Здравословните храни са по-важни от типа диета за намаляване на риска от сърдечни заболявания
Всеки знае, че постигането или поддържането на здравословно телесно тегло е един от ключовете за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания. Но дори експертите не са единодушни кой е най-добрият начин за постигане на тази цел, като някои препоръчват елиминирането на въглехидратите, а други наблягат на намаляването на мазнините. Малко са проучванията, които изследват ефектите на тези специфични макронутриенти и здравословните храни върху сърдечносъдовото здраве.
В изследване, публикувано онлайн в International Journal of Cardiology, учени от Медицинския център Бет Израел Диконес изследват ефектите на три здравословни диети, наблягащи на различни макронутриенти – въглехидрати, протеини или ненаситени мазнини – върху биомаркер, който директно отразява увреждането на сърцето. Използвайки високо специфични тестове, екипът открива, че и трите диети водят до намаляване на увреждането и възпалението на сърдечните клетки, в съответствие с подобреното здраве на сърцето.
Учените анализират запазени кръвни проби на 150 души, взели участие в експеримент за оптимално приемане на макронутриенти за предотвратяване на сърдечни заболявания, стационарно изследване за хранене, проведено в Бостън и Балтимор между април 2003 г. и юни 2005 г. Всички участници са с повишено кръвно налягане, като никой от тях не приема лекарства за контрол на хипертонията или холестерола.
За целите на проучването са използвани три типа диети, като всички са с ниско съдържание на нездравословни наситени мазнини, холестерол и натрий, като същевременно са осигурени други здравословни храни в препоръчителни дози. Изследването продължава шест седмици, през които се редуват периоди на хранене по стриктна диета и такива без определен хранителен режим.
След края на проучването изследователите подробно разглеждат ефектите на всяка диета върху биомаркерите, измерени в края на всеки хранителен период. Те са сравнени с изходните стойности от различните диети.
Констатациите показват, че и трите хранителни режима водят до намаляване на риска от сърдечни заболявания след 6-седмичния период. Отчетено е обаче, че промяната на макронутриентите в диетата не води до допълнителни ползи, което доказва, че не типът диета (високо или ниско съдържание на мазнини, високо или ниско съдържание на въглехидрати) е от значение за сърдечното здраве, а по-скоро количеството здравословни храни, което присъства в хранителния режим на всеки участник.
eurekalert.org, medicalxpress.com
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Недостигът на магнезий повишава риска от сърдечносъдови заболявания и депресия
- Магданозът помага при бъбречни проблеми и предпазва от сърдечносъдови заболявания
- Според американски учени растителните храни подпомагат сърдечносъдовото здраве
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
- Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Съвременна употреба на босилека: роля на растението в борбата с диабета и сърдечно-съдови заболявания
Коментари към Здравословните храни са по-важни от типа диета за намаляване на риска от сърдечни заболявания