Синдромът ACHOO или защо слънцето ни кара да кихаме
Едва ли многократното кихане през лятото попада в нечий списък с желания и въпреки това то е труднопреодолимо. Някои хора просто не могат да спрат да кихат, когато попаднат под лъчите на яркото слънце, и обикновено кихавицата им продължава дълго.
Синдромът ACHOO (съкратено от Autosomal Dominant Compelling Helioopthalmic Outburst) представлява неконтролируемо кихане, когато застанем срещу силна светлина. Този тип кихане е известен още като слънчева кихавица. Близо един от четирима души, който има сърбеж в ноздрите, когато е изложен на интензивна светлина, ще кихне, твърдят учените, но „истинската“ слънчева кихавица се среща много по-рядко.
Причини и начини за справяне със синдрома ACHOO
Алергологът Дейвид Ланг дава повече информация за самия синдром, какво го причинява и има ли начини да се предпазим.
Причини за синдрома ACHOO
Този вид кихавици всъщност са твърде силна реакция на организма, когато сме изложени на ярка светлина. Всичко започва в троичния (тригеминус) нерв, който достига до очите и носа. Когато силните слънчеви лъчи срещнат очите ни, нашите зеници се свиват и ние кихаме.
Обикновено раздразнението настъпва в случаите, когато сме изложени внезапно на интензивна светлина, например при преминаване от тъмно в много светло пространство (излизане от тунел).
Макар и рядко синдромът се наблюдава и при заснемане със светкавица.
Учените са на мнение, че той се наследява, макар че не могат да посочат кои генетични варианти го предизвикват.
Колко често се среща рефлексът на кихане при излагане на слънчева светлина
Всъщност той не е толкова рядък, колкото смятаме. Макар че са проведени върху малки групи хора, проучванията сочат, че между 15% и 30% от хората страдат от него. Синдромът ACHOO е доминантен, което означава, че вероятността да го наследим, ако един от биологичните ни родители киха срещу слънчевата светлина, е 50%.
Според изследване от 1995 г. върху слънчевото кихане, състоянието засяга най-често жени от европеидната раса.
Важно е да отбележим, че степента на тежест на синдрома може да варира. Някои хора кихат многократно и продължително, без да могат да контролират кихавиците си, докато при други това се случва от време на време, без ясна установена закономерност.
Рискове, свързани с кихането, предизвикано от слънчева светлина
Въпреки че може да ни се струва, че ще кихаме до припадък, всъщност синдромът не крие рискове.
Шофиране
Рискове крие ситуацията, при която кихаме неудържимо. Ако се случи, докато шофираме или работим с машина, е добре да отбием или да спрем работа, за да избегнем евентуална злополука.
Дентални процедури
Не е изключено да започнем да кихаме и по време на дентална или офталмологична процедура, когато се налага към лицето ни да бъде насочен сноп ярка светлина.
Поставяне на упойка
Учените откриват, че част от хората със синдрома ACHOO могат да започнат да кихат и при поставяне на определен вид анестезия, например пропофол.
Рефлексът може да се активира и при инжектирането на упойка преди извършване на операция на окото. Също като внезапното излагане на интензивна слънчева светлина, лекарството стимулира троичния нерв.
Има ли начин да спрем кихането, предизвикано от слънцето
Алергологът д-р Ланг пояснява, че към момента няма лечение на синдрома ACHOO, но дава следните съвети за облекчаване на състоянието и намаляване на риска.
1. Носенето на слънчеви очила, шапка или друг аксесоар може да ни предпази от внезапното излагане на ярка светлина.
2. Лечението на ринит при хора със сенна хрема би могло да намали случаите на слънчева кихавица.
3. Прилагането на техниката за оказване на натиск върху зоната между носа и горната устна често помага да спрем кихането. Тя всъщност е добре позната на повечето от нас. Единственото, което трябва да направим, е да прокараме неколкократно хоризонтално поставен показалец между носа и горната устна.
4. За да намалим риска от неприятни инциденти, е по-добре да предупредим лекаря, ако ни предстои хирургична интервенция. Особено важно е да информираме стоматолога или офталмолога, ако страдаме от синдрома ACHOO, защото тяхната работа налага използването на ярка светлина.
5. Преди поставянето на упойка също трябва да кажем на хирурга, че страдаме от рефлекса на слънчевото кихане, така както му съобщаваме за доказани алергии към медикаменти.
Колкото и неприятно да ни е, добрата новина е, че синдромът не е опасен за нас. Той засяга много повече хора, отколкото сме предполагали. И е идеалният повод да си купим най-хубавите слънчеви очила!
- Why Do You Sneeze When You Look at the Sun?: https://health.clevelandclinic.org/why-does-the-sun-cause-me-to-sneeze
- ACHOO Syndrome: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK109193/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОНИКЕ DEFENCE SUN СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF 30 50 мл
ЕУЦЕРИН СЕНСИТИВ ПРОТЕКТ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ДЕЦА SPF 50+ 250 мл
ЕУЦЕРИН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ - ГЕЛ ПРОТИВ СЛЪНЧЕВИ АЛЕРГИИ SPF 50 150 мл
ДЮКРЕ МЕЛАСКРИН СЕРУМ ГЛОБАЛ 30 мл
ДЮКРЕ МЕЛАСКРИН НОЩЕН КРЕМ 50 мл
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ,ПОДХРАНВАЩ ШАМПОАН ЗА СЛЕД СЛЪНЦЕ С ПАЛМОВО МАСЛО 150 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Меланогенеза
- Не всяко бяло петно по кожата е витилиго
- Защо витамин D има ключова роля за здравето ни?
- Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце
- Полезно ли е слънцето?
- Краставица
- L56.3 Слънчева уртикария
- Алтернативно лечение на сезонни алергии
- Канадска сангвинария
- Полезно ли е кихането и защо не трябва да го потискаме
Коментари към Синдромът ACHOO или защо слънцето ни кара да кихаме