Теглото при раждане влияе на риска от психични проблеми в детска и юношеска възраст
Бебетата с по-голямо тегло при раждане са склонни да имат по-малко психични и поведенчески проблеми в детска и юношеска възраст, сочи проучване на Университета по медицина и здравни науки в Ирландия. Констатациите, публикувани в European Child & Adolescent Psychiatry, могат да помогнат за идентифициране и подкрепа на деца с по-голям риск от развитие на психически разстройства.
Проучването
По време на проучването учените изследват теглото при раждане и последващото психично здраве на хиляди деца в Ирландия. За разлика от много други проучвания, разглеждащи теглото при раждане, настоящото използва данни, които проследяват деца, родени през 1997 и 1998 г., от раждането до юношеството.
Анализът показва, че всеки килограм под средното тегло при раждане (3,5 кг) е свързан с повече докладвани психични проблеми в детството и юношеството*. Проучването установява също, че тези проблеми се наблюдават през цялото детство – от 9- до 17-годишна възраст.
Типът проблеми, които са най-силно свързани с теглото при раждане, са невнимание, импулсивност и хиперактивност, поведение, което обикновено се свързва със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ). Всеки килограм под средното тегло при раждане увеличава с 2% риска от поведение, подобно на СДВХ, което все пак е в рамките на нормалния диапазон. Това означава, че дори при деца с много ниско тегло при раждане (1,5 кг), средният брой симптоми вероятно няма да достигне прага за поставяне на диагноза.
По-ниското тегло на новородените също е свързано с емоционални и социални проблеми, особено през тийнейджърските години. Установено е, че тези проблеми са по-тежки и по-близо до клиничните прагове, например за диагностициране на депресия и тревожност.
>>> Как да разпознаем стреса и тревожността при децата
„Отдавна знаем, че ниското тегло и преждевременното раждане са свързани с по-висок риск от психични заболявания при децата. Това, което показва настоящото проучване, е, че дори малки отклонения от оптималното тегло също могат да бъдат от значение.“, коментира Мери Кенън, професор по психиатрична епидемиология и младежко психично здраве.
„Наблюдаваната връзка не се променя дори след отчитане на фактори, които биха могли да повлияят както на теглото при раждане, така и на психичното здраве, като пол, социално-икономически фактори и семейна история на психични заболявания. Ефектът от теглото върху психичното здраве на по-късен етап вероятно е малък, но може да взаимодейства с други фактори като генетика и стрес в детството.“, казва Ниам Дули, докторант и водещ автор на изследването.
Значение на перинаталните грижи
Настоящото проучване показва значението на добрите перинатални грижи и предполага, че подобряването на цялостното здраве на жените по време на бременност, за да се осигури оптимално тегло при раждане, може да помогне за намаляване на риска от психични проблеми при децата. Децата с ниско тегло при раждане могат да се възползват от психологически оценки и ранна интервенция, за да бъде минимизирана тежестта на психичните заболявания в юношеството.
Допълнителни изследвания на екипа, публикувани в Research on Child and Adolescent Psychopathology, показват, че от части връзката между теглото при раждане и симптомите на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност може да се обясни с употреба на различни вещества от майката по време на бременност – цигари, алкохол, лекарства без рецепта.
* Cannon Mary et al. The persistent effects of foetal growth on child and adolescent mental health: longitudinal evidence from a large population-based cohort. European Child & Adolescent Psychiatry. 2022.
Optimal birth weight may help reduce the risk of mental health problems in children: https://www.news-medical.net/news/20220929/Optimal-birth-weight-may-help-reduce-the-risk-of-mental-health-problems-in-children
- Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Британски учени: Един работен ден на седмица е препоръчителната „доза“ за добро психично здраве
- Контактът с природата през детските години води до по-добро психично здраве в зряла възраст
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС УЛТРА ЕНЕРДЖИ * 10
ТАЙНИТЕ НА СТЕФИ - СТЕФАНИ ПЕТКОВА - СТЕФИ - ЕГМОНТ
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ДА СЕ ПРЕСТОРИМ, ЧЕ ТОВА НЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО - книга 1 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
ДНЕВНИК ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ (GORJUSS) - ХЕРМЕС
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Как да предпазите децата си от марихуаната
- Какво трябва да знаят родителите (и децата) за приложението Character AI
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Фитнес промяна за тийнейджъри
- Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
- Какво прави юношеството толкова трудно
- Център за психично здраве - Стара Загора ЕООД
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Социално и емоционално развитие на 18-годишния тийнейджър
Коментари към Теглото при раждане влияе на риска от психични проблеми в детска и юношеска възраст