Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Бременност и майчинство Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане

Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане

от 17 яну 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Жените, заразили се със SARS-CoV-2 по време на бременност, са с по-висок риск от преждевременно раждане, малък за гестационната възраст плод, ниско тегло на новороденото и мъртво раждане, сочи ново проучване. Преждевременни и мъртви раждания се наблюдават предимно при жените, инфектирани през първия или втория триместър, а малък за гестационната възраст плод при инфекции в третия триместър.

Има голяма нужда от разбиране на ефектите от инфекция със SARS-CoV-2 върху бременността. Множество проучвания съобщават за повишен риск от преждевременно раждане, но не и мъртво раждане, като процентът е по-висок сред симптоматичните спрямо асимптоматичните случаи. Освен това инфекцията с коронавирус се свързва с повишена честота на прееклампсия.

Досега проучванията са правени или с малка извадка и повече клинични подробности, или с голяма извадка, но с ограничени подробности. Също така е добре известно, че малцинствените общности и тези с ниски доходи са непропорционално засегнати от COVID-19 и много рискови фактори, свързани с усложнения по време на раждане, са повишени сред тези популации, което може да обясни някои от наблюдаваните различия.

Инфекция със SARS-CoV-2 увеличава риска от усложнения

Настоящото проучване, ръководено от Института за системна биология в Сиатъл, САЩ, проследява електронните здравни досиета на повече от 18 000 жени, изследвани за COVID-19 по време на бременност. Изследователите сравняват резултатите от неваксинираните с положителен тест – общо 882 (първи триместър – 86, втори триместър – 225, трети триместър – 571) – с тези, които са дали отрицателен.

„Открихме, че инфекция със SARS-CoV-2 през първия и втория триместър повишава риска от преждевременно и мъртво раждане*.“, казва д-р Саманта Пиекос, първи автор на изследването. „Най-големият предиктор за малък за гестационната възраст плод е периодът на инфектиране.“, допълва тя.

Жените, включени в проучването, са имали леки до умерени форми на COVID-19. Тежестта на инфекцията при майката не е свързана с гестационната възраст при раждане. Въпреки това усложнения по време на бременност са налице, дори ако майката не е имала тежки респираторни проблеми вследствие на вирусната инфекция.

Тези резултати предполагат, че бременните жени биха имали полза от засилено наблюдение и подобрени пренатални грижи след инфекция със SARS-CoV-2 в първия или втория триместър, независимо от тежестта на вирусната инфекция.

Констатациите от проучването са публикувани в списанието „The Lancet Digital Health“ и са сред първите, които отчитат как периодът на заразяване със SARS-CoV-2 влияе върху бременността.

Необходимост от проследяване на бременните жени, преболедували COVID-19

При жените с положителен тест се наблюдават фактори – по-ниска възраст, по-висок ИТМ, по-ниско образование, испанска етническа принадлежност – за които е известно, че са свързани с усложнения по време на бременност. За да отчетат това, изследователите използват техника за статистическо съвпадения, която контролира объркващите променливи.

“Бременните жени са изложени на повишен риск от неблагоприятни резултати след инфекция със SARS-CoV-2, дори когато COVID-19 при майката протича леко.“ коментира Дженифър Хадлок. „Здравето на майката и плода са изложени на повишен риск от COVID-19. Следователно това засилва значението на защитата на бременните жени.“, допълва тя.

Проучването е проведено преди ваксините срещу COVID-19 да станат широко достъпни в Съединените щати. Това отваря врати за бъдещи проучвания, които да проследят дали ваксинацията предотвратява усложнения по време на бременност при пробивни инфекции.

*Piekos Samantha et al. The effect of maternal SARS-CoV-2 infection timing on birth outcomes: a retrospective multicentre cohort study. The Lancet Digital Health. 2022.

Източник:

Maternal COVID-19 infection increases risks of preterm birth, low birth weight and stillbirth: https://medicalxpress.com/news/2022-01-maternal-covid-infection-preterm-birth

Още по темата:
  • Наличието на микропластмаса в плацентата крие риск от преждевременно раждане Наличието на микропластмаса в плацентата крие риск от преждевременно раждане
  • Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките
  • Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
  • По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПАРТОШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННО РАЖДАНЕ
50.80€ / 99.36лв.

ПАРТОШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННО РАЖДАНЕ

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V6 - 6 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
7.66€ / 14.98лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V6 - 6 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V9 - 9 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
10.80€ / 21.12лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V9 - 9 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V4 - 4 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
5.50€ / 10.76лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V4 - 4 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
250.53€ / 489.99лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
557.31€ / 1,090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!

Коментари към Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане
    www.framar.bg 
    на 22 June 2026 в 23:22
    Коментирайте "Инфекция със SARS-CoV-2 по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бременност и майчинство
  • Бременност
  • Спасяват 29-годишна бременна с близнаци с аортна дисекция
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Как да различим течение от околоплодни води?
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Скъсена шийка на матката при бременност
  • Как да различим цветна бременност от цикъл?
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Ултразвуково устройство осигурява непрекъснато наблюдение на плода в утробата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Болест на Щаргард (Stargardt)Болест на Щаргард (Stargardt)

Болест на Щаргард (Stargardt)

от 22 юни 2026г.Прочети повече
Нискоинтензивният ултразвук може да подпомогне възстановяването на ставитеНискоинтензивният ултразвук може да подпомогне възстановяването на ставите

Нискоинтензивният ултразвук може да подпомогне възстановяването на ставите

от 22 юни 2026г.Прочети повече
FDA: Тестостероновата терапия не влошава симптомите на уголемена простатаFDA: Тестостероновата терапия не влошава симптомите на уголемена простата

FDA: Тестостероновата терапия не влошава симптомите на уголемена простата

от 22 юни 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Рибата заек — едно от най-опасните създания в Средиземно море

преди 3 дни, 12 часа и 53 мин.

Тихият инфаркт (безсимптомна миокардна исхемия) – когато сърцето мълчи

преди 18 дни, 12 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТЕНА ПЕЛЕНИ ЗА ВЪЗРАСТНИ PROSKIN SLIP MAXI размер M * 24

РОКСИПЕР таблетки 10 мг / 8 мг / 2.5 мг * 30 KRKA

АГИВА МИЦЕЛАРНА ВОДА 3 В 1 400 мл

ИЗМИВАЩА ПЯНА ЗА ЛИЦЕ ROSES БЛУМИНГ МУС 4 В 1 ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 250 мл NATURE OF AGIVA

ЛИЗИН - ПРОЛИН капсули * 60 ЕСПАРА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАТИСЪН БИО МАТЧА прах 125 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 12:20:57

НЕВРОТОН таблетки * 50 ЕВЕЛИН 29

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 12:10:07

ДИВЕРТАЗА таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 12:03:58

БЕВИТ ФОРТЕ таблетки 100 мг / 200 мг / 200 мкг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 11:45:06

ЦИКАТРИДИНА спрей 125 мл НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юни 2026г. в 11:34:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival