Как се вади кърлеж
Откриването на забит в кожата кърлеж в повечето случаи е стресиращо събитие за потърпевшия, тъй като кръвосмучещите паразити могат да бъдат преносители на болестотворни микроорганизми.
Кърлежите много често обитават тревисти и гористи местности, както и места с по-висока влажност. Паразитите обикновено нападат в ранните часове на деня, когато по-лесно се ориентират по топлината и излъчваната миризма от хората. В повечето случаи причакват гостоприемниците си покрай пътеките, по които те се придвижват. Ухапването се осъществява чрез впиване на хобота на кърлежа в кожата на тялото. Процесът на кръвосмучене се различава по продължителност при различните видове кърлежи, но именно тогава може да бъде предадена зараза при отделянето на слюнка и други вещества.
Най-добрата превенция е след посещение на местности, които е вероятно да бъдат обитавани от кърлежи, да се извърши щателен преглед на кожата и скалпа, както и на всички трудно достъпни места по тялото.
Премахване на кърлеж
Заразяването става при ухапване от инфектиран екземпляр и по-рядко чрез смачкването му с пръсти и попадане на инфектирано стомашно съдържание по конюнктивата на очите и лигавиците. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни. Именно поради тази причина е много важно при установяването на ухапване кърлежът да бъде отстранен веднага, въпреки че повечето видове не пренасят зарази и не са причинители на сериозни здравословни проблеми, категорични са лекарите. Ухапването е безболезнено, което го прави трудно за забелязване.
При откриване на забит кърлеж изваждането трябва да се случи възможно най-бързо, но много внимателно. Най-добре е това да стане с пинсета. По-повърхностно впитият кърлеж може да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването се прави чрез постепенно издърпване, без да се върти и извива. Широко разпространената практика да се върти по посока или обратно на часовниковата стрелка е погрешна. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнителна хирургична намеса.
Колкото и внимателно да се вади един кърлеж, почти винаги част от хоботчето, по което има обратни шипове, подобни на тези при рибарска кука, остава в кожата и предизвиква последващо загнояване.
Ако главичката на кърлежа остане в кожата, е необходимо да се потърси лекарска помощ за нейното отстраняване.
Дезинфекция и проследяване на здравословното състояние
След отстраняването на кърлежа е необходима щателна дезинфекция на кожата – с йод, спирт или друго антисептично средство. Сваленият от тялото кърлеж не трябва да се смачква, тъй като има опасност инфектираното стомашно съдържимо да попадне по лигавицата на очите, устата или носа и да причини сериозно заболяване. За препоръчване е да се изгори или да се постави в спирт и да се изхвърли.
До 30 дни след ухапването трябва да се следи за локални прояви – зачервяване, оток, болка на мястото на ухапването, както и за температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото. Сред срещаните у нас болести, предавани чрез ухапване от кърлежи, са марсилска треска, ку-треска, туларемия, кримска хеморагична треска. Добре е поне месец (не по-рано) след ухапването да се направи серологично изследване за борелиозис бургдорфери (лаймска болест) и при данни за инфекция да се проведе лечение.
Как правилно да премахнем кърлеж- видео
Снимка: flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- A69.2 Лаймска болест
- M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
- Изследване за лаймска болест
- Хранене при демодекс
- Тест за антитела при лаймска болест
Коментари към Как се вади кърлеж