"Мъжки грип" – наистина ли мъжете боледуват по-тежко
Терминът „мъжки грип“ е хумористична закачка към мъжете с леки респираторни инфекции, като настинка, за които се смята, че преувеличават тежестта на симптомите си. Всъщност понятието е толкова разпространено, че е включено в речниците на Оксфорд и Кеймбридж. Според стереотипа мъжът лежи на дивана с кутия носни кърпички, докато неговата половинка, която също е болна, върши домакинската работа и се грижи за него.
>>> Младите хора боледуват по-често в сравнение с възрастните
Съществува ли наистина мъжки грип? Има ли основателна биологична причина за по-тежките симптоми при мъжете, или те просто симулират? И по какво мъжкият грип, ако съществува такъв, се различава от обикновения?
Какви са приликите?
Оксфорд определя мъжкия грип като „настинка или подобна лека респираторна инфекция“. Друга справка го определя като синдром на „слабия човек“. Но за улеснение, нека предположим, че мъжкият грип всъщност е настинка. Ако случаят е такъв, то той определено има някои сходни характеристики с обикновения грип.
И двете състояния се причиняват от вируси, макар и различни. И двете се подобряват с почивка, прием на течности и при необходимост болкоуспокояващи, таблетки за гърло или медикаменти за облекчаване на симптоми, свързани със запушен нос. И двете могат да споделят сходни симптоми. Обикновено по-тежките, като треска, болки в тялото и главоболие, са по-чести при грип, а леките, сред които болка в гърлото, хрема и запушен нос, са по-характерни за настинката.
Какви са разликите?
Грипът и настинката се различават по няколко основни момента:
- Грипът е по-сериозна и понякога фатална респираторна инфекция, причинена от грипния вирус, докато настинката, предизвикана от различни вируси като риновируси и аденовируси, рядко протича тежко.
- Настинката обикновено протича постепенно, докато грипът има тенденция да започва внезапно.
- Тежките симптоми на грип могат да бъдат предотвратени с ваксина, докато признаците на настинка не могат.
- Сериозните грипни инфекции могат да бъдат предотвратени или лекувани с антивирусни лекарства, докато подобни медикаменти за настинка няма.
Боледуват ли по-тежко мъжете?
Наистина ли мъжете боледуват по-тежко от жените? Картината е сложна.
Проучване показва, че има разлики в тежестта на симптомите при мъжете и жените. Изследването разглежда симптомите на остър риносинузит – възпаление на носните проходи и синусите, характеризиращо се с хрема или запушен нос, синусово главоболие или болка в лицето.
При оценка на състоянието на участниците, проведена в началото на проучването, учените установяват, че мъжете и жените имат подобни симптоми. До петия и осмия ден обаче ситуацията се променя – жените са с по-леки признаци, което означава, че се възстановяват по-бързо.
Когато участниците оценяват собствените си симптоми, ситуацията е много по-различна. Жените определят състоянието си като по-тежко, отколкото изследователите, но споделят, че се възстановяват по-бързо. Това предполага, че мъжете не преувеличават и наистина боледуват по-тежко и по-дълго.
>>> Витамин С намалява продължителността на тежките симптоми на обикновена настинка
На какво се дължи по-тежкото боледуване на мъжете?
Не е лесно да се разбере какво се случва на биологично ниво.
Има разлики в имунните отговори между мъжете и жените, които предоставят правдоподобна причина за по-тежките симптоми при представителите на силния пол. Например жените обикновено произвеждат антитела по-ефективно, което означава, че реагират по-добре на ваксините. Други аспекти на имунната система също изглежда работят по-добре.
Защо обаче жените имат по-силен имунен отговор от мъжете? Това вероятно се дължи отчасти на факта, че жените имат две Х хромозоми, а мъжете само една. Известно е, че те носят важни гени за имунна функция. Естрогенът (женски полов хормон) също изглежда засилва имунния отговор и тъй като нивата варират през целия живот, функцията на имунната система също се променя.
Доказано е, че мъжете са изложени на по-висок риск от смърт от някои инфекциозни заболявания, като например COVID-19. Но картината е по-малко ясна при други инфекции като грип, където заболеваемостта и смъртността между мъжете и жените варира значително в различните страни и отделните подтипове и огнища на грип.
Степента на заразяване и тежестта на симптомите при мъжете и жените също могат да зависят от начина на предаване на вируса, възрастта на лицето и социалните и поведенчески фактори. Например жените са по-склонни да предприемат предпазни мерки, като миене на ръцете, носене на маски или избягване на закрити пространства с много хора. Също така, когато са болни, дамите по-често търсят медицинска помощ, в сравнение с мъжете.
What’s the difference between ‘man flu’ and flu? Hint: men may not be exaggerating: https://theconversation.com/whats-the-difference-between-man-flu-and-flu-hint-men-may-not-be-exaggerating-231161
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Овлажнители за въздух
- Бяло подъбиче
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
Коментари към "Мъжки грип" – наистина ли мъжете боледуват по-тежко