Околоплодната мембрана има способността да се възстановява сама след разкъсване
Учени от Лондонския университет „Queen Mary“ и Университетския колеж установиха, че околоплодната мембрана може да се възстановява сама след увреждане.
Целостта на мембраната, която защитава плода по време на бременността, е жизненоважна за нормалното му развитие. За съжаление, тази обвивка може да се увреди или разкъса вследствие на инфекция, кървене, хирургична интервенция или дори по време на изследвания като амниоцентезата, когато лекарят пробива с дълга игла плодния сак и изтегля част от амниотичната течност за анализ.
Засега не са познати клинично изпитани методи за възстановяване на околоплодната мембрана* и специалистите нямаха отговор на въпроса дали малки дупки в нея биха могли да зараснат отново.
Международен екип, който включва учени от технологичния университет в Нанянг, Сингапур, и университетски болници в град Льовен, Белгия, пробиват съвсем малки отвори в донорска човешка тъкан от мембрана, симулирайки увреждане в резултат на операция на плода. Няколко дни по-късно експертите забелязват струпване на клетки, наречени миофибробласти (МФ), които са от огромно значение при заздравяването на рани. Те бавно се насочват към ръбовете на увредения участък, където започват да произвеждат колаген и да придърпват краищата на дупчицата, така че тъканите да се съберат, което води до тяхното слепване и затварянето на мястото.
Connexin 43 (Cx43) – протеинът, който предизвиква процеса на зарастване
Откритията на експертите са логично продължение на друг техен научен експеримент, с който подчертаха важната роля на протеина Connexin 43 (Cx43) в процеса на зарастване на рани. Новото проучване доказва, че Cx43 се експресира от два вида клетки – амниотични мезенхимни клетки (AMC) и миофибробласти.
Става ясно също така, че свръхекспресията на протеина Connexin 43 се отразява пагубно на способността на клетките да се придвижват към увредения участък и да затварят раната.
Резултатите са публикувани на 18.08.2021 г. в списание „Scientific Reports“.
Д-р Тина Чаудри, преподавател по регенеративна медицина в университета „Queen Mary“, разказва: „Винаги сме смятали, че дупчиците с малък диаметър в човешката околоплодна мембрана рядко успяват да се затворят сами, но ето че организмът е намерил своя начин да го прави. Установихме, че протеинът Cx43 оказва различен по сила ефект върху групите от клетки, разположени в мембраната, като подпомага превръщането на амниотичните мезенхимни клетки в миофибробласти, така че да се придвижат към разкъсаното място и да го затворят.“
Рискове от преждевременното спукване на околоплодната мембрана
Преждевременното спукване на околоплодната мембрана е сред основните причини за преждевременно раждане, на което се дължат близо 40% от случаите на ранна детска смъртност. Успешното зарастване на разкъсаната околоплодна обвивка със сигурност би намалило риска от усложнения по време на бременност и раждане.
Анна Дейвид, консултант и професор по акушерство, майчино здраве и здраве на плода, която е и съавтор на изследването, споделя: „Откритието, че околоплодната мембрана може да се възстановява сама, е огромна крачка напред в търсенето на ефективно лечение за жени със спукан околоплоден мехур. Това ни дава надежда, че все пак е възможно да забавим или дори да предотвратим преждевременното раждане, което означава по-малко рискове за здравето на бебето.“
*Costa, E., Okesola, B.O., Thrasivoulou, C. et al. "Cx43 mediates changes in myofibroblast contraction and collagen release in human amniotic membrane defects after trauma". Scientific Reports. 18 August 2021.
- Researchers uncover new evidence that fetal membranes can repair themselves after injury: https://www.newswise.com/articles/researchers-uncover-new-evidence-that-fetal-membranes-can-repair-themselves-after-injury
- Cx43 mediates changes in myofibroblast contraction and collagen release in human amniotic membrane defects after trauma: https://www.nature.com/articles/s41598-021-94767-4
- Бременните жени с биполярно разстройство раждат преждевременно
- Бременните жени, които работят нощни смени, имат по-висок риск от преждевременно раждане
- Нови проучвания хвърлят светлина върху рисковия фактор при преждевременно раждане
- Финландско проучване хвърля нова светлина върху причините за преждевременното раждане
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Амниотомия (пукане на околоплодния мехур): показания, рискове
- Бременните жени с биполярно разстройство раждат преждевременно
- Бременните жени, които работят нощни смени, имат по-висок риск от преждевременно раждане
- Нови проучвания хвърлят светлина върху рисковия фактор при преждевременно раждане
- Откриха гена на преждевременното раждане
- Дефицитът на В12 може да бъде причина за преждевременно раждане
- Вид омега-3 мастни киселини намаляват риска от преждевременно раждане
- Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане
- Съществува връзка между замърсения въздух и риска от преждевременно раждане при втора бременност
- Горещото време може да предизвика преждевременно раждане
Коментари към Околоплодната мембрана има способността да се възстановява сама след разкъсване