Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст

Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст

от 12 май 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ново изследване сочи, че при хората, които са били подложени на тормоз в детството си, рискът от развитие на сърдечно заболяване и от инсулт в зряла възраст е много по-висок. Резултатите се различават в зависимост от расовата и половата принадлежност на участниците. Обратно, при доброволците, които споделят, че семейната среда е била благоприятна и членовете на семейството са били сплотени и ангажирани един с друг, вероятността от сърдечносъдови нарушения е значително по-малка.

Заключенията на екипа са публикувани на 27.04.2022 г. в списание „Journal of the American Heart Association“.

Насилието в детството като фактор за развитието на сърдечносъдови нарушения

Макар че сърдечносъдовите заболявания, сред които сърдечните проблеми и инсултът, засягат по-често възрастните, рискът възниква много по-рано. Предишни проучвания разкриват, че физическото и психологическото насилие, както и други травми, преживени в детството, повишават опасността от затлъстяване, диабет тип 2, високо кръвно налягане и висок холестерол. Всички те са предпоставки за развитие на сърдечносъдови нарушения, твърдят експерти от Американската асоциация по сърдечни болести в доклад от 2018 г.

От друга страна, положителните, пълноценни отношения в семейството и отдадеността на родителите предпазват сърцето.

Водещият автор Лиляна Агуайо, социален епидемиолог и асистент в училището по публично здраве „Rollins“ към университета „Emory“, отбелязва: „Резултатите от нашето проучване са красноречиви – преживяванията в детството ни дават отражение върху нашето сърдечносъдово здраве*, когато пораснем. Забелязваме също така, че рисковете са различни в зависимост от половата и расовата принадлежност.“

Как се провежда изследването

Експертите анализират информация от надлъжно проучване (CARDIA) върху опасността от коронарна болест сред 5115 млади хора от европеидната и негро-австралоидната раси, проведено в периода 1985 г. - 2016 г. Гражданите са от четири града – Бирмингам, Чикаго, Минеаполис и Оукланд. Повече от половината доброволци са жени и отново около 50% принадлежат към негро-австралоидната раса. В началото на изследването те са на средна възраст 25 години. Всеки преминава рутинен преглед, с който да се установи здравословното му състояние, а след това допълнителни прегледи през няколко години с цел да се изчисли риска от сърдечносъдови нарушения.

>>> Нещастните събития в детството могат да причинят здравословни проблеми в по-късен етап от живота

Анкета с въпроси относно преживяванията в детството

Когато са на възраст 33-45 години, участниците попълват анкета с въпроси, касаещи семейната среда и детските им преживявания. Засегнатите аспекти от детството са следните:

  • Насилие: колко често родител или друг възрастен в семейството ги е бутал, сграбчвал или удрял до степен да им причинят болка или травма, както и дали често са били обиждани или унижавани.
  • Подкрепа: колко често родител или друг възрастен у дома ги е карал да се чувстват обичани, подкрепяни или обгрижвани и дали са ставали свидетели на жестове на привързаност към тях.
  • Организация в домакинството: в анкетата има въпроси, свързани с начина, по който се управлява домакинството, и дали родителите им са се интересували и са знаели къде са и какво правят през повечето време.

апарат за кръвно налягане и лекарства

Въз основа на отговорите, участниците са разпределени в няколко категории.

  • Около 30% от тях признават, че „редовно или често са били обект на насилие“ в зависимост от количеството време, през което са били тормозени – „понякога“, „редовно“ и „през повечето време“.
  • Близо 20% от доброволците споделят, че са били жертва на тормоз „рядко“ и попадат в категорията „лека форма на насилие“.
  • Половината от хората не са преживявали насилие в детските си години и описват семейните отношения като пълноценни и подкрепящи.

Учените установяват, че гражданите, които признават, че са били жертва на тормоз в детството си, са по-застрашени от диабет тип 2 и висок холестерол, но не и от затлъстяване и високо кръвно налягане. Става ясно още, че степента на риска варира спрямо тяхната полова и расова принадлежност.

Заключения

  • Вероятността от висок холестерол при жените и мъжете от европеидната раса, които споделят, че рядко, но все пак са били обект на насилие у дома, е съответно 26% и 35% по-голяма в сравнение с тези, които са живели в здрава и хармонична семейна среда.
  • Рискът от диабет тип 2 е 81% по-висок сред мъжете от европеидната раса, които признават, че често или понякога родителите им са упражнявали насилие над тях.
  • Мъжете от негро-австралоидната и жените от европеидната раса, които са били жертва на тормоз и са израснали в дисфункционално семейство, са над 3,5 пъти по-застрашени да страдат от висок холестерол в сравнение с хората, живели в спокойна и щастлива среда. При последните рискът от високи стойности на холестерола спада с цели 34%.

