Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Как да се справим с паническата атака

Как да се справим с паническата атака

от 17 окт 2011г.
Как да се справим с паническата атака - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Болка в гърдите. Задушаване. Учестен пулс в слепоочията. Треперене и изпотяване. Стягане в стомаха. Като че ли идва краят. Такива мисли минават през главата на хора, обхванати от паническа атака. За щастие кризата обикновено продължава около 10 минути, а нейният пик е в рамките на минута. Много рядко емоционалното и физическо разтърсване продължава до половин час, обяснява проф. Вихра Миланова, шеф на Клиниката по психиатрия в Александровска болница и национален консултант по психиатрия.

  Статистиката сочи, че всеки девети преживява панически страх от нещо - че е много болен и ще умре, ужас от лекар или зъболекар, силно притеснение до паника, че ще се изложи в службата и т. н. "Страховете са толкова много, че не могат да се изброят", изтъква проф. Миланова.

  Първият пик на паническите атаки е при младежи на възраст между 15 и 24 г., отбелязва проф. Вихра Миланова. Вторият пък е при хора от 35 до 54 г. Медицинската практика е доказала, че при 40 на сто от хората със склонност към тревожност има наследствено предразположение, т.е. имат в рода си някой, който е изпитвал също необяснимо силен страх от нещо.

  Често паник атаката се отключва от нещо незначително. Например, ако си изпил едно силно кафе и си позволиш второ. В този случай може да се получи сърцебиене, което да изкара от релси човека с параноични нагласи. Други отключващи фактори могат да бъдат по-стабилната почерпка с алкохол, преумората, безсънна нощ, напрежение в работата. Понякога причините са по-сериозни - загуба на близък, смяна на работата, предстояща операция. При паник атаката се променя мозъчната биохимия, а тялото се насища със стресови хормони - адреналин и кортизол. Ускореното дишане променя алкалността на кръвта, кръвната захар се оттегля от мозъка, за да съхрани напрегнатите мускули на тялото. Субективното преживяване е силен ужас, световъртеж, усещане за някаква фатална неизбежност.

  Какво да се направи в такъв случай? Ако в момента има приятел наоколо, добре е уплашеният да чуе успокоителни думи от него: "Спокойно, и друг път си имал подобно нещо, ще премине!". Ако паникьосаният е сам, трябва да се опита да регулира дишането си, като поема дълбоко въздух, без да го задържа и бавно издишва. Някои хора забравят случилото се до следващия инцидент. Други пък търсят консултация с личния си лекар, кардиолог или гастроентеролог - с убеждението, че имат сериозен здравословен проблем. В повечето случаи обаче назначените медицински изследвания не потвърждават очакванията.

  "Хората с тревожност и панически страхове трябва да бъдат насочени към психиатър", изтъква проф. Миланова. Лечението се осъществява с психотерапия и прием на антидепресанти за определен период от време. Изключително важно е пациентът да се научи да разпознава симптомите на кризата и да не се плаши от нея. Лекарите наричат това "да прегърнеш страха". Тайната е в това, че когато не бягаш от нещо, а го приемаш съзнателно, ти го опитомяваш. По време на психотерапията е добре да се потърсят и анализират корените на предразположението към панически настроения - семейното възпитание, специфични преживявания в детството, натрупани комплекси в училищните години. В някои случаи за освобождаване от натрупаните негативни нагласи се използва хипноза, но тя трябва да бъде направена от добър специалист.

  В момента това, което мъчи много хора, е сезонната депресия. Заради намаления ден и студа някои хора се чувстват обезверени, нямат сили да свършват ежедневните си задачи, обхванати са от апатия. "Сега в клиниката 90% от болните са с есенна депресия, отбеляза проф. Миланова. Жените са два пъти повече от мъжете. В световен мащаб годишно от депресивни състояния страдат около 120 млн. души.

  Депресията е запазена марка на творците. На първо място, в негативната класация са писателите. Сред по-известните страдалци са създателят на брилянтните пиеси "Трамвай желание" и "Котка върху горещ ламаринен покрив" Тенеси Уилямс, авторът на "Безкраен празник" Ърнест Хемингуей (който за жалост се самоубива), един от създателите на модерната литература Франц Кафка. Актьорите също често влизат в плен на депресията. От тягостни настроения са били обхващани сър Лорънс Оливие, Харисън Форд, Джесика Ланг, Уинона Райдър.

  "Ако до две седмици емоционалното състояние не се подобри, болният трябва да потърси специализирана лекарска помощ", съветва проф. Миланова. Тези пациенти остават в клиниката, където получават психологична помощ и им се назначават подходящи антидепресанти. "Държавата плаща лечението на хората с психични заболявания - на един болен се падат по 600 лв.", обясни експертката. Тя отбеляза обаче, че тези средства не позволяват болният да остане повече от 10 дни в болницата, което в много случаи е недостатъчно. Болните трябва да пият лекарства в продължение на няколко месеца, за да се стабилизират емоционално. Сред тях има неосигурени, което не им позволява да получават лекарства по линия на здравната каса. Това води до задълбочаване на болестта, асоциализация, а често и до опит за самоубийство.

  Само през септември т.г. токсиколозите на "Пирогов" са спасили живота на 55 души, които са се опитали да сложат край на живота си с медикаменти, съобщиха от пресцентъра на спешната болница.

Още по темата:
  • Жените са два пъти по-застрашени от тревожни разстройства Жените са два пъти по-застрашени от тревожни разстройства
  • Свиренето на барабани побеждава депресията Свиренето на барабани побеждава депресията
  • Кои са личностните характеристики, които могат да доведат до следродилна депресия Кои са личностните характеристики, които могат да доведат до следродилна депресия
  • Случайният секс е полезен за здравето Случайният секс е полезен за здравето
3.1/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА СПЕШНА ПОМОЩ / ПРИ ШОК И ПАНИКА / 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА СПЕШНА ПОМОЩ / ПРИ ШОК И ПАНИКА / 20 мл.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл
29.99лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл

БЕЗ ПАНИКА - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА
17.90лв.

БЕЗ ПАНИКА - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
21.00лв.

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД

ЕРОТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ЕРОТЕРА капсули * 30

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30
28.00лв.

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30

Нов

Коментари към Как да се справим с паническата атака

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да се справим с паническата атака
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:23
    Коментирайте "Как да се справим с паническата атака"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Кодеин
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Литий
  • Депресия
  • Седативни лекарства
  • Дива маруля, Бодлива маруля
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли как да се справим с гастрита с храни и билки?

преди 3745 дни, 2 часа и 18 мин.

Пърхот - проблем и при децата, има ли как да се справим без силни шампоани?

преди 3811 дни, 22 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival