Наличието на инсулинова резистентност е свързано с повишен риск от инсулт
Проучване, представено на годишната среща на Европейската асоциация за изучаване на диабета, установи връзка между инсулиновата резистентност и инсулта. Изследването, включващо над 100 000 души с диабет тип 2, е ръководено от д-р Александър Забала от Института „Каролинска“ и учени от Университета в Гьотебор и Националния регистър на диабета в Швеция.
Инсулиновата резистентност е състояние, при което човешките клетки не реагират правилно на инсулина. Организмът произвежда хормона при отделянето на глюкоза в кръвта по време на храносмилането на въглехидратите в храната. Нормалният инсулинов отговор предизвиква усвояването на глюкозата в клетките като източник на енергия. Когато обаче тялото произвежда инсулин при условия на инсулинова резистентност, клетките не реагират на хормона и организмът не е способен да го използва по предназначение, което води до повишаване на нивата на кръвна захар.
Инсулиновата резистентност е ключова характеристика на диабет тип 2, като степента й варира при различните пациенти.
Проучването
По време на проучването д-р Забала използва прогнозната степен на изхвърляне на глюкоза (eGDR) като мярка за инсулинова резистентност.
Доказано е, че eGDR е добър показател за инсулинова резистентност и се изчислява по формула, която отчита обиколката на талията, HbA1c (средното ниво на кръвната захар) и кръвното налягане.
За изчисляването на прогнозната степен на изхвърляне на глюкозата на 104 697 пациенти с диабет тип 2, взели участие в проучването, са използвани здравните им досиета. Средната възраст на участниците е 63 години, а 44,5% от тях са жени.
Здравословното състояние на доброволците е проследявано средно 5,6 години – период, през който 4201 души (4%) са получили инсулт.
Тежката инсулинова резистентност повишава риска от инсулт
Анализът показва, че колкото по-тежка е инсулиновата резистентност, толкова по-висок е рискът от инсулт. Учените установяват също, че при пациентите с лека инсулинова резистентност (най-висок eGDR) вероятността да получат мозъчен удар е с 40% по-ниска, отколкото при тези с тежко патологично състояние.
По време на проучването са взети предвид фактори като тютюнопушене, възраст, нива на холестерол, сърдечни заболявания.
Изследването също разкрива, че тежката инсулинова резистентност е свързана с по-висок риск от смърт след инсулт.
Последващ анализ показва, че високото кръвно налягане е по-силно свързано с вероятността от инсулт, отколкото обиколката на талията или средното ниво на кръвната захар.
Подобряване на управлението на риска от инсулт
„Открихме, че при пациенти с диабет тип 2 ниският eGDR е свързан с повишен риск от инсулт и висока смъртност.“, заключават авторите на изследването.
„eGDR може да се използва за подпомагане на пациентите с диабет тип 2 да разберат и управляват по-добре риска от инсулт и смърт.“, коментира д-р Александър Забала. „Това може да бъде от значение и в научните изследвания. В тази ера на персонализирана медицина по-добрата стратификация на пациенти с диабет тип 2 ще помогне за оптимизиране на клиничните изпитвания и по-нататъшни жизненоважни изследвания на лечението, диагностиката, грижите и превенцията.“, добавя той.
Risk of stroke increases with insulin resistance, study suggests: https://www.newswise.com/articles/risk-of-stroke-increases-with-insulin-resistance
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Инсулт
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Лечение на спешни състояния
- Холестеролът не е показател за риска от инсулт при жените
- Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
- Кои са първите обезспокоителни симптоми на белодробна тромбоемболия?
- Руски учени разработват високотехнологична машина за рехабилитация след инсулт и травми на гръбначния стълб
- Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт
- КП № 51 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ С ТРОМБОЛИЗА
- Не игнорирайте тези предупредителни признаци преди инсулт - те могат да спасят живот
Коментари към Наличието на инсулинова резистентност е свързано с повишен риск от инсулт