Какви рискове крият процедурите за смяна на цвета на очите
Въпреки че интервенциите за смяна на цвета на очите се използват за промяна на ириса след нараняване или друго медицинско състояние, засягащо зрителния орган, все по-често те се прилагат с козметична цел, като например постоянна алтернатива на цветните контактни лещи. Но крият ли рискове за здравето и ако да, какви са те?
Процедури за смяна на цвета на очите
Има три процедури, които могат да се използват за смяна на цвета на очите:
Лазерна кератопигментация
Лазерната кератопигментация, известна още като „татуиране на роговицата“, представлява хирургична процедура, при която се променя цвета на роговицата. Това става чрез оформяне на своеобразни микротунели с еднаква дълбочина, в които се инжектира цветно багрило, замаскиращо естествения цвят на очите.
Използването на роботозирани лазери гарантира по-равномерно разпределение на багрилата в сравнение с по-старите техники.
Рискове
Въпреки точността на техниката, кератопигментацията не е безрискова. Всяко неволно движение по време на стабилизирането на окото и главата може да доведе до грешки и възможно нараняване. Освен това след процедурата могат да възникнат редица усложнения.
Възможните рискове от лазерната кератопигментация включват:
- Непостоянен цвят на очите – Подобен страничен ефект може да се дължи на неравномерното разпределение на багрилото по време на процедурата.
- Избледняване на цвета – Изтичането на багрилото в пространството на роговицата е една от основните причини за избледняване на цвета на очите.
- Перфорация на роговицата – Това състояние представлява пункция на роговицата, която може да доведе до изтичане на течност, намаляване на зрението и промени по повърхността на очите.
- Светлинна чувствителност – Светлочувствителността се причинява от необичайното пречупване на светлината вследствие от наранявания на роговицата.
- Реакция към багрилото – Необичайната реакция към използваните багрила може да доведе до увеит (възпаление на средния слой на окото) или неоваскуларизация на роговицата (образуване на нови кръвоносни съдове).
- Бактериална очна инфекция – Наличието на очна инфекция увеличава риска от белези и язви на роговицата.
Лазерната кератопигментация е противопоказна за хора със заболявания на роговицата, както и за тези, подлагали се на лазерна корекция на зрението.
>>> Лазерна корекция на зрението - LASIK
Лазерна депигментация
Лазерната депигментация, известна също като фотоаблативна иридопластика, се използва за изсветляване на цвета на очите чрез насочване към клетки, които произвеждат меланин – пигментът, който придава цвета на кожата, косата и очите.
Процедурата се извършва в серия от сесии. Нискоенергийни лазерни лъчи загряват кафявия пигмент на повърхността на ириса и разкриват синия или зеления цвят отдолу. Лазерните лъчи преминават през роговицата, без да причинят наранявания.
Твърди се, че процедурата, извършена с анестетични капки за очи, е безболезнена.
Рискове
В сравнение с другите техники за промяна на цвета на очите, лазерната депигментация изглежда по-малко рискова. Рисковете включват:
- възпаление на ириса;
- чувствителност към светлина, причинена от необичайно разширяване на зениците;
- нежелан цвят на очите.
Лазерната депигментация е противопоказна за хора с глаукома.
Имплантиране на ирис
Имплантирането на ирис е по-инвазивна процедура, която включва поставянето на протезен ирис, който покрива естествения. Извършва се амбулаторно с локална упойка. За да имплантира ириса, офталмологът прави малък разрез в роговицата. Силиконовият ирис се сгъва и вкарва през разреза, като след това протезата се разгъва и зашива на мястото на естествения ирис.
Процедурата се прилага за възстановяване на дефекти на ириса, причинени от нараняване, инфекция или вродени дефекти като очен албинизъм. По-рядко се използва за козметични цели поради възможните рискове.
Рискове
Рисковете от операцията за имплантиране на ирис са значителни и понякога сериозни, което я прави по-малко привлекателна опция за хората, които желаят да сменят цвета на очите си. Някои от най-сериозните усложнения включват:
- глаукома (прогресивно състояние, засягащо зрителния нерв);
- катаракта (потъмняване на очната леща);
- очна инфекция;
- намалено зрение или слепота.
Ирисовите импланти са противопоказни за хора с глаукома и диабетна ретинопатия.
- Eye Color Change Surgery: How It Works and Safety: https://www.verywellhealth.com/how-to-change-your-eye-color-3421867
- Potentially dangerous laser procedure can turn your brown eyes blue: https://www.oclvision.com/blog/laser-turns-brown-eyes-blue/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХМЕЛ ЦВЯТ капсули 310 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОДАВИНЕС АЛХЕМИК КРИЕЙТИВ БАЛСАМ КОРАЛ ЗА РУСА И ИЗСВЕТЛЕНА КОСА 250 мл
АЛИН ЧАЙ ГЛОГ ЦВЯТ И ЛИСТА 50 г
РОЗА ЦВЯТ 25 г БИЛКИ КАРМЕН
БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ M СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ СЪС ЗЛАТИСТ ЦВЯТ SPF 50+ 40 мл
СЛЕЗ ЦВЯТ И ЛИСТА 40 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- д-р Васил Димитров Василев
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Алтернативна терапия при глаукома
- Цветови тест на Люшер
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Д-р Нели Петрова Начева-Пешева
- Очна болница "Д-р Тасков" ООД, гр. Търговище
Коментари към Какви рискове крият процедурите за смяна на цвета на очите