Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Нашето здраве Как се вади кърлеж

Как се вади кърлеж

от 23 юни 2011г., обновено на 29 май 2020г.
Редактор: Екип на Фрамар.бг
Как се вади кърлеж - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Откриването на забит в кожата кърлеж в повечето случаи е стресиращо събитие за потърпевшия, тъй като кръвосмучещите паразити могат да бъдат преносители на болестотворни микроорганизми.

Кърлежите много често обитават тревисти и гористи местности, както и места с по-висока влажност. Паразитите обикновено нападат в ранните часове на деня, когато по-лесно се ориентират по топлината и излъчваната миризма от хората. В повечето случаи причакват гостоприемниците си покрай пътеките, по които те се придвижват. Ухапването се осъществява чрез впиване на хобота на кърлежа в кожата на тялото. Процесът на кръвосмучене се различава по продължителност при различните видове кърлежи, но именно тогава може да бъде предадена зараза при отделянето на слюнка и други вещества.

Най-добрата превенция е след посещение на местности, които е вероятно да бъдат обитавани от кърлежи, да се извърши щателен преглед на кожата и скалпа, както и на всички трудно достъпни места по тялото.

Премахване на кърлеж

Заразяването става при ухапване от инфектиран екземпляр и по-рядко чрез смачкването му с пръсти и попадане на инфектирано стомашно съдържание по конюнктивата на очите и лигавиците. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни. Именно поради тази причина е много важно при установяването на ухапване кърлежът да бъде отстранен веднага, въпреки че повечето видове не пренасят зарази и не са причинители на сериозни здравословни проблеми, категорични са лекарите. Ухапването е безболезнено, което го прави трудно за забелязване.

При откриване на забит кърлеж изваждането трябва да се случи възможно най-бързо, но много внимателно. Най-добре е това да стане с пинсета. По-повърхностно впитият кърлеж може да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването се прави чрез постепенно издърпване, без да се върти и извива. Широко разпространената практика да се върти по посока или обратно на часовниковата стрелка е погрешна. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнителна хирургична намеса.

Колкото и внимателно да се вади един кърлеж, почти винаги част от хоботчето, по което има обратни шипове, подобни на тези при рибарска кука, остава в кожата и предизвиква последващо загнояване.

Ако главичката на кърлежа остане в кожата, е необходимо да се потърси лекарска помощ за нейното отстраняване.

Дезинфекция и проследяване на здравословното състояние

След отстраняването на кърлежа е необходима щателна дезинфекция на кожата – с йод, спирт или друго антисептично средство. Сваленият от тялото кърлеж не трябва да се смачква, тъй като има опасност инфектираното стомашно съдържимо да попадне по лигавицата на очите, устата или носа и да причини сериозно заболяване. За препоръчване е да се изгори или да се постави в спирт и да се изхвърли.

До 30 дни след ухапването трябва да се следи за локални прояви – зачервяване, оток, болка на мястото на ухапването, както и за температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото. Сред срещаните у нас болести, предавани чрез ухапване от кърлежи, са марсилска треска, ку-треска, туларемия, кримска хеморагична треска. Добре е поне месец (не по-рано) след ухапването да се направи серологично изследване за борелиозис бургдорфери (лаймска болест) и при данни за инфекция да се проведе лечение.

Източник:

Снимка: flickr.com

Още по темата:
  • Масла от 10 билки унищожават бактерия, причиняваща лаймска болест Масла от 10 билки унищожават бактерия, причиняваща лаймска болест
  • Стевията може да подпомогне действието на антибиотиците при лаймска болест Стевията може да подпомогне действието на антибиотиците при лаймска болест
  • Кърлежът може да бъде и приятел на човечеството Кърлежът може да бъде и приятел на човечеството
  • Къде се крие тайната на дълголетието? Къде се крие тайната на дълголетието?
3.5/5 10 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТИК БАР - ИНСТРУМЕНТ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА КЪРЛЕЖИ
17.00лв.

ТИК БАР - ИНСТРУМЕНТ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА КЪРЛЕЖИ

БРОС СПРЕЙ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 90 мл.
8.80лв.

БРОС СПРЕЙ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 90 мл.

Коментари към Как се вади кърлеж

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как се вади кърлеж
    www.framar.bg 
    на 25 February 2021 в 21:34
    Коментирайте "Как се вади кърлеж"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Полезни билки срещу краста
  • Лечение при лаймска болест (борелиоза)
  • Алтернативно лечение на Лаймска болест
  • A69.2 Лаймска болест
  • Как да извадим забития кърлеж по безопасен начин?
  • Тест за антитела при лаймска болест
  • Отстраняване на кърлеж
  • Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
  • Изследване за лаймска болест
  • M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Вадили ли сте си сами кърлеж?

преди 2081 дни, 6 часа и 50 мин.

Ухапване от кърлеж

преди 3585 дни, 9 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 8 часа и 19 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 7 дни, 9 часа и 59 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 21 дни, 11 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 23 дни, 8 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах