Как да се справим с камъните в жлъчката
Нерядко заболяването протича безсимптомно и се открива при профилактичен преглед. По-често пациентите се оплакват от болки и тежест в дясното подребрие, които могат да отиват и назад към дясната плешка, дискомфорт, понякога гадене, оригване и повръщане. Някои пациенти свързват засилването на симптомите с прием на определени храни, най-често мазнини. Пациентите търсят лекарска помощ най-вече при изостряне на симптомите, което се изразява в така наречените жлъчни кризи или поява на усложнения. Най-лесно и бързо диагностиката се поставя с ехографско изследване на коремните органи.
Основното лечение е хирургичното. Операцията е отстраняването на жлъчния мехур. В днешно време се извършва лапароскопски, което означава без разрез, с три или четири малки отвора на коремната стена и съответната апаратура, като пациентът се възстановява за един или два дни. След такава операция пациентите са на диета за един или два месеца, която не е толкова ограничаваща. Избягват се тлъсти и мазни храни, пържени храни, газирани напитки, кафе, яйца, шоколад, алкохол. Същата диета може да се спазва и преди операцията. Препоръчително е пациентите с диагностицирани камъни в жлъчния мехур да се подложат на оперативно лечение, независимо дали имат симптоми или не, тъй като често се стига до усложнение на това заболяване, а усложненията могат да бъдат сериозни, дори понякога фатални.
Едно отнай-опасните усложнения е камъче да се придвижи по общия жлъчен проток и да го запуши заедно с панкреатичния проток, като доведе до развитие на панкреатит.
Панкреатитът е коварно заболяване, което понякога завършва със смърт. Болните получават много силни болки в областта, които могат да опасват целия корем, пожълтяват, вдигат температура.
Други усложнения могат да бъдат пробив на жлъчния мехур към коремната кухина с развитие на жлъчен перитонит, който също може да има фатален изход, или пробив към друг орган - например дванадесетопръстник, дебело черво, стомах и т.н., с формиране на така наречената фистула (патологична връзка между двата органа).
Тези усложнения са животозастрашаващи и изискват хирургична интервенция, и то най-често в спешен порядък. Поради тези обстоятелства препоръката ми към хората е да ходят на профилактични прегледи и да търсят лекарска помощ припоявата и на най-малките симптоми. Навременното диагностициране и навременната и адекватна лекарска помощ водят до най-добрите резултати.
д-р Петко Димов, началник отделение в Клиника по коремна хирургия, ВМА, София
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Камъни в жлъчката
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Панкреатит
- Прегъната жлъчка
- Лечение при панкреатит
- Лечебна диета № 5 П – хранене при хроничен панкреатит
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
- Билки при остър панкреатит
- Хранене при холецистектомия (отстранена жлъчка)
- Бяло подъбиче
Коментари към Как да се справим с камъните в жлъчката