Няколко мита, свързани с правилното хранене
Един от най-честите съвети на диетолозите е да не ядем след 17 или 18 ч. В действителност няма нито едно изследване, което да показва, че има значение кога е последното хранене. Важно е количеството. Грешно е само и единствено да ровите за храна в часовете, предназначени за сън. Това обаче не значи, че в 5 следобед трябва да сложите катинар на хладилника. До 22 ч може да хапвате, но нормално. Важно е да забравите завинаги за непрестанното тъпчене пред телевизора. Тогава неусетно поглъщате повече храна от обикновено. Учените твърдят, че ако ядете в часовете, избрани от биологичния ви часовник за сън, по-лесно ще напълнеете. Според изследователите това е причината работещите на смени да са по-склонни към напълняване.
- Препиване - Да се пие определено количество вода на ден, поне 2-3 л, е съветът на доктора? Това вероятно е най-старият и най-упорит мит от всички. Той обаче не е подплатен с доказателства. През 2002 г. Американският журнал по физиология проведе изследване, което не доказа ползата за организма от многото изпита вода. Тоест колкото и каквото и да ви казват, не е научно обосновано, че минимумът вода за вас е например 3 л. Специалистите съветват: "Не се наливайте, но винаги, дори през зимата, носете със себе си малко шише".
- Вън въглехидратите! Мнозина вярват, че за здравословно хранене, освен мазнините, трябва да изхвърлите от менюто си и въглехидратите под формата на картофи, паста и бял хляб. Някои смятат, че тялото реагира на въглехидратите като повишава нивата на инсулина заради високата кръвна захар. Така въглехидратите се съхраняват като мазнини. Твърдението обаче е силно преувеличено. Американско изследване от 2006 г. показва, че реакцията на тялото към въглехидратите може да се намали, като те се смесят с храни, съдържащи фибри.
- Витаминен щит. Мислите си, че мултивитамините от аптеката са добра застраховка срещу болести. Да, ама не съвсем! Проучване, проведено през 2010 г. в Щатите, не доказа абсолютната помощ на витамините при защитата от вирусни и рецидивиращи такива заболявания. Всъщност е възможно някои от въпросните мултивитамини, като фолиевата киселина, да са малко или много вредни. Вместо да ги взимате на сляпо, като просто посягате към щанда с шумящите таблетки, прегледайте липсите в менюто си, заредете се с плодове и зеленчуци - пресни и от консерва.
Посетете диетолог, който да ви изготви хранителен режим и да ви посочи пропуските. Дори да не го спазвате строго, ще имате представа от кое колко да хапвате, дали приемате вещества от всички групи.
Изводът: Не вярвайте на хранителните митове! Каквото и да ви казват, информирайте се добре, преди да спрете да ядете нещо или да наблягате на друго. Оказва се, че някои нещата, в които бабите ни са вярвали години наред, не са научно доказани. Освежете си информацията и се доверете на актуалните данни, купувайте си книги за здравословно хранене.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НОА НОА - ПОЛ ГОГЕН - СИЕЛА
СИЛАТА НА МИТА - ДЖОУЗЕФ КАМБЪЛ - СИЕЛА
СТАРОГРЪЦКИ МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЕРМЕС
КРАТКА ИСТОРИЯ НА МИТА - КАРЪН АРМСТРОНГ - СИЕЛА
ЛОВЕЦЪТ НА ПЕПЕРУДИ - КОСТАДИН КОСТАДИНОВ - ХЕРМЕС
МАСОНСКИЯТ МИТ - ДЖЕЙ КИНИ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- И билките имат странични ефекти
- Методи за лечение на анорексия
- Регулация на слюноотделянето
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Секреция на стомашен сок
- 15 продукта, които едновременно подпомагат отслабването и засищат
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
Коментари към Няколко мита, свързани с правилното хранене