Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст
Ново изследване сочи, че при хората, които са били подложени на тормоз в детството си, рискът от развитие на сърдечно заболяване и от инсулт в зряла възраст е много по-висок. Резултатите се различават в зависимост от расовата и половата принадлежност на участниците. Обратно, при доброволците, които споделят, че семейната среда е била благоприятна и членовете на семейството са били сплотени и ангажирани един с друг, вероятността от сърдечносъдови нарушения е значително по-малка.
Заключенията на екипа са публикувани на 27.04.2022 г. в списание „Journal of the American Heart Association“.
Насилието в детството като фактор за развитието на сърдечносъдови нарушения
Макар че сърдечносъдовите заболявания, сред които сърдечните проблеми и инсултът, засягат по-често възрастните, рискът възниква много по-рано. Предишни проучвания разкриват, че физическото и психологическото насилие, както и други травми, преживени в детството, повишават опасността от затлъстяване, диабет тип 2, високо кръвно налягане и висок холестерол. Всички те са предпоставки за развитие на сърдечносъдови нарушения, твърдят експерти от Американската асоциация по сърдечни болести в доклад от 2018 г.
От друга страна, положителните, пълноценни отношения в семейството и отдадеността на родителите предпазват сърцето.
Водещият автор Лиляна Агуайо, социален епидемиолог и асистент в училището по публично здраве „Rollins“ към университета „Emory“, отбелязва: „Резултатите от нашето проучване са красноречиви – преживяванията в детството ни дават отражение върху нашето сърдечносъдово здраве*, когато пораснем. Забелязваме също така, че рисковете са различни в зависимост от половата и расовата принадлежност.“
Как се провежда изследването
Експертите анализират информация от надлъжно проучване (CARDIA) върху опасността от коронарна болест сред 5115 млади хора от европеидната и негро-австралоидната раси, проведено в периода 1985 г. - 2016 г. Гражданите са от четири града – Бирмингам, Чикаго, Минеаполис и Оукланд. Повече от половината доброволци са жени и отново около 50% принадлежат към негро-австралоидната раса. В началото на изследването те са на средна възраст 25 години. Всеки преминава рутинен преглед, с който да се установи здравословното му състояние, а след това допълнителни прегледи през няколко години с цел да се изчисли риска от сърдечносъдови нарушения.
>>> Нещастните събития в детството могат да причинят здравословни проблеми в по-късен етап от живота
Анкета с въпроси относно преживяванията в детството
Когато са на възраст 33-45 години, участниците попълват анкета с въпроси, касаещи семейната среда и детските им преживявания. Засегнатите аспекти от детството са следните:
- Насилие: колко често родител или друг възрастен в семейството ги е бутал, сграбчвал или удрял до степен да им причинят болка или травма, както и дали често са били обиждани или унижавани.
- Подкрепа: колко често родител или друг възрастен у дома ги е карал да се чувстват обичани, подкрепяни или обгрижвани и дали са ставали свидетели на жестове на привързаност към тях.
- Организация в домакинството: в анкетата има въпроси, свързани с начина, по който се управлява домакинството, и дали родителите им са се интересували и са знаели къде са и какво правят през повечето време.
Въз основа на отговорите, участниците са разпределени в няколко категории.
- Около 30% от тях признават, че „редовно или често са били обект на насилие“ в зависимост от количеството време, през което са били тормозени – „понякога“, „редовно“ и „през повечето време“.
- Близо 20% от доброволците споделят, че са били жертва на тормоз „рядко“ и попадат в категорията „лека форма на насилие“.
- Половината от хората не са преживявали насилие в детските си години и описват семейните отношения като пълноценни и подкрепящи.
Учените установяват, че гражданите, които признават, че са били жертва на тормоз в детството си, са по-застрашени от диабет тип 2 и висок холестерол, но не и от затлъстяване и високо кръвно налягане. Става ясно още, че степента на риска варира спрямо тяхната полова и расова принадлежност.
Заключения
- Вероятността от висок холестерол при жените и мъжете от европеидната раса, които споделят, че рядко, но все пак са били обект на насилие у дома, е съответно 26% и 35% по-голяма в сравнение с тези, които са живели в здрава и хармонична семейна среда.
- Рискът от диабет тип 2 е 81% по-висок сред мъжете от европеидната раса, които признават, че често или понякога родителите им са упражнявали насилие над тях.
- Мъжете от негро-австралоидната и жените от европеидната раса, които са били жертва на тормоз и са израснали в дисфункционално семейство, са над 3,5 пъти по-застрашени да страдат от висок холестерол в сравнение с хората, живели в спокойна и щастлива среда. При последните рискът от високи стойности на холестерола спада с цели 34%.
Едно от неочакваните за екипа открития е, че рискът от сърдечносъдови нарушения не е по-висок при жените от негро-австралоидната раса, които са признали, че са били жертва на физическо или психическо насилие у дома, докато са били деца.
Ограничения на изследването
Надлъжният анализ CARDIA е ретроспективен и върху участниците не са провеждани по-нови изследвания.
Анкетата, свързана с детството, разчита на спомените на възрастните, което крие риск от неточности.
Няма налична информация за индекса на телесна маса в детството. Той се измерва само по време на проучването, когато доброволците вече са в зряла възраст.
Агуайо споделя: „Безспорно трябва да проведем допълнителни изследвания, за да разгадаем по-добре механизмите, които вероятно свързват преживяванията от детството с рисковете от сърдечносъдови нарушения десетилетия по-късно. Важно е да разберем също така каква е ролята на расовата дискриминация и социалните детерминанти, които определят здравния статус на гражданите. Ако намерим отговори на тези въпроси, ще помогнем за въвеждането на една по-ефективна политика за превенция срещу сърдечносъдови заболявания, която да е фокусирана основно върху хората, жертви на насилие или друго травмиращо събитие в детството.“
* Liliana Aguayo, Diana A. Chirinos, Nia Heard?Garris et al. Association of Exposure to Abuse, Nurture, and Household Organization in Childhood With 4 Cardiovascular Disease Risks Factors Among Participants in the CARDIA Study. Journal of the American Heart Association. 2022.
- New study finds childhood abuse linked to higher risk for high cholesterol as an adult: https://medicalxpress.com/news/2022-04-childhood-abuse-linked-higher-high
- Association of Exposure to Abuse, Nurture, and Household Organization in Childhood With 4 Cardiovascular Disease Risks Factors Among Participants in the CARDIA Study: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.023244
- Проучване разкрива причините някои деца да страдат от депресия дълго след като са били тормозени
- Наднорменото тегло при децата отключва сърдечно-съдови заболявания в зряла възраст
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Магданозът помага при бъбречни проблеми и предпазва от сърдечносъдови заболявания
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАСИС НА ПРАХ 100 г ЗДРАВНИЦА
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
БЯГСТВО ОТ БИБЛИОТЕКАТА НА ГОСПОДИН ЛИМОНЧЕЛО - КРИС ГРАБЕНСТАЙН - СИЕЛА
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ТРИЗА БЕЙБИ 0-3 ГОДИНИ
БИОХЕРБА ЧАЙ ОТ РОЗА ДАМАСЦЕНА ФИЛТЪР * 20 бр.
БРОНХОВИТАЛ КИДС сироп 200 мл МИРТА МЕДИКУС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- д-р Тони Цветанов Григоров
Коментари към Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст