Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания
Задълбочен анализ на действието на протеините, който е част от мащабно проучване върху стреса, духовността и здравето, сочи, че религиозните вярвания на южноазиатците в САЩ модулират протеиновата експресия в техния организъм. Тя от своя страна е тясно свързана с риска от сърдечносъдови заболявания.
Изследването е проведено от експерти от болница „Massachusetts General“ и Калифорнийския университет в Сан Франциско и е публикувано в списание „Scientific Reports.“
Според учените духовните терзания сериозно повлияват на уникални протеини, които впоследствие увеличават риска от сърдечносъдови нарушения при южназиатците в САЩ. Статистиката сочи, че тяхната общност се откроява с висок дял на този вид заболявания.
Връзка между религиозност, протеини и сърдечносъдови нарушения
Анализът е първият по рода си, който разглежда нивата на протеините и търси зависимост между тях и сърдечносъдовите болести сред южноазиатците в САЩ. За първи път учените свързват протеомиката с религията и духовността.
Александра Шийлдс, директор на центъра по геномика на Харвардския университет и болница „Massachusetts General“ и съавтор на проучването, споделя: „Преди да открием ефективен начин за намаляване случаите на сърдечносъдови заболявания в различните общности, трябва да разберем защо при една група те се срещат по-често, отколкото при друга, тоест какви са биологичните фактори, които ги отключват.
Духовността като защитен механизъм за южноазиатците
В нашето изследване доказахме, че психо-социалните фактори, каквито са религиозните и духовните вътрешни конфликти, увеличават риска от сърдечносъдови болести в тази високорискова група. За южноазиатците, които живеят в САЩ, духовността вероятно служи като убежище и има защитна функция. Учените наблюдават, че сърдечносъдовите заболявания са много често срещани при повечето малцинствени общности, където религията е основна движеща сила. Според тях важната роля, която се приписва на духовността може да се използва и като инструмент за справяне с високата заболеваемост. Експертите смятат, че при силно вярващите хора би помогнала психотерапия с духовна насоченост, която да им даде нужните покой и хармония. Липсата на духовно напрежение ще се отрази и на здравословното им състояние.
Мащабното изследване MASALA
В проучването участват 50 души със сърдечносъдово нарушение и други 50 без такова нарушение, като в двете групи броят на мъжете и жените е един и същ, както и възрастовата граница. То е част от много по-мащабното, надлъжно изследване MASALA върху южноазиатци, живеещи в САЩ, в което се търсят причините за сърдечни заболявания и възможните начини за превенция. Вниманието на специалистите е привлечено от уникална протеинова експресия, която те наблюдават основно сред южноазиатци със сърдечни проблеми.
Възможно е тежките несгоди и големите предизвикателства, с които се сблъскват в чуждата страна, да ги карат да се чувстват изоставени или наказани от техния Бог, или да смятат, че вярата им е сериозно разклатена.
В проучването MASALA участват 1 164 южноазиатци, които живеят в района на залива Сан Франциско и региона около Чикаго. То продължава 8 години, като проследява факторите, които биха могли да причинят сърдечносъдово нарушение при представителите на високорисковата етническа група.
Лонг Нго, водещ автор и помощник-директор в направление биостатистика към медицинския център „Beth Israel Deaconess“ в Бостън, пояснява: „Протеомиката е област, която се занимава с изучаване функциите и ролята на протеините. Ако успеем да разгадаем основния молекулен механизъм, който предизвиква сърдечни проблеми при южноазиатците, ще имаме основата, върху която да стъпим, за да открием и методи за превенция.“
Съавтор е Товия Либерман, директор по геномика, протеомика, биоинформатика и системи в медицински център „Beth Israel Deaconess.“ Според него анализираните в настоящото проучване протеинови биомаркери, базирани на кръвните показатели, са много ефективни, когато се оценява риска от сърдечносъдово нарушение, защото те разкриват важна информация, а и са най-често използваните молекули при създаване на приложения с диагностична насоченост.
medicalxpress.com/news/2021-01-religiosity-south-asians-cardiovascular-disease
Снимка: freepik.com
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
- Калциевите добавки са свързани с повишен риск от ранна смърт сред хората с аортна стеноза
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСУС ПОСЛЕДНИЯТ ВЕЛИК ПОСВЕТЕН - ЕДУАРД ШЮРЕ - ШАМБАЛА
АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
ОГЛЕДАЛАТА НА ГРАДА - ЕЛИФ ШАФАК - ЕГМОНТ
СЛОВАТА НА БОГ ОДИН - ХАВАМАЛ
НЬОНДРО ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРАКТИКИ - ДЖАМГОН КОНГТРУЛ РИМПОЧЕ - ШАМБАЛА
БАЛАДА ЗА ГЕОРГ ХЕНИХ - ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Кока
- Пет неща, които жените амиши не могат да правят
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог
- Екзорсизмът като метод за лечение на психични заболявания в различните култури
Коментари към Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания