Откриха механизма, по който музиката облекчава физическата болка

Международен екип откри невронните механизми, чрез които звукът успява да притъпи болката при лабораторни мишки. Резултатите от изследването, което може да се окаже повратна точка в намирането на нови и по-безопасни методи за справянето с нея, са публикувани в списание „Science“.
В него участват експерти от Националния институт за дентални и лицево-челюстни проучвания (НИДЛЧП), Китайския научно-технологичен университет, медицински университет „Anhui“ и други.
Директорът на НИДЛЧП Рена Ди Суза пояснява: „Имаме нужда от нови и по-ефективни методи за облекчаване на остра и хронична болка, което означава, че трябва първо да разгадаем невронните процеси, които я отключват и определят нейната сила. Надяваме се сега, когато успяхме да разберем как точно звукът намалява болката при мишките, да имаме повече възможности за откриване на нови болкоуспокояващи терапии.“
От 1960 г. насам изследвания върху хора доказват, че музиката и други видове звуци имат потенциала да облекчат остра и хронична болка*, включително такава, причинена от дентални и медицински хирургични интервенции, след раждане или при раково болни. Но до този момент нито един екип не е открил начина, по който човешкият мозък въздейства върху болката.
Съавторът Юаюан Лиу от НИДЛЧП пояснява: „Скенерните снимки на мозъка разкриват, че в определени области се активират механизми, които намаляват болката под звуците на музика. При животните е много по-лесно да проучим подробно целия този процес.“
Ключова роля играе не видът на звука, а неговата сила
В първия етап от своето проучване изследователите пускат три различни типа звуци на мишки с възпалени крака – приятни акорди от класическо произведение, дразнещо, технически модифицирано изпълнение на същото и бял шум. Те с изненада установяват, че когато е слаб (фонов шум, подобен на шепот), всеки от трите вида води до облекчаване на болката. Когато е силен, нито един от тях не отключва реакция в животните.
Лиу допълва: „Не очаквахме, че роля ще изиграе не видът на самия звук, а неговата сила.“
>>> Изненадващи психологически ползи от музиката
От звуковия център в мозъчната кора до таламуса
С цел да изследват в детайли механизма, по който музиката повлиява на болката, екипът използва неинфекциозни вируси, свързани с флуоресцентни протеини. Така те успяват да идентифицират връзките между областите в мозъка и начертават маршрута, по който протича целият процес. Началната му точка е звуковият център в мозъчната кора, където се обработва чутото от нас, а крайната - таламусът, който предава по-нататък сензорните сигнали, включително за болка. При свободно придвижващите се мишки по-тихият бял шум потиска активността на невроните в таламуса.
На следващия етап учените експериментират при пълна тишина. Те прилагат техники със светлина и малки молекули, които предизвикват същия болкоуспокояващ ефект като този при тихи звуци.
Лиу признава, че все още не е ясно дали подобни процеси протичат и при хората и дали намаляването на болката би се повлияло единствено от силата на звука.
„Не знаем дали музиката, която човек създава и слуша, означава нещо за мишките, но за нас, хората, тя има голям емоционален заряд“, споделя експертът.
Следващата задача на екипа е да разбере доколко резултатите са приложими при хора, което би разкрило нови възможности за безопасни алтернативи на опиоидите, често предписвани за облекчаване на болка.
* Wenjie Zhou et al. Sound induces analgesia via corticothalamic circuits. Science. 2022.
- Researchers discover how sound reduces pain in mice: https://medicalxpress.com/news/2022-07-pain-mice
- Sound induces analgesia through corticothalamic circuits: https://www.science.org/doi/10.1126/science.abn4663
-
Музикалната терапия подобрява здравето на недоносените бебета и засилва връзката с родителите
-
Финландски учени: Музиката е способна да подобри говоримия език на хора с увреден слух
-
Свиренето на барабани побеждава депресията
-
Музиката и танците имат положителен ефект върху начина на живот на хората с деменция
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КРЕВИЛ АРНИКА БАЛСАМ 250 мл.
ВЕРНАЛИН КРЕМ 100 мл
БЯЛ САМОЗАЛЕПВАЩ СЕ НАКИТНИК РОТЕМЕЛ ПРИМА
ФАРМАДОКТ СТОП ДОЛ ЗАГРЯВАЩ ПЛАСТИР ПРИ БОЛКА 10 см/13 см * 2
СТАБИЛИЗАТОР ЗА ГЛЕЗЕН С ПЛАСТИЧНИ ШИНИ модел 1109 , размери S , M , L , XL
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС №7 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Домашни средства срещу болка в рамото
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Кодеин
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Инжекционни кортикостероиди
- Домашни средства за лечение на радикулитна болка
- Паричка, Многогодишна паричка
Коментари към Откриха механизма, по който музиката облекчава физическата болка