Как да се справим със следваканционния синдром?
Холандският учен Йерун Навейн установява, че настроението започва да се подобрява сред служителите два-три дни преди да настъпи отпуската и се влошава два-три дни преди да се върнат на работа. Мащабите на негативното чувство били пропорционални на стреса, който очаква почиващия при завръщането му на работното място.
Служители, които знаят, че ще ги очакват стотици непрочетени мейли и още куп друга работа, се връщат от ваканция дори по-стресирани. Това е причината някои да отмятат по малко работа през отпуската си, за да намалят обема й на връщане.
По-дълга ваканция - по-трудно адаптиране към работата
Според учените периодът на адаптацията зависи от продължителността на почивката ни и преживяното по време на нея. Пропорционално колкото по-дълга е била ваканцията ни, толкова по-трудно ще свикнем с делника.
Когато си почиваме, хормоните на стреса в тялото спадат, дори и в случаите, в които човекът е подложен на стрес и по време на ваканцията, т.е. има позитивен и негативен стрес. Ако периодите без почивка стават по-дълги или зачестят, тялото ни е изложено на по-голям риск от типични "стресови" болести като инфаркт или инсулт, констатират американски учени.
Почивката сама по себе си обаче не е достатъчна за пълноценното възстановяване, затова по време на работата трябва да има достатъчно разтоварващи фази. Доказан трик за плавното връщане в делника е първият работен ден да е по възможност в сряда. Така работната седмица продължава само три дни, т.е. достатъчно дълго, за да се свърши най-необходимото, но и достатъчно кратко, за да не се потъне тутакси в служебния стрес.
Връщаш се от ваканция - започни да планираш следващата!
За всеки, който има възможност да планира сам трудовия си график се препоръчва да не се затрупва със срещи от първия работен ден. Психолозите съветват: шест-седем седмици след връщането от ваканция да започвем да планираме следващата. Така се скъсява времето до следващата почивка, а и предчувствието за предстоящи не след дълго нови почивни дни ще му се отрази благоприятно.
Както показват проучванията, най-възстановяващо е цялата годишна отпуска не да се ползва наведнъж, а да се разпредели на няколко пъти по 5-10 дни.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТИГНАХМЕ ЛИ ВЕЧЕ? СЕМЕЕН ПЪТЕВОДИТЕЛ - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА
САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС
ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
БИОФИЧИНА ТОСКАНА ПОЧИСТВАЩ МУС ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА С НЕВЕН И ОВЕС 3 В 1 200 мл
МОЕТО ГОЛЯМО ГРЪЦКО ЛЯТО - СЮ РОБЪРТС - СИЕЛА
БИОФРЕШ LAVENDER ORGANIC OIL ДЪЛБОКОПОЧИСТВАЩ САПУН 100 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Юка
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
Коментари към Как да се справим със следваканционния синдром?