Защо сме измъчвани от неприятни спомени през нощта
Всеки човек знае какво е да не може да заспи в продължение на часове, измъчван от неприятни спомени. Защо старите случки, запазени в съзнанието ни, изплуват в късните часове на нощта? На какво се дължи това неприятно за мнозина преживяване?
На тези въпроси се опитва да отговори експерта по съня Юс ван Сомерън чрез експеримента си, включващ доброволци, които са помолени да пеят бавно – в стил караоке – песни като Silent Night на групата „Бон Джоуви“. Важното в случая е, че участниците не могат да чуят собствения си глас в слушалките, а записът им е възпроизведен след изпълнението. За да се определят нивата на смущение, изследователите измерват физиологическите отговори, като например зачервяване. Освен това доброволците попълват въпросник, свързан с чувствата, породени от изпълнението им.
Каква е връзката между съня и емоционалното благополучие?
Един от фактите, движещи предишния проект на ван Сомерън, е твърдението, че шансовете за развитие на депресия се удвояват сред хората с лоши навици на сън. От това следва, че по-доброто разбиране на съня и неговите нарушения може да доведе до интервенции, които подобряват цялостното психично здраве.
В дългосрочно проучване ван Сомерън установява, че ако не се предприемат мерки, 43% от страдащите от безсъние развиват депресия, а след интервенция само 16%.
„Проучването разкрива не само, че добрият сън е изключително полезен за здравето, но и че човешкият мозък може да стане много чувствителен към емоционални състояния в резултат на безсъние.“, коментира ван Сомерън.
>>> Самопомощ при безсъние и проблеми със съня
Неспокойният сън е състояние, при което спящият не може да се отдаде на ефективна почивка, тъй като постоянно се пробужда. Докато различните фази на сън активират и деактивират различни части на мозъка, една от най-последователните изглежда е сънят с бързо движение на очите (REM).
„Тази фаза помага на мозъка да отдели спомените за определени факти от тяхното емоционално въздействие.“, коментира ван Сомерън.
Това най-вероятно се дължи на факта, че по време на REM съня мозъкът спира да освобождава норадреналин – невротрансмитер, свързан със стреса. Норадреналинът комуникира с амигдалата (мозъчна система, отговорна за регулиране на емоциите в отговор на неприятни гледки, миризми, усещания), което поставя тялото в готовност.
Преустановеното освобождаване на норадреналин прекъсва връзката между спомените и емоционалните реакции. Това означава, че хората, които страдат от безсъние, губят ползите от качествения сън.
Въпреки че всички сме получавали различни съвети за подобряване на съня – като избягване на екрани през часовете преди лягане – отговорът на ван Сомерън е може би изненадващ. „Нямаме решение за неспокойния сън, така че се фокусираме повече върху ограничаването на щетите, използвайки когнитивно-поведенческа терапия за безсъние.“
Някои изследвания показват, че когато човек има проблеми със съня, общото време, през което спи, трябва да бъде ограничено. Това тренира тялото да вмести фазите на съня в оптималния 7- или 8-часов прозорец, като същевременно ограничава вредата от удължаването на неспокойния сън.
Докато значението на съня за здравето и благосъстоянието е добре проучено, ван Сомерън посочва колко много още трябва да научим. „Около 95% от статиите за съня, паметта и ученето разглеждат въздействието върху фактите и уменията, а не върху емоциите или физиологичния стрес, но всички те са взаимосвързани.“
Така че, ако забележите, че лежите будни в леглото и размишлявате за стари събития, придружени с негативни емоции, се опитайте да си припомните, че на сутринта ще се чувствате по-добре.
Why do embarrassing memories seem to surface at night?: https://medicalxpress.com/news/2022-06-memories-surface-night
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПИЯНИ ДЪРВЕТА - АДА ДОРИАН - ХЕРМЕС
ЗАПОМНЕТЕ ПЛОВДИВ 5 - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС
ЧЕРВЕНИЯТ ТЕФТЕР - СОФИЯ ЛУНДБЕРГ - ХЕРМЕС
ЗАКЛЮЧЕНИ СПОМЕНИ - ДАНИЕЛА ГЕОРГИЕВА - СИЕЛА
МОРЕ ОТ СПОМЕНИ - ФИОНА ВАЛПИ - ХЕРМЕС
СТРУНИ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Калуна-обикновена
- Фаталното фамилно безсъние - генетичното заболяване, водещо до смърт
Коментари към Защо сме измъчвани от неприятни спомени през нощта