Изкуственият панкреас успешно предотвратява опасностите при спортуващите диабетици
Използването на изкуствен панкреас може да е по-безопасно за тийнейджърите спортисти, които имат диабет тип 1. Група изследователи решили да проучат как се отразява употребата на модерното устройство за контрол на заболяването и на инсулинова помпа при натоварена физическа дейност.
За целта учените се фокусирали върху група от 32-ма млади хора с диабет тип 1, които участвали в петдневен ски лагер. Те прекарвали около 5 часа по склоновете на планината, практикувайки зимния спорт. Половината от тийнейджърите използвали изкуствен панкреас, известен още като система за доставяне на инсулин от затворен тип. Другата част от младежите били с инсулинови помпи или сами си слагали дозите, използвайки така наречената отворена система.
Резултатите показали, че участниците с изкуствения панкреас постигнали нива на кръвната захар в здравословния диапазон в 71% от времето. Останалите, използвали другите два метода, имали добри стойности в 65% от времето.
За активно спортуващите диабетици е от огромно значение как и колко успешно контролират кръвната си захар в моментите, когато спортуват. Особено опасни са ниските стойности на захарта и те са често срещан проблем при спортистите с диабет тип 1. Рискът може да бъде избегнат с използването на изкуствен панкреас.
„Всички пациенти с диабет тип 1, използващи инсулинова помпа, трябва много сериозно да обмислят да преминат на изкуствен панкреас, независимо от това колко активни са“, казва един от авторите на изследването Марк Бретън от Центъра за диабетни технологии в Университета на Вирджиния в Шарлотсвил. Модерната система от затворен тип позволява на пациентите да участват безопасно във физически дейности, които преди са избягвали. Изкуственият панкреас работи добре дори при големи натоварвания и е в голяма помощ, независимо колко добре диабетикът умее да контролира кръвната си захар по време или след тренировка.
Хората с диабет тип 1 обикновено трябва да следят нивата на кръвната си захар през целия ден и да си инжектират инсулин, за да ги управляват. Нощите често са проблем, защото опасните промени в стойностите могат да станат, докато човек спи. А интензивните упражнения допълнително могат да доведат до рискови спадове или скокове в показателите.
Изкуственият панкреас проследява кръвната захар на всеки няколко минути и използва тази информация, за да коригира доставянето на инсулин. Този начин може да е по-малко обременяващ за спортистите, използващи отворените системи, при които пациентите трябва ръчно да коригират количеството инсулин, доставян от помпата въз основа показанията от глюкомерния монитор.
Участвалите в проучването младежи с изкуствен панкреас имали опасно ниска кръвна захар 1,8% от времето в сравнение с доброволците с инсулинова помпа, които в 3,2% от времето получили хипогликемия. Със 7% по-малко е и времето, в което спортистите са били с висока кръвна захар за разлика от участниците, използващи отворената система. Техният резултат е 9,3% от времето.
Видът, интензивността и продължителността на физическата активност са от голямо значение за контрола на кръвната захар при диабетиците, казва Али Синар, директор на Инженерния център за изследване и образование на диабета при Илинойския технологичен институт в Чикаго. Понастоящем е изключително трудно да се наподоби функцията, която изпълнява нормалния здрав панкреас. Но изкуственият му вариант може да улесни значително спортистите с диабет тип 1 да управляват своето заболяване.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: reuters.com
Снимка: wordpress.com, diabetesandenvironment.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 120 SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!ОСТРОВИТ СМИНДУХ капсули * 90
СТЕЛКИ ЗА ДИАБЕТНО СТЪПАЛО LEVMIGDAL - SDH1 номер 40
ХЕРБАЛКАН ГЛЮКОХЕРБ тинктура 50 мл
ИНСУЛИНОВА ИГЛА TOPFINE 5 мм * 100
ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.003
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
Коментари към Изкуственият панкреас успешно предотвратява опасностите при спортуващите диабетици