Наследствените болести - мерките, за да се предпазим
Трябва да знаеш, за да се предпазиш
Много хора не познават здравословната история на рода си. А това наистина може да застраши сериозно живота ни, и то при условие, че бихме могли да вземем навременни профилактични мерки, ако знаем какви са ключовите рискови фактори, за които да следим.
Историята на здравето в рода трябва да се знае, защото от нашата информация лекарите могат да предприемат навременни мерки за профилактика за наследствено предавани болести като високо кръвно налягане, диабет тип 2, някои видове рак и други сериозни страдания.
Важна информация, която трябва да поискате
На колко години са започнали здравословните проблеми на член от семейството ви.
Възрастта показва какви са ключовите наследствени рискове. "Болест, която се проявява рано - преди 50-годишна възраст, предполага много по-силна генетична обусловеност", обяснява д-р Уенди Рубинщайн, директор на Центъра за медицинска генетика в Илинойс, САЩ.
Историята на заболяванията на роднини от двете страни - на майката и на бащата.
"Повечето хора инстинктивно, но погрешно мислят, че наследяват повече от гените на родителя от същия пол като техния - казва д-р Рубинщайн. - Истината обаче е, че всеки човек получава поравно от двамата си родители." Показателен пример е случаят на рак на гърдата - жените знаят, че трябва да разпитат майките си, но така и не се сещат за евентуална наследственост на тази болест по линия на бащите си.
"Дори да откриете, че някои роднини имат рак, не означава, че трябва да се стресирате - казва д-р Робърт Джилийс от Медицинския научен институт по ракови болести в Тампа, САЩ. - Ако обаче няколко близки роднини са развили един и същи вид рак, тогава може да се предполага наследствена обремененост и е необходимо да се консултирате със специалист. Лекарят ще определи какви изследвания и прегледи трябва да правите и на колко време, за да контролира рисковите фактори."
Информацията за генетични болести в рода е червената лампичка, която сигнализира необходимостта да предприемете предохранителни мерки. Колкото по-навреме узнаете за рисковите фактори в семейството, толкова по-бързо ще започнете профилактиката. Дали тя включва само някои леки промени в стила на живот, или се налага сериозен "завой" в начина на работа и почивка, както и провеждането на скринингови изследвания, ще определи лекарят специалист по съответната болест.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПУСТОШ - СТИНА ДЖАКСЪН - СИЕЛА
НАСЛЕДСТВОТО НА МИШОКА - ДЖАНИ РОДАРИ - СИЕЛА
СЕМЕЕН КОДЕКС И ЗАКОН ЗА НАСЛЕДСТВОТО IV 2024 - ДОЦ. Д-Р ВЕНЦИСЛАВ Л. ПЕТРОВ - СИЕЛА
НовГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
РЕШЕНИЕТО: ИМЕНИЕТО ДАРИНГАМ - КНИГА 2 - КАТРИН ТЕЙЛЪР - ХЕРМЕС
СЪВРЕМЕННА ФИТОТЕРАПИЯ (СПРАВОЧНИК). СЪКРОВИЩНИЦА НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ТОМ 2 - ВАСИЛ КАНИСКОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Васил Иванов Иванов
- д-р Георги Николов Георгиев
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Кока
- д-р Кремена Петкова Минкова
Коментари към Наследствените болести - мерките, за да се предпазим