Намаленият прием на витамин B5 може да забави развитието на рака на гърдата
Учени от британския институт Francis Crick откриха, че раковите клетки, които експресират ген, свързан с рака на гърдата, не могат да растат и оцеляват без витамин B5.
В изследването, което е публикувано в списание Nature Metabolism, се разглеждат метаболитните ефекти от дейността на Myc – един от основните гени, отключващи рак. В туморните клетки, където Myc е силно експресиран, нормалните процеси са нарушени, растежът им е ускорен и в същото време силно зависим от някои хранителни вещества.
Тумори с висока и ниска експресия на гена Myc
Именно нутриентите, без които генът не би могъл да се експресира, могат да се използват от изследователите при разработване на нови терапевтични методи. Тъй като обаче експресията на Myc може да е различна в различните части от тумора при човек, екипът създава по изкуствен път тумори с два вида клетки в лабораторни мишки. Единият вид е с висока експресия на Myc, а другият – с ниска. Учените им трансплантират и туморна тъкан от човек, в която има участъци с различна експресия на гена.
Масспектрометричен метод за наблюдение
Чрез масспектрометричен анализ те откриват връзката между витамин B5 и високата концентрация на Myc както в мишите, така и в трансплантираните човешки тумори. Същата зависимост се наблюдава и при биопсиите от пациенти, диагностицирани с рак на гърдата.
Британските експерти установяват, че Myc увеличава количеството на специфичен мутливитаминен транспортер, който улеснява проникването на по-повече витамин B5 в клетките. Когато клетките започнат да произвеждат по-голям брой молекули, от които е изграден транспортерът, се увеличава и количеството витамин B5, навлизащо в тях, включително в тези с ниска експресия на Myc гена. Процесът ускорява растежа на тези клетки, така както го прави и самият ген Myc.
Какъв е ефектът от намаления прием на витамин В5
В следващата фаза от проучването мишките преминават на хранителен режим с ниско съдържание на витамин B5. Наблюденията показват, че тогава и двата вида тумори, с ниска и висока експресия на Myc, забавят растежа си*, за разлика от животните, които се хранят по обичайния начин. Същите са резултатите при трансплантираната туморна тъкан от човек.
Роля на витамин В5 за протичането на метаболитните процеси
Според учените връзката между туморния растеж и витамин B5 се дължи на ключовата роля, която витаминът играе в метаболитните процеси. Веднъж попаднал в клетките, той се превръща в молекула, наречена коензим A. Произвежда се повече енергия и повече градивен материал (мазнини, протеини и въглехидрати), което пък дава възможност на клетките да растат.
Макар че настоящото изследване описва зависимостта на тумора от наличието на витамин B5, би било погрешно да смятаме, че приемът му играе важна роля единствено за пациентите с рак. Витамините подпомагат имунната система в борбата с тумора. Тук екипът се сблъсква с поредното предизвикателство – да разработи метод, чрез който да потиска развитието на тумора, без да засяга имунната система.
Питър Кройцалер от Университета на Кьолн пояснява, че досега метаболизмът в тумора се е разглеждал като унифициран процес. Британският екип за първи път показва как различните части от него усвояват молекули като витамините по различен начин.
Бъдещи експерименти върху животни със силна имунна система
Масспектрометрията е техника, която позволява да се направят снимки с висока резолюция, за да се проследи как протича метаболизмът в различните участъци от тумора и как премахването на само един витамин спира растежа на раковите клетки. Тъй като обаче мишките в научния експеримент са с отслабена имунна система, експертите планират да проучат последиците от дефицита на витамин B5 при животни със силен имунитет.
Освен това нивата на витамина могат да послужат като биомаркер, с чиято помощ изследователите и лекарите да изучат в детайли генетичния състав на човешкия тумор. Съвместно със свои колеги от King's College London, британският екип създава проследяващи средства (тракери), чиято цел е да откриват пациенти, които биха се повлияли най-добре от терапия, насочена към гена Myc по време на клинични изпитания.
Мария Юнева от лабораторията по онкогени и туморен метаболизъм към института Crick споделя: „Много хора с рак не реагират добре на традиционното лечение или пък медикаментите се оказват твърде силни за техния организъм. От известно време метаболитната зависимост на туморите се разглежда като потенциална терапевтична възможност, като засега изследванията се провеждат върху миши модели с рак и резултатите са наистина обещаващи.“
Тя обаче подчертава, че човешките тумори са по-сложни, затова е толкова важно да се проучи ролята на различните генетични профили, както и взаимодействията между туморите и собствените клетки на организма. Според нея това е правилният път за намиране на ефективна терапия за пациенти с рак.
>>> Всички противозачатъчни повишават риска от рак на гърдата
Витамин В5 се произвежда и в червата
Витамин B5 е жизненоважен за нормалното функциониране на човешкия организъм, което означава, че трябва да се открие начин да се ограничи достъпът му само до тумора. Според Дейвид Скот, директор на глобалната инициатива за борба с рака Cancer Grand Challenges, задачата няма да е никак лека, защото витамин B5 се произвежда от микроби в червата. Той все пак очаква с нетърпение да разбере как би се отразила промяната в нивата му на изхода от провежданото лечение, дали чрез метаболизма на витамина би могло да се определи видът на тумора и как ще се повлияе пациентът от различните видове терапии.
* Vitamin B5 supports Myc oncogenic metabolism and tumour progression in breast cancer., Nature Metabolism. 2023.
- Reducing vitamin B5 slows breast cancer growth in mice: https://medicalxpress.com/news/2023-11-vitamin-b5-breast-cancer-growth.html
- Vitamin B5 supports MYC oncogenic metabolism and tumor progression in breast cancer: https://www.nature.com/articles/s42255-023-00915-7
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
ЛИЕРАК МЕЗОЛИФТ КРЕМ 40 мл
СЕБА МЕД БЕБЕ ИЗМИВАЩА ПЯНА ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С ПОМПА 400 мл.
ТАТУМЕД УСПОКОЯВАЩ КРЕМ СЛЕД СЛЪНЦЕ 100 мл
АРГАНИА БАЛСАМ ЗА КОСА С АРГАНОВО МАСЛО 250 мл
КРИСТИАН ЛАУРЕНТ ЛУКСОЗНА МИЦЕЛАРНА ВОДА 500 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към Намаленият прием на витамин B5 може да забави развитието на рака на гърдата