Наркотик ли е синият лотос и какви са страничните му ефекти
Синият лотос, наричан още син египетски лотос и синя водна лилия, представлява психоактивно растение, за което много историци смятат, че е използвано в древната египетска култура като част от лечебни и шамански ритуали. Днес цветовете му често се употребяват за насърчаване на съня, намаляване на тревожността, подобряване на сексуалното представяне и справяне с психични проблеми. Въпреки това синият лотос може да причини халюцинации, параноя, безпокойство, неясен говор и ускорен пулс – странични ефекти, характерни за редица наркотични вещества – поради което може да бъде включен в списъка с наркотични растения.
Наркотик ли е синият лотос?
Както вече стана ясно, синият лотос е използван в Древен Египет като психоактивно лекарствено средство от жреците и фараоните. Но за да се отговори на въпроса дали синият лотос е наркотик, е добре да се разгледат подробно химическия състав и страничните ефекти на растението.
>>> Син лотос, Син египетски лотос
Химически състав на синия лотос
Химическият анализ показва, че синият лотос съдържа повече от 20 различни антиоксиданта, включително феноли, флавоноиди, сапонини, антрахинони и антоцианини. Те присъстват във всички части на растението, като най-високи са концентрациите в листата и цветовете. Синият лотос съдържа също два основни алкалоида – апоморфин и нуциферин.
Апоморфинът е описан като психоактивен алкалоид и неселективен допаминов агонист, което означава, че може да предизвика чувство на радост и еуфория. Нуциферинът е друг растителен алкалоид с подобни ефекти, характерни също и за редица други наркотични вещества.
Странични ефекти на синия лотос
Синият лотос се счита за психиактивно растение, което означава, че може да повлияе на ума или на съзнанието на хората, които го употребяват. Доказано е, че растението предизвиква халюцинации, както и чувство на еуфория, параноя и тревожност.
Синият лотос може също да причини няколко други странични ефекти особено ако се приема във високи дози, сред които:
- объркване;
- сънливост;
- замаяност;
- гадене и повръщане;
- неясна реч;
- болка в гърдите;
- учестен пулс;
- гърчове.
Легален статус
Въпреки че синият лотос има психоактивен ефект и може да предизвика еуфория, подобна на канабиса, повечето държави нямат специално законодателство относно растението и то не е посочено като контролирано вещество. Поради тази неяснота синият лотос е нито напълно законен, нито напълно забранен в много страни по света. Забележителен пример е Европейският съюз, където липсва единна позиция относно употребата на растението, което води до различни степени на законност в отделните държави-членки.
Към 2024 г. само три страни изрично са забранили синия лотос – Русия, Полша и Латвия. В тези държави притежанието или използването на растението под каквато и да е форма се счита за незаконно поради неговите психоактивни свойства.
Синият лотос е включен и в списъка на забранените добавки за военнослужещи и други служители на Министерството на отбраната на Съединените щати, откъдето предупреждават, че растението често е примесено с канабиноиди, които са контролирани вещества и могат да се засекат при тестване за наличие на наркотици в кръвта.
Могат ли тестовете за наркотици да отчетат употреба на син лотос?
Синият лотос със своите отличителни свойства и традиционна употреба попада в отделна категория, когато става въпрос за тестване за наркотици. За разлика от контролираните вещества като опиати, канабиноиди и амфетамини, които рутинно се проверяват, психоактивното растение не се класифицира като наркотик и обикновено не се включва в тестовете за наркотици. Това означава, че при стандартните панели за тестване за наркотици, независимо дали тестове за урина, кръв или космени фоликули, наличието на син лотос обикновено не се отчита.
Въпреки това е изключително важно да се признае сложността и променливостта, присъщи за тестовете за наркотици. Те, в зависимост от дизайна и веществата, към които са насочени, могат да варират значително по чувствителност и специфичност. Някои силно чувствителни тестове могат да открият широк спектър от вещества, включително някои по-малко известни билкови добавки. Въпреки че има малко доказателства, които предполагат, че синият лотос може да покаже фалшив положителен резултат за по-често употребявани наркотици, възможността не може да бъде напълно отхвърлена.
- What Is Blue Lotus Flower?: https://www.health.com/blue-lotus-flower-8610147
- Is Blue Lotus Legal?: https://charmcityhemp.com/is-blue-lotus-legal/
- DOES BLUE LOTUS SHOW ON DRUG TESTS?: https://etherealgolddispensary.com/blogs/news/does-blue-lotus-show-on-drug-tests
Коментари към Наркотик ли е синият лотос и какви са страничните му ефекти