение между 3-та и 13-та седмица.
По-чести странични ефекти
Мускулните релаксанти увеличават също така риска от някои странични ефекти като замаяност, сънливост, главоболие и гадене.
Прекратяването на лечението се отразява твърде слабо или не се отразява въобще на доброволците в проучването.
Не са проведени клинични изпитания, които да докажат дългосрочните последици от употребата на релаксанти при болка в долната част на гърба.
Австралийските изследователи все пак напомнят, че при някои от участниците в експеримента е възможно да се наблюдава известно облекчение.
Те обаче не се ангажират с твърда позиция по въпроса за ефекта от мускулните релаксанти, докато не бъдат извършени допълнителни много по-мащабни контролирани изпитания, фокусирани най-вече върху ефективността и безопасността на медикаментите при болки в поясно-кръстната област.
* Cashin A G, Folly T, Bagg M K, Wewege M A, Jones M D, Ferraro M C et al. "Efficacy, acceptability, and safety of muscle relaxants for adults with non-specific low back pain: systematic review and meta-analysis". BMJ. 2021.
- Muscle relaxants largely ineffective for low back pain: https://medicalxpress.com/news/2021-07-muscle-largely-ineffective-pain.html
- Efficacy, acceptability, and safety of muscle relaxants for adults with non-specific low back pain: systematic review and meta-analysis: https://www.bmj.com/content/374/bmj.n1446
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАГРЯВАЩ МАСАЖЕН КРЕМ 100 г ДЕСПИК
НовКЮРА ХИЙТ ПЛАСТИР ПРИ БОЛКИ В ГЪРБА МАКСИ * 2
КЮРА ХИЙТ ПЛАСТИР ПРИ БОЛКИ В ГЪРБА И РАМЕНЕТЕ * 7
КАНАДЕРМ ТЕРМОЛКА ПЛАСТИР * 3
НовАКУПРЕСУРНА НАКОЛЕНКА ACTIVE ENERGY ACTIVA T
НовОРТОТЕХ ПОЯС СТАНДАРТ АНАТОМИК M
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
- Болка в кръста и крака
- M47 Спондилоза
- Болките в гърба - причини, видове, диагноза, лечение и профилактика
- M47.2 Други спондилози с радикулопатия
- Какви могат да бъдат причините за хронична болка в гърба
- Лечение при дискова херния
- Правете компреси с мед против болки в ставите и кръста
- Натурални средства и техники за лечение на болка в гърба
- M54.3 Ишиас
Коментари към Мускулните релаксанти не са ефективни при болки в долната част на гърба