Червената светлина повишава сърдечния ритъм, синята ни разбужда
На учените беше известно, че в задната част на окото в ретината има светлочувствителни клетки, наречени конуси, които изпращат сигнали към визуалния кортекс и там се формират образите, които ние виждаме. Но вече се знае, че има и ретинни ганглийни клетки, които се влияят от светлината и изпращат сигнали в хипоталамуса. Тук не се образуват визуалните образи, а се извършва секреция на различни хормони, които изпълняват важна роля в саморегулирането на тялото. Те имат връзка със състоянията на глад, сън, циркаден ритъм и дори температура, информира Обекти, цитирайки Science Alert.
Експерти поставят пред себе си предизвикателствата да открият как цветната светлина въздейства на различни процеси в човешкото тяло. Така например скорошно изследване установило, че този вид светлина влияе на сърдечния ритъм и на кръвното налягане. Червената ускорява ритъма на сърцето, а синята го намалява. На базата на това откритие в Токио били поставени специални сини светлини, вследствие на което самоубийствата спаднали със 74%. На лондонското летище Гатуик последвали техния пример и също инсталирали подобни светлини.
Синята и зелената светлина сутрин ни карат да отделяме хормона кортизол, чиято роля е да ни събуди и стимулира. Вечер, когато намалява делът на синята светлина от слънчевия спектър, започва по-интензивно отделяне на мелатонин в кръвта и ставаме сънливи.
Това наблюдение насочва към мисълта, че съществува връзка между окото и хипоталамуса, която не спомага за формирането на образи, но реагира на късите дължини на вълните на светлината. Именно синята и зелената светлина попадат във видимата част на спектъра на електромагнитното лъчение.
Конкретно за тази връзка се смята, че е причина за промяната в настроението на хората през мрачните зимни месеци и появата на сезонното афективно разстройство, което се повлиява положително от излагането на слънчева светлина сутрин.
Установено е, че ако човек е под въздействието на ярка късовълнова светлина няколко часа преди да легне, се повишава възбудимостта и се влошава качеството на съня. Доказано е, че лошият сън може да причини затлъстяване, сърдечносъдови заболявания и диабет.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: favim.com
Коментари към Червената светлина повишава сърдечния ритъм, синята ни разбужда