Лекарства, които крият риск за здравето през лятото
Акценти
|
Горещите летни месеци са трудни за повечето хора, но могат да бъдат опасни за онези, които приемат конкретни обезболяващи, лекарства за отслабване или за лечение на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ). Оказва се, че има медикаменти, които понижават прага на чувствителност на силна светлина и топлина.
Д-р Ниш Шах от болница Houston Methodist пояснява: „Някои лекарства нарушават способността на човешкото тяло да регулира температурата си, което увеличава риска от прегряване, а оттам и от топлинен удар. Други пък правят кожата по-чувствителна при излагане на слънчева светлина, което може да причини не само изгаряне, но и трайно увреждане.“
Лекарства, които повишават чувствителността към топлина
Макар да не са най-важното нещо, за което се сеща в горещите летни дни, човек е добре да знае дали предписаните му лекарства не го излагат на по-висок риск, когато е навън за по-дълго време, например на плажа. Такива медикаменти са:
- Диуретиците – водят до повишено производство на урина, намаляване на способността за изпотяване и могат да причинят електролитен дисбаланс и дехидратация.
- Антихолинергиците – Блокират невротрансмитерите, които изпращат сигнал до потните жлези, и по този начин потискат потенето.
- Бета-блокерите – Понижават пулса, намаляват притока на кръв към кожата и ограничават способността за потене, което може да доведе до нарушена терморегулация.
- Стимулантите – Те повишават скоростта на метаболизма, което също може да попречи на охлаждащите механизми да функционират оптимално.
- Антидепресантите – Лекарствата срещу депресия влияят на хипоталамуса, който отговаря за регулацията на телесната температура, и също могат да потиснат процеса на изпотяване.
Д-р Шах припомня, че диуретиците и бета-блокерите се предписват при високо кръвно налягане, антихолинергиците – при проблеми с пикочния мехур и при хронична обструктивна белодробна болест, а стимулантите – при СДВХ и наднормено тегло. Бета-блокерите се приемат за лечение на сърдечни нарушения като коронарна артериална болест, аритмия и сърдечна недостатъчност.
Медикаменти, които повишават чувствителността към слънчева светлина
Не само топлината може да бъде опасна през лятото за някои пациенти. Има медикаменти, които правят кожата много по-чувствителна при излагане на слънце, което повишава риска от слънчево изгаряне и други увреждания.
Лекарствата, които могат да имат такъв ефект върху хората, са:
- Антибиотиците доксициклин, ципрофлоксацин и сулфонамиди взаимодействат с UV лъчите и образуват съединения, които разрушават клетките в кожата.
- Нестероидните противовъзпалителни средства ибупрофен и напрозен могат да предизвикат фототоксична реакция, когато кожата е изложена на слънчева светлина.
- Диуретиците, особено тиазидите, и трицикличните антидепресанти повишават фоточувствителността.
- Ретиноидите изтъняват най-горния слой на кожата, което потиска естествената UV защита.
»Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце
Не преустановявайте по своя преценка приема на медикаменти
Въпреки че е много важно да сте информирани за рисковете и страничните ефекти от лекарствата, които приемате, все пак не пропускайте доза и не прекратявайте техния прием, без да сте се консултирали с лекар.
Д-р Шах добавя: „Информираността има ключово значение. Запознайте се с възможните странични ефекти на медикаментите, но винаги обсъждайте с лекуващия ви лекар притесненията си, в случая дали те са опасни в разгара на летния сезон.“
Той препоръчва да имате изготвен авариен план за действие, особено ако назначеното ви лекарство повишава риска от повишена чувствителност на слънчева светлина и топлина.
Мерки за безопасност, ако приемате медикаменти, които ви правят уязвими при излагане на слънце
- Пийте достатъчно вода, особено ако приемате диуретици.
- Стойте на сянка и търсете по-прохладни места, поне в най-горещите часове от деня.
- Обличайте се подходящо – по-широки дрехи в светли цветове и от естествени материи, които улесняват изпарението на потта.
- Нанасяйте слънцезащитен продукт с фактор не по-нисък от SPF 30, когато сте на открито и ако приемате лекарство, което повишава вашата фоточувствителност.
- Следете за симптоми на прегряване и топлинен удар, каквито са замаяността, объркването и обилното потене.
- Потърсете медицинска помощ, ако не се чувствате добре.
„Високата телесна температура, характерна при топлинен удар, може да увреди мозъка, сърцето, бъбреците, мускулите и много други органи“, категоричен е д-р Шах. „Колкото по-дълго чакате, толкова по-сериозни ще са уврежданията. Някои от усложненията може да са необратими, а има случаи, когато топлинният удар завършва със смърт.“
Какво да направите при топлинен удар
Топлинният удар изисква незабавна медицинска помощ. Ако вие или ваш близък проявява признаци на топлинен удар, се обадете веднага на 112. Изчакайте пристигането на линейката, като междувременно се опитате да охладите тялото на пострадалия. Три от основните начини да го постигнете са преместване на тялото му на сенчесто и прохладно място, разхлабване или събличане на дрехите и поставяне на лед или влажни кърпи под мишниците и върху слабините.
Medications That Don't Mix Well With the Sun or Heat: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2024/jun/medications-that-dont-mix-well-with-the-sun-or-heat/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Лечение на анална фисура
- Перорално приложение на медикаментите
- Видове лекарствени форми
- Лечение на хемороиди
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
Коментари към Лекарства, които крият риск за здравето през лятото