Лекарствата срещу киселини могат да доведат до бъбречна недостатъчност

Широко използваните лекарства срещу киселини, известни като инхибитори на протонната помпа (ИПП), могат да предизвикат хронична бъбречна недостатъчност, алармират учени от Вашингтонския университет. Тези медикаменти потискат киселините в стомаха и хората често прибягват към тях, когато страдат от язва или гастроезофагеален рефлукс.
Резултатите на изследователите показват, че вследствие на злоупотребата с ИПП проблемите с бъбреците могат да се развиват постепенно с течение на времето, без никакви признаци. Прекаляването с тях може да доведе до увреждане и до бъбречна недостатъчност. Съветът им е лекарите да обръщат специално внимание на пациентите, които пият лекарства срещу киселини, и да проверяват функцията на органите им, дори и да нямат оплаквания.
В изследването са участвали хора, които употребяват инхибитори на протонна помпа, и такива, които предпочитат така наречените Н2-блокери. Експертите установили, че при втората група има много по-малко увреждания на бъбреците. Обяснението било, че блокерите се използват по-малко, защото не са толкова ефективни в действието си като ИПП и страдащите от подобни стомашни проблеми не ги купуват, макар че са по-евтини. В течение на 5 години 20% от групата на потребителите на инхибитори са развили задържане на урина, умора и оток на краката и глезените преди да се стигне до остри бъбречни състояния.
Лекарствата против киселини в стомаха не влияят само на бъбреците. Те пречат на усвояването на основните хранителни вещества, в това число на витамин В12, калция и желязото. Така могат да се появят анемия, костни фрактури и остеопороза, както и неврологични проблеми. Инхибиторите могат да нарушат функцията на червата, регулирането на храносмилането, дори може да увеличат риска от инфаркт и инсулт.
Учените препоръчват ИПП да се използват само в тежки случаи на гастроезофагеален рефлукс. Първо страдащият от това неприятно неразположение да се опита да го овладее по естествен начин – по-малки порции, избягване на мазни, пикантни и кисели храни, на алкохол, да не пуши.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: livescience.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕФАЛГИН таблетки * 20 НАТУРФАРМА
ВАЯ СТОПРЕФЛУКС саше * 14
ЛЕНИРЕФ дъвчащи таблетки * 20
НовРЕФАЛГИН сироп 150 мл НАТУРФАРМА
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ГЕЛ ПРОТИВ СТОМАШНИ КИСЕЛИНИ И ПРИ РЕФЛУКС саше * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства и методи облекчаващи киселинен рефлукс и киселини
- Циметидин
- Киселините не са болест, а симптом на друго стомашно заболяване
- Метоклопрамид
- Антиациди при киселинен рефлукс (киселини)
- ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
- Облекчете симптомите на рефлукс по 4 начина
- Инхибитори на протонната помпа
- 5 начина да се справите с киселинния рефлукс
- Как да се храним при гастроезофагеален рефлукс (рефлуксна болест, киселини, киселинен рефлукс, ГЕРБ)
Коментари към Лекарствата срещу киселини могат да доведат до бъбречна недостатъчност