Защо скърцаме със зъби и опасно ли е това
Скръцането със зъби (мед. бруксизъм) е състояние, при което човек несъзнателно стиска зъбите си и/или скърца с тях. Най-често това се случва по време на сън, но понякога хората скърцат със зъби или стискат челюстта си и когато са будни.
Защо скърцаме със зъби
Причините, които провокират скърцането със зъби, не са установени, но специалистите са на мнение, че състоянието може да се дължи на комбинация от физически, психологически и генетични фактори.
Рискови фактори за скърцане със зъби
Бруксизмът може да бъде провокиран от:
- Различни емоции и състояния – стрес, тревожност, гняв, разочарование, неудовлетвореност.
- Възраст – скърцането със зъби често се наблюдава при малки деца, но изчезва до зряла възраст.
- Генетична предразположеност – ако други членове на семейството ви имат бруксизъм, то и вие е възможно да скърцате със зъби (или обратното).
- Психични разстройства и медицински причини – бруксизмът може да бъде свързан с болест на Паркинсон, деменция, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), епилепсия, както и с разстройства на съня и дишането, като сънна апнея, хъркане.
Опасно ли е скърцането със зъби
В повечето случаи скърцането със зъби не причинява сериозни увреждания, но тежките форми на бруксизъм биха могли да доведат до:
- износване и увреждане на зъбите;
- тензионно главоболие;
- болезнена и скована челюст;
- щракане при отваряне и затваряне на устата (нарушения на темпоромандибуларните стави, разположени са пред ушите).
Хроничното скърцане със зъби повлиява неблагоприятно качеството на живот, като допринася за непълноценен сън, цялостен стрес на организма и дискомфорт на тялото. Нарушенията на съня се отразяват върху здравето и състоянието не само на човека с бруксизъм, но и на партньора му, тъй като смущават и неговия сън.
Дългосрочната липса на достатъчно качествен сън може да засегне когнитивните функции, да влоши настроението и общото здравословно състояние на човек. Стресът и болката, свързани с бруксизъм, са вероятна причина за безпокойство и хроничен дискомфорт, а потенциалното увреждане на зъбите може да повлияе върху социалната адаптация на личността.
Как да разберем дали скърцаме със зъби, докато спим
Най-често хората скърцат със зъби насън и не подозират за съществуването на проблема до момента, в който настъпят увреждания. Затова е важно да умеем да разпознаваме сигналите, които тялото ни дава, за да предприемем навременни мерки за предотвратяване на усложнения.
Признаците и симптомите, които подсказват за вероятен бруксизъм, са:
- счупени или разклатени зъби;
- износен зъбен емайл;
- чувствителни или болезнени зъби;
- заключена челюст (ограничено отваряне или затваряне на устата);
- усещане за болка в ухото;
- нарушения на съня, като безсъние или некачествен сън;
- болка и напрежение в лицевите мускули, като усещането достига до врата и раменете;
- увреждане на вътрешната страна на бузите (поради неволното й "дъвчене");
- промени в захапката.
Трябва ли да се лекува скърцането със зъби
Лекият бруксизъм обикновено не се нуждае от лечение, но е препоръчително придържането към здравословно и пълноценно хранене, елиминиране на стреса, намаляване на приема на алкохол и кофеин.
»Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
При някои хора обаче стискането на зъбите може да бъде твърде често и в тежка форма. Това налага провеждането на консултация със стоматолог или друг медицински специалист, обстоен преглед за определяне на тежестта на проблема и предприемане на лечение при необходимост, тъй като състоянието може да доведе до стоматологични и други здравословни проблеми.
Лечението може да включва използването на специално изработени протектори за защита на зъбите по време на сън, корекции на зъбите или захапката, ако са настъпили значителни увреждания, или насоки за овладяване на стреса, който е ключов фактор за бруксизъм.
»Скърцането със зъби е често срещано сред хората с посттравматично стресово разстройство
Ако са ви казвали, че скърцате със зъби насън, ако сте забелязали, че стискате силно челюсттите си понякога (в момент на стрес или напрежение например), не се колебайте да потърсите специалист и да споделите проблема си.
- Bruxism (teeth grinding) – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
- Bruxismus Die 10 Haufigsten Symptome – https://lemaclinic.com/de/bruxismus-die-10-haeufigsten-symptome/
Коментари към Защо скърцаме със зъби и опасно ли е това