Опасно ли е периодичното покачване на кръвното налягане?

След като се анализират резултатите, се решава дали да се направят допълнителни изследвания като електрокардиограма и ехокардиография. С тях ще се изясни стадият на хипертонията почти 100%.
Анализът се извършва от специалист кардиолог и той определя диагнозата - имате ли артериална хипертония и каква е нейната степен. Когато рядко се повишава кръвното налягане, но все пак тези епизоди се повтарят и няма изменение в изследванията, говорим за лекостепенна хипертония. Тогава може да се започне лечение с промяна на начина на живот, например по-усилено движение, диета, спиране на цигарите и алкохола, нормализиране на телесното тегло.
При профилактиката се проследява кръвното налягане и обикновено то се нормализира трайно. Благодарение на промяната на начина на живот човек става по-устойчив и на стреса, което също допринася за нормализиране на кръвното. Когато то не може да се постигне само с начина на живот, кардиологът определя какви лекарства да се използват.
Понякога са достатъчни леки успокоителни за определен период, а в други случаи се налага постоянно лечение с лекарства за кръвно налягане. Проследяването и лечението на високото кръвно налягане се извършва цял живот под наблюдението на личния лекар и кардиолог.
Д-р Борислав Ацев, кардиолог в Университетската болница "Св. Екатерина" в София
Коментари към Опасно ли е периодичното покачване на кръвното налягане?