Норадреналинът, отделян при стрес, предизвиква многократни събуждания през нощта
Повечето хора смятат, че добрият нощен сън трябва да бъде непрекъснат. Проучване на учени от Университета в Копенхаген обаче показва, че норадреналинът, отделян от надбъбречните жлези при стрес, може да предизвика многократни събуждания през нощта. Това обаче не бива да притеснява никого, тъй като е част от нормалния сън и дори може да означава, че човек е спал добре.
Норадреналин
Норадреналинът представлява хормон и невротрансмитер, който се отделя от надбъбречните жлези, като нивата му могат да се повишат значително по време на стрес.
„Много хора си мислят, че сънят е постоянно състояние, докато спят. Има обаче много факти за съня, които не са известни за широката общественост. Научихме, че норадреналинът кара хората да се събуждат над 100 пъти на нощ.“ казва доцент Селия Кжеърби от Центъра за транслационна невромедицина.
Въпреки че технически норадреналинът кара мозъка да се събужда над 100 пъти на нощ, многократните прекъсвания на съня не биват отчитани. „Неврологично хората наистина се събуждат, тъй като мозъчната активност през тези кратки моменти е същата, както когато са будни. Моментът е толкова кратък обаче, че спящият не забелязва.“, обяснява Ми Андерсен, член на екипа зад проучването.
Независимо от факта, че учените изследват мишки, откритията по всяка вероятност важат и за хората, тъй като проучването е фокусирано върху основни биологични механизми – тоест механизми, споделяни от всички бозайници.
Норадреналинът влияе на мозъчните вълни по време на сън
Професор Майкен Недергард, ръководител на изследването, вижда новото откритие като важна част от пъзела, която може да разкрие какво се случва в мозъка, докато човек спи.
„Открихме същността на фазата от съня, която ни кара да се събуждаме отпочинали и ни позволява да си спомним какво сме научили предишния ден. Открихме, че освежаващата фаза на съня се задвижва от отделянето на норадреналин. Кратките събуждания са провокирани от нивата на хормона, който също е важен за паметта.“, коментира Недергард. „Може да се каже, че кратките събуждания нулират мозъка, така че да е подготвен за съхранение на нова информация, когато се отдаде отново на почивка.“
Проучването
По време на проучването изследователите прикрепят микроскопични оптични влакна, изработени от стъкло и генетично манипулирани рецептори за светлина, към мозъците на лабораторни мишки. Оптичните влакна са свързани с кабели, включително LED източник на светлина.
Нивата на норадреналин са измерени, докато животните спят, и са сравнени с електрическата активност на мозъка на гризачите. По този начин изследователите забелязват, че по време на сън нивата на хормона се променят постоянно.
Освен това учените провеждат тестове за паметта, като използват имплантираното оборудване за увеличаване на отделянето на хормона, подобрявайки спомените на животните.
Предишни изследвания показват, че норадреналинът е неактивен по време на сън. Ето защо учените са изненадани да видят колко активен всъщност е хормонът, когато човек спи.
Настоящото проучване показва, че по време на сън нивата на норадреналин в тялото непрекъснато нарастват и намаляват. Високите стойности на хормона означават, че мозъкът е активен за кратко, докато ниските разкриват, че е в дълбок сън.
„Проучването показва, че може би няма нужда човек да се притеснява, ако се пробуди през нощта. Разбира се, безсънието за продължителен период от време не е полезно, но нашето изследване предполага, че краткотрайните събуждания са естествена част от фазите на съня, свързани с паметта*. Това може дори да означава, че човек е спал наистина добре.“, коментира Кжеърби.
По какъв начин норадреналинът влияе на паметта?
Добре известен факт е, че сънят е полезен по много начини – премахва отпадъчните продукти, предотвратява болестта на Алцхаймер и подобрява паметта. Последното също е фокус на настоящото проучване и констатациите показват, че мишките, при които се наблюдава най-голямата амплитуда в стойностите на норадреналина (разликата между най-високите и най-ниските нива) през нощта, са тези с най-добра памет.
„Мишките развиват „супер памет“. Те имат по-малко проблеми със запомнянето на информация, която са научили предишния ден. Разбира се, това предполага, че динамиката в нивата на норадреналин засилва фазите на съня, които влияят на паметта.“, казва Кжеърби.
Констатациите на изследователите са публикувани в списанието Nature Neuroscience.
* Kjaerby Celia et al. Memory-enhancing properties of sleep depend on the oscillatory amplitude of norepinephrine. Nature Neuroscience. 7 July 2022.
Stress transmitter wakes your brain more than 100 times a night—and it is perfectly normal: https://medicalxpress.com/news/2022-07-stress-transmitter-brain-nightand-perfectly
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РИЪР ПРЕГРАДА ЗА ЛЕГЛО 45020
Безплатна доставка за България!АРОМА БЛЕНД ЗА ЛЕКА НОЩ 10 мл ЕТЕРИНА
ПРАНАРОМ КОМБИНАЦИЯ ЗА ДИФУЗОР СЪН 30 мл
ОЙОНО НОЩ таблетки * 24
НовОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 180
ОЛИОСЕПТИЛ ЗА СЪН капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Син лотос, Син египетски лотос
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
- Симпатикомиметици
- Бета-блокери
- Може ли магнезият да помогне за подобряване на съня
Коментари към Норадреналинът, отделян при стрес, предизвиква многократни събуждания през нощта