Киселините не са болест, а симптом на друго стомашно заболяване
На преден план започнаха да излизат по-леките заболявания като рефлукс-езофагита, хиаталната херния и др. моторни нарушения. При тях паренето зад гръдната кост, киселините, киселите оригвания, връщането на храна, задавянето нощем, честите необясними пневмонии са свързани основно с рефлукса на солна киселина.
Това е въпрос, свързан с повишената солно-кисела секреция, от една страна, и от друга, с намаления тонус на сфинктера между стомаха и хранопровода. Това състояние води до връщане на солна киселина в хранопровода, който за разлика от стомаха не може да устои на киселинния удар и се образуват т.нар. ерозии - олющвания на повърхностния епител, придружени от горните оплаквания.
Тези незначителни на пръв поглед проблеми могат да бъдат упорити и трудни за преодоляване. При по-леките случаи се препоръчват диетични ограничения като избягване на люто, кисело - туршии, цитрусови плодове, домати, газирани безалкохолни напитки, алкохол - особено вино, бира, т.нар. аперитиви - перно, рикар и др.
При случаите с хиатална херния е желателно често хранене с по-малко количество храна, като последното хранене да не е по-късно от 20 ч. Медикаментозното лечение акцентира на потискането на киселинната секреция с помощта на инхибиторите на протонната помпа, от една страна. При наличие на нисък тонус на езофагеалния сфинктер може да се добави и лекарство за повишаване на тонуса и нормализиране на перисталтиката - т.нар. прокинетици с променлив ефект.
Лечението с инхибитори на протонната помпа има някои особености и е добре да бъде консултирано и проследено от специалист. Важно е да се знае, че симптомът "киселини" може да е както безобиден, така и проява на животозастрашаващо заболяване (рак на хранопровода, рак на стомаха) и налага консултация и диагностично уточняване с гастроентеролог и ендоскопист.
Д-р Стефан Николов, гастроентеролог в Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести, УМБАЛ "Александровска"
- 10 съвета против киселини в стомаха
- ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
- Лекарствата срещу киселини могат да доведат до бъбречна недостатъчност
- Лечението на тежките киселини на стомаха предотвратява рака на хранопровода
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕСПУМИЗАН капсули 40 мг * 25 BERLIN CHEMIE
МЕЗИМ ФОРТЕ 10000 таблетки * 20 BERLIN CHEMIE
ЕСПУМИЗАН саше 125 мг * 14 BERLIN CHEMIE
КАЛОРЕКС капсули * 30
КАЛОРЕКС КЛА капсули * 30
ЕСПУМИЗАН L перорални капки, емулсия 40 мг / мл 30 мл BERLIN CHEMIE
КАЛОРЕКС АПЕТИН течни капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства и методи облекчаващи киселинен рефлукс и киселини
- Инхибитори на протонната помпа
- Метоклопрамид
- Циметидин
- Антиациди при киселинен рефлукс (киселини)
- Билкови рецепти при гастрит и стомашни проблеми
- Как да се храним при гастроезофагеален рефлукс (рефлуксна болест, киселини, киселинен рефлукс, ГЕРБ)
- 10 съвета против киселини в стомаха
- Фамотидин
- ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
Коментари към Киселините не са болест, а симптом на друго стомашно заболяване