Скърцането със зъби е често срещано сред хората с посттравматично стресово разстройство
Акценти
|
Проучване на учени от Университета в Сао Пауло, Бразилия, установява, че хората с посттравматично стресово разстройство (ПТСР) често страдат от буден бруксизъм – състояние, известно като скърцане със зъби през деня. Констатациите, публикувани в списанието Clinical Oral Investigations, подчертават значението на сътрудничеството между зъболекари и психиатри за по-точно диагностициране на двата здравословни проблема.
ПТСР е регистрирано за първи път в Съединените щати сред ветерани от войната, но впоследствие състоянието се наблюдава и при жертви на насилие. Смята се, че около 4% от хората, сблъскали се със събития като побой, неизбежна смърт, природни бедствия, тежки наранявания, сексуално насилие и отвличане страдат от посттравматично стресово разстройство. Симптомите на ПТСР включват повтарящи се ретроспекции, саморазрушително поведение, проблеми със съня и дисоциация (душевен процес, който прекъсва връзките между спомените, идентичността, емоциите, поведението и възприятията за околната среда). Не са налични обаче много проучвания относно връзката между бруксизмът и посттравматичното стресово разстройство.
>>> 5 основни симптома на посттравматичното стресово разстройство
Проучването
За целите на настоящото проучване учените от Университета в Сао Пауло проследяват 76 пациенти с ПТСР и контроли. Участниците, диагностицирани с посттравматично стресово разстройство, и контролите биват подложени на клиничен преглед с цел оценяване на тяхното орално здраве.
„Като се има предвид, че повече от половината население на Сао Пауло е било изложено на някакъв вид травма – съотношение, сравнимо с това на населението в райони с граждански конфликт – е много важно да се разберат възможните психологически и физически прояви на постравматичното стресово разстройство, което може да продължи години след травмата.“, коментира Юан-Панг Уанг, изследовател в Института по психиатрия към Медицинския факултет на Университета в Сао Пауло.
Пародонталното изследване, което включва измерване на бактериалната плака и кървене на венците, показва, че пациентите с посттравматично стресово разстройство и контролите имат сходно ниво на орално здраве. Пациентите с ПТСР обаче изпитват по-силна болка след пародонтално сондиране. Това показва, че освен бруксизъм, страдащите от постравматично стресово разстройство имат също по-нисък праг на болка*.
Мултидисциплинарно лечение
Според изследователите скърцането със зъби вече не се счита за изолиран симптом, а се разглежда като признак за по-голям проблем. „Нашето проучване показа, че ПТСР може да бъде свързано с бруксизъм и по-силна болка след клиничен стоматологичен преглед. Това изисква съвместни действия от психиатри, психолози и зъболекари при скрининг и лечение на двете здравословни състояния.“, коментира първият автор на проучването Ана Кристина де Оливейра Солис.
Според учените зъболекарите трябва да вземат предвид болката, съобщавана от пациента по време на преглед, и да обмислят възможността за наличие на недиагностицирани психични проблеми.
„Ако пациентът е имал травматично преживяване, той може да е твърде смутен да говори за това или да посети терапевт. Навикът да се ходи на зъболекар, от друга страна, е много по-разпространен. Поради тази причина инструментите за определяне на психиатричния статус трябва да се използват при рутинна грижа и пациентите трябва да бъдат съветвани да търсят терапевтична помощ.“, коментира Солис.
Психиатрите пък могат да следят пациентите с посттравматично стресово разстройство за симптоми като скърцане със зъби, мускулна болка и дискомфорт в темпоромандибуларната става и, ако е необходимо, да ги насочват към зъболекар, за да може да се осигури мултидисциплинарно лечение и да се подобри качеството им на живот.
*Ana Cristina de Oliveira Solis et al. Self-reported bruxism in patients with post-traumatic stress disorder. Clinical Oral Investigations. 2024.
Защо скърцаме със зъби - видео
Bruxism is a recurring condition among people with post-traumatic stress disorder, finds study: https://medicalxpress.com/news/2024-05-bruxism-recurring-condition-people-traumatic.html#google_vignette
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
- Какво е посттравматичен растеж
- EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
- Какво означава да се чувстваш „мъртъв отвътре“
- Посттравматичното стресово разстройство: какво представляват ретроспекциите
- Защо скърцаме със зъби и опасно ли е това
- 5 основни симптома на посттравматичното стресово разстройство
- Как да се справим със скърцането със зъби през нощта
- Какво представлява кататоничната депресия
- Посттравматичното стресово разстройство е предотвратимо с подходящите механизми за справяне
Коментари към Скърцането със зъби е често срещано сред хората с посттравматично стресово разстройство