Едно от неочакваните за екипа открития е, че рискът от сърдечносъдови нарушения не е по-висок при жените от негро-австралоидната раса, които са признали, че са били жертва на физическо или психическо насилие у дома, докато са били деца.

Ограничения на изследването

Надлъжният анализ CARDIA е ретроспективен и върху участниците не са провеждани по-нови изследвания.

Анкетата, свързана с детството, разчита на спомените на възрастните, което крие риск от неточности.

Няма налична информация за индекса на телесна маса в детството. Той се измерва само по време на проучването, когато доброволците вече са в зряла възраст.

Агуайо споделя: „Безспорно трябва да проведем допълнителни изследвания, за да разгадаем по-добре механизмите, които вероятно свързват преживяванията от детството с рисковете от сърдечносъдови нарушения десетилетия по-късно. Важно е да разберем също така каква е ролята на расовата дискриминация и социалните детерминанти, които определят здравния статус на гражданите. Ако намерим отговори на тези въпроси, ще помогнем за въвеждането на една по-ефективна политика за превенция срещу сърдечносъдови заболявания, която да е фокусирана основно върху хората, жертви на насилие или друго травмиращо събитие в детството.“

* Liliana Aguayo, Diana A. Chirinos, Nia Heard?Garris et al. Association of Exposure to Abuse, Nurture, and Household Organization in Childhood With 4 Cardiovascular Disease Risks Factors Among Participants in the CARDIA Study. Journal of the American Heart Association. 2022. 

Източник:
  • New study finds childhood abuse linked to higher risk for high cholesterol as an adult: https://medicalxpress.com/news/2022-04-childhood-abuse-linked-higher-high
  • Association of Exposure to Abuse, Nurture, and Household Organization in Childhood With 4 Cardiovascular Disease Risks Factors Among Participants in the CARDIA Study: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.023244
Още по темата:
  • Проучване разкрива причините някои деца да страдат от депресия дълго след като са били тормозени Проучване разкрива причините някои деца да страдат от депресия дълго след като са били тормозени
  • Наднорменото тегло при децата отключва сърдечно-съдови заболявания в зряла възраст Наднорменото тегло при децата отключва сърдечно-съдови заболявания в зряла възраст
  • Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето
  • Магданозът помага при бъбречни проблеми и предпазва от сърдечносъдови заболявания Магданозът помага при бъбречни проблеми и предпазва от сърдечносъдови заболявания
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
17.95лв.

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС

САМБУКОЛ МЕЧЕТА дражета * 60
23.80лв.

САМБУКОЛ МЕЧЕТА дражета * 60

МОКРИ КЪРПИ ПАПИЛИОН КИДС РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ * 15
0.60лв.

МОКРИ КЪРПИ ПАПИЛИОН КИДС РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ * 15

ПЕДИАКИД ОМЕГА 3 сироп 125 мл
36.40лв.

ПЕДИАКИД ОМЕГА 3 сироп 125 мл

МАСКА LITE TOUCH ЗА ИНХАЛАТОР ФИЛИПС OPTICHAMBER DIAMOND размер M
30.00лв.

МАСКА LITE TOUCH ЗА ИНХАЛАТОР ФИЛИПС OPTICHAMBER DIAMOND размер M

СТАНДЕЛИ ДЕТСКА ГЪБА - РЪКАВИЦА ЗА БАНЯ КУЧЕ
5.40лв.

СТАНДЕЛИ ДЕТСКА ГЪБА - РЪКАВИЦА ЗА БАНЯ КУЧЕ

Коментари към Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 14:40
    Коментирайте "Насилието в детството увеличава риска от сърдечносъдови заболявания в зряла възраст"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Мъж в капана – когато насилникът е... тя
  • Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • д-р Тони Цветанов Григоров
  • д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Кардиохирурзи спасяват живота на мъж с иновативната операция MIDCAB
  • Функции и задачи на Детска педагогическа стая
  • Как 6-и клас предопределя бъдещето ни
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 424 дни, 21 часа и 13 мин.

козметика Лореал за зряла кожа - търся мнения

преди 2155 дни, 14 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 4 часа и 44 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 4 часа и 21 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 2 часа и 41 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 22 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival