Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Защо учените имат разнопосочни мнения относно приема на добавки с желязо

Защо учените имат разнопосочни мнения относно приема на добавки с желязо

от 26 авг 2011г., обновено на 01 апр 2025г.
Редактор: Вероника Събова
Защо учените имат разнопосочни мнения относно приема на добавки с желязо - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Недостигът на желязо е най-често срещаният дефицит на микроелементи в света, засягащ приблизително един на всеки трима души. Той е особено разпространен сред децата, както и при жените в репродуктивна възраст, включително бременните. Въпреки това учените продължават да имат разнопосочни мнения относно нуждата и ползите от приема на хранителни добавки с желязо.

Недостиг на желязо – широко разпространен проблем

„Това е основен глобален проблем.“, казва Майкъл Цимерман, професор по човешко хранене в Оксфорд и дългогодишен изследовател на дефицитите на микроелементи. „Недостигът на желязо е често срещано състояние, което не се преодолява бързо и е свързано с много увреждания.“

>>> Приблизително един на трима души страда от дефицит на желязо

Въпреки че повечето учени са съгласни, че състоянието е широко разпространено в цял свят, остават други въпроси, като например каква е вероятността да се развие анемия. И така, кога трябва и кога не да се приемат добавки с желязо?

Това, което не се оспорва, е, че някои групи от населението са по-податливи на дефицит на желязо от други. Децата са сред най-уязвимите, тъй като минералът е изключително важен за тяхното развитие. Дефицитът на желязо е по-разпространен сред децата от страни с по-ниски доходи. „В проучванията, които съм провеждал в Африка, 70% от бебетата на възраст между шест и 12 месеца имат ясна желязодефицитна анемия.“, казва Цимерман.

Дори в по-богатите страни, където е честа практика определени хранителни продукти да се обогатяват с желязо, процентът на засегнати от дефицит остава висок. До 4% от малките деца в САЩ, например, имат желязодефицитна анемия, а около 15% – недостиг на желязо.

„Това, че някой има дефицит на желязо, не означава непременно, че ще развие анемия. Недостигът може да се счита за състояние, предхождащо анемията.“, казва клиничния хематолог Сант-Рейн Пасрича.

Тежестта на дефицита играе ключова роля, обяснява Пасрича. Когато човек има ниски нива на желязо, тялото му започва да образува червени кръвни клетки по различен начин, което в крайна сметка води до намаляване на хемоглобина, който служи за пренасяне на кислород от белите дробове до тъканите. „Тогава се развива желязодефицитна анемия.“, казва Пасрича.

Според някои учени недостигът на желязо невинаги е причина за безпокойство – особено в случаи, в които липсват физически симптоми или намалено съдържание на еритроцити в кръвта.

Проучване, ръководено от Пасрича, показва, че при жените с недостиг на желязо, които съобщават за постоянно чувство на умора, симптомите се подобряват значително след прием на добавки. Същата доза желязо обаче не води до никакви промени в енергийните нива на тези, които имат дефицит, но нямат никакви физически оплаквания.

Хранителна добавка

„Това ни подсказва, че поне при възрастните приемът на добавки може да подобри начина, по който се чувстват.“, казва Пасрича. „Но също така предполага, че ако човек се чувства добре, независимо от факта, че нивото му на желязо е ниско, лечението няма да го накара да се почувства по-различно.“

Като цяло недостигът на желязо при хора без анемия е изследван по-малко от желязодефицитната анемия. Въпреки това има някои общи заключения, които могат да се направят.

„Всички сме съгласни, че желязодефицитната анемия със сигурност е по-сериозното състояние.“, споделя Цимерман. „Недостигът на желязо обаче също е свързан с редица увреждания.“

Според някои проучвания последствията от желязодефицитната анемия, особено при децата, могат да бъдат дълготрайни. Например преглед на наличните изследвания установява, че децата с анемия имат по-лоши резултати на тестовете за когнитивни способности в сравнение с контролите. Изследователите обаче отбелязват, че не е ясно на какво се дължат резултатите – на наличието на желязодефицитна анемия или на понижените енергийни нива.

Тази спънка е в основата на всички изследвания на храненето – дали липсата на самото хранително вещество е основният проблем, или дефицитът е признак на нещо друго?

„За да се усложнят допълнително нещата, критериите за определяне на железен дефицит при децата все още са предмет на дебат.“, споделя Цимерман. Тъй като децата се развиват много бързо, недостигът на минерала обикновено бързо води до анемия, което означава, че не е лесно да бъдат намерени и изследвани подрастващи с железен дефицит, които не са развили анемия.

Трябва ли да се приемат добавки с желязо?

Като се има предвид горенаписаното и потенциалните последици, насоките често препоръчват добавки с желязо на деца с признаци на дефицит или дори като мярка за превенция. Американската академия по педиатрия, например, препоръчва бебетата, които са хранени единствено с кърма, да получават желязо след навършване на 4 месеца. Причината е, че кърмата съдържа малко количество желязо, докато адаптираното мляко обикновено е обогатено.

Някои изследователи поставят под въпрос този подход поради противоречиви данни относно ползите от приема на добавки с желязо.

Добавки с желязо

Проучване, проследяващо 3300 осеммесечни бебета, приемащи ежедневна добавка с желязо в продължение на три месеца, не открива никакви доказателства за функционална полза. „Въпреки това не видяхме и никаква вреда.“, споделя Пасрича, който участва в изследването. „Нивата на хемоглобина и желязото са значително по-високи при децата, които са получавали добавката, но не открихме доказателства, че това се отразява по някакъв начин на детското развитие.“

Подобни са заключенията и на други учени. Например констатациите от скорошно проучване показват, че бебетата с желязодефицитна анемия, чиито нива на желязо са нормализирани след прием на добавки, продължават да имат проблеми със съня – признак на железен дефицит – понякога дори години по-късно.

Една от възможните причини е, че дори кратък период на недостиг може да доведе до дълготрайно увреждане. Например учени установяват, че наличието на дефицит при раждането може да наруши нормалното развитие на мозъка, дори ако нивата на желязо са били коригирани впоследствие.

>>> Стресът при майката намалява способността на плода да усвоява желязото

Междувременно приемът на добавки може да има недостатъци при децата, които нямат дефицит. Някои проучвания установяват, че при бебета и малки деца, които имат адекватни нива на желязо, но приемат добавки, се наблюдава по-забавен растеж в сравнение с контролите.

Рандомизирани контролирани проучвани показват, че бебетата, приемащи адаптирано мляко с високо съдържание на желязо, имат по-слаби резултати на тестовете за когнитивни умения както на 10-годишна, така и на 16-годишна възраст.

Имайки предвид подобни резултати, някои експерти критикуват насоките за прием на желязо от всички кърмачета. Много клиницисти и изследователи обаче са съгласни, че при наличието на физически симптоми на недостиг на желязо или желязодефицитна анемия, добавките могат да бъдат един от най-бързите начини за подобряване на състоянието.

Източник:

The global challenge of iron deficiency – and why scientists can't agree if supplements are the answer: https://www.bbc.com/future/article/20250312-the-debate-over-when-to-take-iron-supplements

Още по темата:
  • Богатото на минерали просо побеждава железния дефицит Богатото на минерали просо побеждава железния дефицит
  • Повишеното ниво на желязо във водата може да доведе до увреждане на органите Повишеното ниво на желязо във водата може да доведе до увреждане на органите
  • Метална рибка спасява от желязодефицитна анемия Метална рибка спасява от желязодефицитна анемия
  • Недостигът на желязо в ранна детска възраст намалява ефикасността на ваксините Недостигът на желязо в ранна детска възраст намалява ефикасността на ваксините
3.4/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

САНОСТОЛ ПЛЮС  ЖЕЛЯЗО сироп 230 мл
31.00лв.

САНОСТОЛ ПЛЮС ЖЕЛЯЗО сироп 230 мл

Коментари към Защо учените имат разнопосочни мнения относно приема на добавки с желязо

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо учените имат разнопосочни мнения относно приема на добавки с желязо
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 22:39
    Коментирайте "Защо учените имат разнопосочни мнения относно приема на добавки с желязо"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • По кое време на деня се пият витамините и добавките
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • Кои добавки са ефективни при артрит?
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Инфузия на железни препарати (вливане на желязо венозно)
  • Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
  • Каламинов лосион
  • Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
  • Изследване на желязо в кръвта
  • Пиния
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 6 часа и 50 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 102 дни, 8 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 12 часа и 43 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 20 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 10 часа и 40 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 19 дни, 23 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival