Над два пъти по-висок риск от шизофрения при децата, в чиито домове се отглежда котка
Изследователи от The Park Center for Mental Health, Австралия, установяват нови доказателства, подкрепящи твърдението, че отглеждането на котка е основен рисков фактор за развитието на шизофрения. Проучването, публикувано в Schizophrenia Bulletin, разкрива подробно връзката между контакта с котка в детска възраст и риска от психическото разстройство на по-късен етап от живота.
Проучването
Изследователите провеждат широко проучване в различни бази данни – в периода от 1 януари 1980 г. до 30 май 2023 г. – без географски или езикови ограничения. От 1915 изследвания, докладващи данни за връзка между отглеждането на котка и риска от шизофрения, авторите използва 17 проучвания от 11 различни страни.
Анализът на данните показва, че притежанието на котка като домашен любимец се свързва с повишен риск от шизофрения*. Некоригираното обобщено съотношение на вероятността е 2,35, докато коригираната оценка е 2,24, което показва над два пъти увеличение на риска.
Въпреки че някои проучвания предполагат, че отглеждането на котки в детството може да бъде свързано с повишен риск от психическото разстройство, точната възраст или конкретната времева рамка не е ясно определена във всички използвани изследвания. Например проучване, проведено в Обединеното кралство, открива връзка между притежанието на котка в детството (между 4 и 10 години) и по-силните психотични преживявания на 13-годишна възраст, докато други предполагат, че контактът на деца под 7-годишна възраст с котки повишава най-значително риска от шизофрения.
Настоящото проучване предполага, че критичният прозорец на експозиция трябва да бъде по-добре дефиниран, както и че може да бъде повлиян от различни фактори. Според учените са необходими по-сериозни изследвания, за да се определи конкретният период, който може да представлява най-висок риск от психични разстройства.
Общата рискова тенденция се фокусира върху взаимодействието между развиващия се мозък и наличието на котка у дома. Но разбира се, не само контактът с котки е в основата на повишения риск. Има причинител, невидим с просто око, който вероятно е истинският виновник – паразитният протозой Toxoplasma gondii.
Токсоплазмоза
Toxoplasma gondii (T. Gondii) е вътреклетъчен протозоен паразит, който причинява токсоплазмоза – инфекция, с която около 25% от световното население се сблъскват в даден момент от живот си.
Преди години T. gondii често е свързван с всякакви неврологични увреждания и промени в поведението – от комплекс за вина до неразумно шофиране. Някои прояви на шизофрения могат да бъдат обърнати чрез прием на антипротозойни лекарства, което предполага, че инфекция с T. gondii може да е основната причина за заболяването.
Метаанализ от 2012 г., включващ 38 проучвания, установява, че пациентите с шизофрения са почти три пъти по-склонни да имат токсоплазмени антитела в кръвта си, което е доказателство за прекарана токсоплазмоза.
Защо котки?
Наблюдаваните констатации са свързани с афинитета на T. Gondii да се възпроизвежда само при домашни котки. Тази склонност може да се дължи на липсата на ензима делта-6-десатураза в котешките черва.
Докато всеки бозайник може да се зарази с T. Gondii, храносмилателният ензим делта-6-десатураза пречи на паразита да получи достатъчно линолова киселина, необходима за възпроизводството му. Поради липсата на ензима, котките имат високи нива на киселината, което е предпоставка за възпроизвеждане на паразита само в червата им. Освен това при дефекация котките отделят милиона овоцити (яйца на протозойни паразити), които често се закрепват по козината и лапите, което увеличава риска от разпространението на T. Gondii.
Липсващият ензим и независимият социален живот на котките на открито, превръщат контакта с тях в основния вектор на инфекцията. Вторичният вектор може да е всяка повърхност, по която котката е стъпвала или се е търкала. Именно поради това е важно родителите да разбират опасността, която могат да представляват паразитите, пренасяни от котки, за дългосрочното психично здраве на техните деца.
*Sukanta Saha et al. Cat Ownership and Schizophrenia-Related Disorders and Psychotic-Like Experiences: A Systematic Review and Meta-Analysis. Schizophrenia Bulletin. 2023.
Kids with cats have more than double the risk of developing schizophrenia, researchers find: https://medicalxpress.com/news/2023-12-kids-cats-schizophrenia
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Лечение при токсоплазмоза
- Антипсихотични лекарства
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Истинските и неподправени истории на шизофреници за началото на разстройството
- Одобриха медикамент за лечение на шизофрения след 70 години застой
- Психотичен срив – дефиниция, причини и лечение
- Изследване за токсоплазмоза
Коментари към Над два пъти по-висок риск от шизофрения при децата, в чиито домове се отглежда котка