Какво е превантивното лечение на алергиите?

Някои от алергичните заболявания са характерни за пролетно-летния сезон. Такива са:
Сезонният алергичен ринит (сенна хрема) - предизвиква се преди всичко от полени, т.е. прашеца на опрашваните от вятъра растения - дървета през ранна пролет, треви и цветя през късна пролет и лято и плевели през късно лято и ранна есен. Основните симптоми са изтичане на воднист секрет от носа, многократно кихане, сърбеж в носа, очите, небцето и ушния канал, "запушване" на носа. Често има зачервяване на очите, сълзотечение, суха кашлица, намалено обоняние. Целта на лечението и профилактиката в острия стадий е избягването на контакта с алергена и медикаментозна терапия от алерголог, а в стадия на ремисия се прилага имунотерапия с алергени.
Алергия след ужилване от насекоми - жилещите насекоми са от разред Ципокрили - оси, медоносни пчели, стършели, огнени мравки. Много по-малко значение имат хапещите насекоми като бълхи и комари.
Различават се следните реакции след ужилване:
- Нормална реакция - тя е локална със зачервяване и лек оток на мястото на ужилването, както и със слаба болка. Продължителността и е до няколко часа и отзвучава без да се налага лечение.
- Алергична реакция. Тя от своя страна бива:
- местна - силно изразена локална реакция с оток по-голям от 5 см в диаметър, която продължава до 1 седмица;
- генерализирана - започва най-често около 15 минути след ужилването и включва разнообразни симптоми от страна на различни органи и системи на организма (зачервяване, сърбеж и обрив по кожата, ангионевротичен оток, който може да обхване ларинкса и да завърши фатално, артериална хипотония, шок, бронхоспазъм, задух, гадене, повръщане, коремни болки, диария, световъртеж, обща слабост, невъзможен изправен стоеж и др.)
Пациентите с инсект-алергия трябва незабавно да потърсят квалифицирана лекарска помощ след ужилване от насекомо, като някои от тях задължително се нуждаят от лечение в болница. Непосредствено след ужилването, тези от тях, които са преживели генерализирани алергични реакции следва незабавно да си приложат сами животоспасяващи медикаменти - адреналин подкожно или мускулно или готови форми, които се продават в аптечната мрежа.
Единственото известно днес превантивно лечение е алергенната имунотерапия. Профилактиката е свързана с избягване на ужилването. Застрашените лица не трябва да носят черни, пъстри или с ярки цветове дрехи. Дрехите не трябва да имат щампи на цветя. Не е желателно хората да ходят боси, да са облечени с къси панталони и ризи с къси ръкави, да употребяват дезодоранти и парфюми със силен аромат. Дрехите трябва да са с бял, зелен или тютюнев цвят, а пролетта като сезонът на алергиите изисква повишено внимание.
Доц. Д-р Петко Маринов дм, токсиколог в Клиниката по токсикология и интензивно лечение във Военноморската болница във Варна
Коментари към Какво е превантивното лечение на алергиите?